Jakie prace remontowe można wykonać zimą?

Kiedy nadchodzi późna jesień z częstymi opadami deszczu, a nawet śniegu i przymrozkami sięgającymi kilku kresek poniżej zera, nadchodzi dla budowlańców czas stagnacji i zmniejszenia tempa prac na zewnątrz wznoszonych obiektów. Każdy prowadzący budowę lub remont na ten niesprzyjający odcinek roku rezerwuje prace, które można wykonać pod dachem w zamkniętym i zabezpieczonym przed wpływem aury obiekcie.

1. Słów kilka o materiałach.

Możliwość poprawnego wykonania prac remontowo-wykończeniowych w okresie zimowym wiąże się ściśle z zastosowaniem odpowiednich materiałów budowlanych. Znakomita większość artykułów budowlanych oferowanych przez rodzimy handel przeznaczona jest do stosowania w temperaturach grubo powyżej zera. Optymalny przedział temperatur dla większości surowców rozpoczyna się od plus pięciu stopni Celsiusza wzwyż z górną granicą dedykowaną dla poszczególnych materiałów. Decydując się na prace podczas mrozów należy zastosować chemię budowlaną przeznaczoną na ten okres kalendarzowy. Preparaty odporne na mróz mają inny balans pomiędzy wodą, a substancjami wiążącymi. Wody jest w nich zdecydowanie mniej, co wpływa wydatnie na czas wiązania, skracając go radykalnie.

Słów kilka o materiałach

2. Trochę fizyki gazów.

Kiedy materiały zostały zgromadzone, czas na stworzenie odpowiedniego klimatu. Dłuższe utrzymywanie się temperatur poniżej zera nie zabezpieczy nawet zamkniętego domu przed ekstremalnym spadkiem temperatury. Przy pomocy nagrzewnic gazowych lub elektrycznych należy podnieść temperaturę wewnątrz kubatury budynku. Świetnie to zadanie spełnią przestawiane piecyki węglowe. Należy tylko zapewnić możliwość skutecznego odprowadzania spalin. Idealnym rozwiązaniem jest, gdy posiadamy kominek. Przed okresem zimowym, jako pracę priorytetową należy go uruchomić. Nowoczesne kominki mają bardzo dobre parametry wydajności. Kominek wraz z instalacją wspomagająca wykona większość pracy w zakresie ocieplenia atmosfery. Wewnątrz pomieszczeń należy zapewnić też odpowiednią wilgotność, a więc i wentylacja jest priorytetem w tej sytuacji. Regulując temperaturę i wilgotność należy uważać, by nie doprowadzić do wystąpienia punktu rosy, czyli momentu, od którego rozpocznie się skraplanie pary wodnej na powierzchniach wewnątrz budynku.

Trochę fizyki gazów

3. Jakie prace można wykonywać zimą, wewnątrz budynków?

Wszystko przygotowane, można zaczynać.

I. Po głównych pracach murarskich, dekarskich i montażu stolarki budowlanej, wewnątrz budynku pozostaje jeszcze sporo murowania. Konstrukcję obiektu należy uzupełnić o ścianki działowe. Zwykle na parterze wykonuje się je w cięższej, murowanej technologii. Najwyższa kondygnacja, czyli użytkowy strych może być podzielona lekką zabudową, którą właśnie najlepiej wykonać zimą, wraz z ociepleniem połaci dachu od strony pomieszczeń mieszkalnych.

II. Na pomurowanych ścianach, po pewnym czasie można wykonać tynki gipsowe lub metodą tradycyjną. I przy tych pracach szczególnie należy zwrócić uwagę i przyłożyć się do staranności w organizacji wentylacji. Wielkie połacie ścian będą oddawać mnóstwo wody, która bez wyciągów wentylacyjnych, w sprzyjających warunkach może pokryć cienką warstwa związane tynki i doprowadzić do zainicjowania procesów grzybiczych. to samo tyczy się wykonanych zimą gładzi gipsowych. Dla nienagannego wyglądy powierzchni gipsowych, oprócz fachowego wykonania, ważne jest by nie nakładać masy gipsowej na niezabezpieczoną antykorozyjnie stal. Gips jest silnym reagentem. Po niedługim czasie, pod wpływem wilgoci powstaną wykwity, których niczym nie da się usunąć.

III. W sprzyjającej atmosferze można bez przeszkód wykonać również prace związane z posadzkami. Wylewki mas samopoziomujących lub tradycyjne metody wykonywania posadzek są możliwe nawet zimą w zamkniętych i ogrzewanych pomieszczeniach.

IV. Przed pracami tynkarskimi warto zaplanować roboty instalacyjne. Nowoczesne domy wykorzystują oprócz tradycyjnych instalacji: elektrycznej, wodnej i ciepłowniczej, wiele innych, wspomagających nowoczesne rozwiązania dla budownictwa. Wszystkie te nowinki wymagają zastosowania sterowania elektronicznego, dla którego niezakłóconej pracy potrzebne są kilometry przewodów. O zaplanowaniu magistral należy pomyśleć wcześniej przed pracami tynkarskimi. Natomiast po uszlachetnieniu powierzchni ścian można zabrać się za montaż armatury instalacji sanitarnych i sterowników.

Agnieszka Kaczmarek

Agnieszka Kaczmarek

Redaktorka z ponad 10-letnim doświadczeniem w branży medialnej. Specjalizuje się w tworzeniu treści o tematyce budowlanej i remontowej. Jej pasją jest dzielenie się praktyczną wiedzą z czytelnikami.

Artykuły: 591

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *