zbiorniki przepompowe

Jaką wybrać przepompownie ścieków? Poznajcie najlepsze rodzaje dla gospodarstw domowych, ale także komercyjnych

Czasami może się okazać, że danego budynku czy to firmowego czy prywatnego nie można podłączyć do systemu kanalizacyjnego. Jedną z przyczyn może być ukształtowanie terenu, bądź też bardzo wysoki koszt takiego przedsięwzięcia, przez co jest ono zwyczajnie nieopłacalne. Wtedy też trzeba szukać innych rozwiązań, dzięki którym łatwo i szybko można pozbyć się nieczystości ścieków bytowo-gospodarczych. W tym przypadku dobrym wyborem może się okazać przepompownia ścieków. Tutaj jednak pojawia się pytanie: jaką wybrać i czym się kierować przy wyborze? Na te pytanie postaramy się odpowiedzieć.

Wybór odpowiedniego urządzenia – na wagę złota

pompy do wodyBądźmy szczerzy, wybór przepompowni ścieków wcale nie jest łatwy, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę dużą ilość urządzeń dostępnych na rynku. Z zasady każda z nich składa się ze zbiornika retencyjnego o odpowiedniej objętości, pomp, układu hydraulicznego i sterowania. Materiały, z których wykonana będzie pompownia powinny być trwałe oraz odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne, co zagwarantuje urządzeniu bezawaryjną pracę i nie narazi inwestora na dodatkowe nieprzewidziane koszty napraw lub wymiany elementów. Producenci przepompowni ścieków oferują zbiorniki w większości wykonane z polietylenu (PEHD), betonu i polimerobetonu. O tym, który z materiałów będzie najlepszy zadecyduje przeznaczenie przepompowni, warunki gruntowe oraz miejsce instalacji. Jeśli inwestorowi zależeć będzie na lekkiej konstrukcji najlepszy będzie zbiornik z PEHD. W miejscach gdzie występuje wysoki poziom wód gruntowych i istnieje ryzyko, że zbiornik może zostać wypchnięty na powierzchnię lepiej będzie zdecydować się na zbiornik wykonany z betonu, który umożliwia bezpieczne posadowienie go w wykopie. W przypadku gdy wymagana jest wysoka odporność oraz szczelność zbiornika – sugeruje się zastosowanie zbiorników z polimerobetonu

Pompy – bo liczy się wydajność

Skoro już wiecie co nie co na temat samych materiałów obudowy urządzenia, to musicie jeszcze wiedzieć, że w przypadku przepompowni ścieków najważniejszym elementem, na który należy zwrócić uwagę są pompy, których zadaniem jest wytworzenie różnicy ciśnień niezbędnej do wymuszenia transportu ścieków. To właśnie od nich zależy efektywność działania całego systemu. W przepompowni możliwe jest zastosowanie jednej, dwóch pomp lub więcej, zależeć to będzie oczywiście od wydajności pompowni i jej przeznaczenia. Częstszą praktyką jest wybór dwóch pomp, gdyż zapewniają one niezawodność działania. Przepompownia ścieków dwupompowa pracuje naprzemiennie, a dołączenie drugiej pompy następuje przy zwiększonym dopływie ścieków. Dodatkową, główną zaletą układów z dwiema pompami, jest to że w przypadku awarii jednej – pracuje druga. Decydując się na ilość pomp należy wziąć również pod uwagę czynnik ekonomiczny oraz jak ważna jest pewność działania. Kolejnym ważnym aspektem, na który powinno się zwrócić uwagę jest rodzaj wirnika. Na rynku dostępne są pompy np. z wirnikiem otwartym i swobodnym przelocie, z wirnikiem otwartym jednopatkowym, wirnikiem zamkniętym jednokanałowym i swobodnym przelocie, z nożem tnącym oraz z wirnikiem wielokanałowym zamkniętym i swobodnym przelocie. To jaki rodzaj pompy będzie najlepszy zależy w dużej mierze od tzw. kultury bytowej użytkowników, średnicy rurociągu tłocznego, parametrów tłoczonych ścieków oraz czy np. w ściekach znajdzie się również deszczówka. Wiadomym jest, że inne ścieki będą trafiać do przepompowni domowej, rolnej czy np. hotelowej, gdzie należy liczyć się z występowaniem w ściekach większej ilości części stałych, długowłóknistych, abrazyjnych lub agresywnych.

Jaki sposób zabudowy wybrać?

pompa płuczącaNie bez znaczenia jest jeszcze sam sposób zabudowy pompowni. I również tutaj mamy kilka możliwości. Na pewno bardzo wygodnym rozwiązaniem, jest wersja w studzience na zewnątrz budynku. W ten sposób zapewnia się oszczędność miejsca. Ponadto hałas pracujących pomp w żaden sposób nie jest uciążliwy. Alternatywą jest montaż pompowni wewnątrz budynku. Zaletą takiego rozwiązania jest głównie łatwy dostęp do elementów pompowni.

Odpowiedni dobór przepompowni – kluczowy

Jak sami widzicie wybór odpowiedniej pompowni ścieków nie jest sprawą prostą, szczególnie, że jej dobór zależny jest od wielu czynników zewnętrznych, które niekoniecznie muszą być oczywiste dla inwestora. Poza decyzją odnośnie zastosowanych pomp czy materiałów, z których wykonany będzie zbiornik niezbędne są szczegółowe informacje techniczne takie jak np. maksymalny godzinowy dopływ ścieków (m3/h), rzędna terenu w miejscu zlokalizowania pompowni, rzędna wysokości wlotu lub wlotów rurociągów grawitacyjnych lub kolektorów tłocznych doprowadzających ścieki do pompowni, najwyższa rzędna na trasie kolektora tłocznego, rzędna studzienki rozprężnej, długość kolektora tłocznego, wysokość poziomu wody gruntowej w miejscu posadowienia pompowni oraz inne. Z tego też względu dobór odpowiednich urządzeń do danego budynku najlepiej jest zlecić producentowi przepompowni lub doświadczonym firmom wykonawczym, które wesprą inwestora swoją wiedzą techniczną i doświadczeniem.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij