Jakie wady i zalety mają grzejniki aluminiowe

Jakie wady i zalety mają grzejniki aluminiowe?

Choć w polskich domach, grzejniki aluminiowe zawitały już wiele lat temu, to wciąż nie tracą na swojej popularności. Mówi się, że są one tak popularne nie bez kozery i nie bez przyczyny są one odpowiednio zaadaptowane przez większość społeczeństwa. Nie tylko nie trudno jest bowiem dostać taki grzejnik, ale również utrzymanie go nie stanowi żaden problem. Co więcej, mówi się, że grzejnik aluminiowy ma więcej zalet niż wad i dlatego jest tak często wybierany pośród innych dostępnych grzejników.

Jakie główne zalety mają grzejniki aluminiowe?

Wymieniając zalety grzejnika aluminiowego, warto jest zastanowić się nad każdym jego aspektem, nie tylko ze względu na wygląd ale i funkcjonalność. Grzejniki aluminiowe znane są z tego, że:

  • szybko nagrzewają pomieszczenie
  • są lekkie
  • nie grozi im korozja
  • łatwo się je montuje
  • nadają pomieszczeniu lekkości i nowoczesnego wyglądu
  • mają gładką i estetyczną powłokę
  • wydają ciepło głównie przez konwekcje
  • łatwo się nimi steruje.

Każda z tych cech są bardziej przydatne w określonych okolicznościach. Razem jednak tworzą pewne uniwersalne i przydatne cechy, tworzące spójną całość. Dzięki połączeniu tych zalet, tworzy się obraz uniwersalnych i wygodnych grzejników aluminiowych.

Z jakimi wadami wiąże się korzystanie z grzejników aluminiowych?

W tym zestawieniu jest dużo mniej punktów. Można uogólnić, iż wady dotyczą głównie montażu grzejników. Po pierwsze aluminium nie można połączyć z przewodami miedzianymi ze względów bezpieczeństwa. Grzejniki aluminiowe nie współgrają również z elementami teflonowymi. W niektórych przypadkach mówi się jeszcze, że nie fachowe podłączenie może skończyć się przeciekaniem. Łącząc grzejnik aluminiowy z siecią należy bowiem postarać się dużo bardziej niż w przypadku chociażby grzejnika żeliwnego, który z założenia jest dużo bardziej toporny, a co za tym idzie, prosty.

Drugą często podawana wada jest ewentualne zniszczenia mechaniczne, które mogą powstać na przykład w trakcie montażu. Dzieje się tak, gdyż aluminium jest metalem dość miękkim i łatwo jest go uszkodzić lub odkształcić. W przeciwieństwie do grzejników żeliwnych lub stalowych, które są wytrzymałe i trudne do zniszczenia. Tu jednak łatwiej jest o jakiś wypadek podczas montażu i uszkodzenie całej konstrukcji. Nie jest to jednak regułą, gdyż wystarczy uważnie zakładać całość, by takie wydarzenie nie miało miejsca. Nie ma bowiem co dramatyzować, gdyż mimo tego, ze aluminium jest metalem miękkim, to wciąż pozostaje metalem i nie jest aż tak łatwo go uszkodzić.

Za wadę tych grzejników, można również podpiąć, tą, która była przedstawiana jako zaleta. Mowa tu o szybkim oddawaniu ciepła. Jaka zaleta występuje tu jako świetne rozwiązanie do ogrzewania pomieszczenia, jednak w przypadku wady, wyróżnia się tu to, że jeśli piec wygaśnie, to grzejniki również szybko stygną i pomieszczenie robi się chłodne.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij