Budowa domu, jego remont, czy chociażby zmiana aranżacji to moment, w którym często podejmujemy decyzję o wyposażeniu naszego salonu w kominek. Jakie rozwiązanie wybrać? Na rynku dostępne są m.in. tradycyjne kominki opalane drewnem, kominki na gaz oraz biokominki, czyli kominki na biopaliwo. Każda z propozycji ma oczywiście swoje zalety. Z pewnością warto, abyś je poznał, zanim dokonasz zakupu – dla pełnej satysfakcji z dokonanego wyboru.
Kominek opalany drewnem ma wyjątkowy urok. I pozwoli ogrzać cały dom
Zacznijmy od klasycznego rozwiązania, jakim są kominki na drewno. Warto dodać, że w tym przypadku alternatywnym rozwiązaniem może być kominek na węgiel, czy też brykiet – wszystko zależy od wybranego przez nas modelu urządzenia, a dokładnie wkładu kominkowego. Dzisiejsze rozwiązania w tym zakresie wciąż mają swój niepowtarzalny urok i prezentują się wyjątkowo, to jednak nowoczesne piece wyposażone w zaawansowane funkcje i tryby pracy. Dzięki temu tradycyjny kominek może ogrzewać cały dom, a nawet zaopatrywać nas w ciepłą wodę. Również w sytuacji, gdy mamy dom z rekuperacją. Tutaj na pewno warto postawić na wkłady spełniające normy ekologiczne. Odpowiednie parametry techniczne oraz wykorzystane materiały sprawiają, że korzystanie z takich kominków jest przyjazne dla środowiska naturalnego.
Niezaprzeczalnym atutem tradycyjnych kominków jest efekt, jakiego dostarczają. Płomienie strzelające z kłód i zapach drewna to dla wielu osób główny powód, dla którego chcą wyposażyć swój salon w kominek. Długie, zimowe wieczory nabierają w tej sytuacji wyjątkowego, przytulnego klimatu. Musisz jednak pamiętać, że w tym przypadku konieczna jest obsługa kominka, czyli systematyczne dokładanie drewna.
Jeśli zastanawiasz się, czy tradycyjny kominek trudno utrzymać w czystości, podpowiemy, że nowoczesne urządzenia wyposażone są obecnie w system czystej szyby – dzięki tzw. kurtynie strumień powietrza rozprowadzany jest równomiernie, omiata szkło i ogranicza do minimum osadzanie się na nim sadzy. Pozwala to utrzymać efektowny i czysty wygląd szyby przez długi czas. Łatwiejsze utrzymywanie w czystości wkładu umożliwia z kolei odpowiednia konstrukcja rusztu oraz pojemniki na popiół.
Kominek na gaz jest natychmiast gotowy do użytkowania
Nie wymaga również czyszczenia i usuwania popiołu. Jeśli zatem oczekujesz urządzenia bezobsługowego i gotowego do użycia bez wstępnych prac ta propozycja będzie zdecydowanie dla Ciebie. Estetyka kominków gazowych jest bardzo zbliżona do tych tradycyjnych. Różnica dotyczy tutaj wkładu. W kominku gazowym mamy bowiem palnik gazowy (przystosowany do spalania gazu ziemnego lub płynnego), najczęściej zamaskowany przez elementy dekoracyjne paleniska (kamienie, elementy imitujące kawałki drewna), dzięki czemu wnętrze kominka prezentuje się bardzo efektownie.
O czym musisz wiedzieć decydując się na kominek gazowy? Niezbędny jest tutaj gaz z sieci lub butla z gazem. Dobrą informacją będzie z pewnością fakt, że tego typu urządzenia przystosowane są do użytkowania także w pomieszczeniach, które nie posiadają przewodów dymowych. Konieczna jest jedynie wydajna, drożna wentylacja (szyb wentylacyjny). Wśród ograniczeń można wymienić korzystanie w domach wielorodzinnych z kominków o limitowanej mocy, czyli do 5 kW. Trzeba jednocześnie podkreślić, że kominek gazowy to w pełni bezpieczne rozwiązanie – jeśli nagłe płomień z jakiegokolwiek powodu zgaśnie, dopływ gazu jest automatycznie zatrzymywany.
Biokominki to brak konieczności odprowadzania spalin
Biokominek to nowoczesne urządzenie opalane biopaliwem. Na takie rozwiązanie mogą zdecydować się zarówno właściciele mieszkań, jak i domów, a jego niewątpliwą zaletą jest brak konieczności odprowadzania spalin na zewnątrz, a zatem i dokonywania podłączenia do komina.
Jeśli zdecydujesz się na biokominek, unikniesz popiołu i dymu. Sam proces spalania biopaliwa jest nie tylko bezpieczny, ale i zupełnie bezzapachowy. Wśród zalet takiego rozwiązania najczęściej wymienia się także nowoczesną estetykę, prostotę i bezinwazyjność montażu oraz łatwość obsługi kominka. Jednak nie jest to urządzenie, którym ogrzejesz dom. Biokominki sprawdzają się przede wszystkim jako wyposażenie dekoracyjne, bowiem posiadają zbyt małą mocą grzewczą. Dla niektórych osób pewnym ograniczeniem mogą być również ceny biopaliw. Warto je sprawdzić przed zakupem tego typu urządzenia.