Jakie są przyczyny i skutki pojawienia się grzyba na ścianie w pomieszczeniach mieszkalnych?

Jakie są przyczyny i skutki pojawienia się grzyba na ścianie w pomieszczeniach mieszkalnych?

Przyczyn pojawiania się grzyba w domu może być co najmniej kilka. Jego obecność jest nie tylko nieestetyczna, ale też znacząco wpływa na ludzkie zdrowie. Jak można temu zapobiegać i co zrobić, kiedy grzyb na ścianie już jest?

Walka z grzybem w domu bywa bardzo uciążliwa. Z tego względu najważniejsze są działania profilaktyczne, a więc zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza i częste otwieranie okien. Jeżeli mimo wszystko poziom wilgoci jest wysoki i pojawiają się wykwity grzybów, ważne jest szybkie działanie. Jakie są domowe sposoby na grzyb na ścianie?

Grzyb na ścianie — skąd się pojawia?

Przyczyny powstawania grzyba są różne. W części przypadków odpowiedzialne za to są nieszczelności w dachu albo brak prawidłowej izolacji podłogi, przez co do domu dostaje się woda pochodząca z gruntu. Jednak najczęściej efektem jest wytwarzanie wilgoci przez domowników połączone z niewystarczającym wietrzeniem pomieszczeń. Nie bez powodu grzyb na ścianie najczęściej występuje w łazienkach, kuchniach i kotłowniach, gdzie ilość pary wodnej jest większa. Gotowanie, suszące się pranie, kąpiel – to wszystko podnosi poziom wilgoci. Jeśli domownicy nie będą poprzez wentylację odprowadzać jej nadmiaru, to woda zacznie wnikać w ściany, tworząc idealne warunki dla grzyba.

Grzyb na ścianie a zdrowie

Obecność grzyba w pomieszczeniu wiąże się nie tylko ze znaczącym obniżeniem jego estetyki, ale ma też wpływ na zdrowie domowników. Przede wszystkim grzyb i pleśń na ścianie drażni układ oddechowy i sprzyja powstawaniu wielu chorób. Może również wywoływać reakcje alergiczne. Ponadto wytwarzane przez grzyby toksyny zmniejszają odporność i działają kancerogennie. Pojawienie się w domu grzyba skutkuje kaszlem, katarem, astmą, problemami z koncentracją.

Pleśń a grzyb – różnice

Z reguły pojęcia grzyb na ścianie i pleśń na ścianie są używane zamiennie. Jednak pomimo tego, że oba wiążą się z pojawieniem się wykwitów, nie znaczą tego samego. Jakie są najważniejsze różnice między nimi?

Pleśń ma postać kolorowych plam i pojawia się tylko na zewnątrz ściany, dzięki czemu dość łatwo się jej pozbyć. Z kolei grzyb wnika do wnętrza powierzchni i narusza jej strukturę. On także może mieć różne kolory, a do tego ma specyficzny nieprzyjemny zapach. Znacznie trudniej się go pozbyć i jest bardziej niebezpieczny dla zdrowia, aniżeli pleśń. A jakie są domowe sposoby na grzyb na ścianie?

Jak pozbyć się grzyba ze ścian?

Od razu, kiedy tylko zaobserwuje się grzyb lub pleśń na ścianie, należy przedsięwziąć działania mające na celu usunięcie. Pierwszym krokiem będzie zdiagnozowanie przyczyny problemu. Czarny grzyb na ścianie może powstać na skutek mostku termicznego albo codziennego postępowania domowników. Po tym, jak już usunie się wykwit, trzeba zadbać o to, by czarny lub biały grzyb na ścianie więcej się nie pojawił.

W przypadku gdy na ścianie jest pleśń, być może wystarczające będzie zastosowanie specjalistycznego preparatu grzybobójczego. Jednak w sytuacji, gdy czarny grzyb na ścianie wniknął już głębiej, a farba już się łuszczy, najlepsza będzie renowacja ścian. Wtedy też konieczne może się okazać kucie ściany i to na większą głębokość niż ta, na której jest grzyb. Następnie tak jak wcześniej nanosi się preparaty grzybobójcze, a później nakłada nowy tynk. Jeżeli wszystko będzie przeprowadzone prawidłowo i dokładnie, a przy tym domownicy zadbają o optymalny poziom wilgotności we wnętrzach, biały grzyb na ścianie nie powinien się pojawić w przyszłości.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij