Wydawałoby się, że w tak prostej czynności jak podlewanie ogrodu nie ma żadnej filozofii i wystarczy go nawadniać wtedy kiedy jest sucho. Jednak i tu trzeba być ostrożnym, bo nie każda pora dnia jest odpowiednia na podlewanie roślin.
System nawadniający
Montowanie automatycznego systemu nawadniania, który na stałe jest umieszczony pod powierzchnią ziemi, ma sens w przypadku dużych ogrodów oraz wielkich połaci trawnika, na glebie piaszczystej oraz wtedy, wtedy kiedy nie ma nas w domu przez kilka dni.
Pora podlewania
Najbezpieczniej jest podlewać rośliny ranem albo wieczorem. Podlewanie w środku dnia może powodować oparzenia na kwiatach i liściach. Osiadłe krople wody są jak soczewka i promienie słońca wypalają w tych miejscach tkanki. Powstała rana to otwarta droga dla organizmów chorobotwórczych.
Jaką wodą podlewać rośliny
Najczęściej bierzemy wodę z wodociągu, jednak nie jest to najlepszy wybór dla roślin, często jednak nie mamy innej możliwości. Najbardziej bezpieczną wodą do podlewania kwiatów jest deszczówka. Zbiorniki na deszczówkę można wkopać w glebę i podłączyć je do systemu nawadniającego. W czasie suszy można taki zbiornik napełniać wodą z wodociągów na kilka godzin przed podlaniem, aby się ostała.
Wybór roślin odpornych na susze
Kolejnym sposobem na niepodlewanie jest wybór odpowiednich roślin do ogrodu. Chodzi o takie gatunki, dla których stanowisko w naszym ogrodzie jest jak najbardziej korzystne. Przeglądając internetowy sklep ogrodniczy można wybrać dużo krzewów oraz bylin ozdobnych, które dadzą sobie radę w naszym ogrodzie bez podlewania. Wśród gatunków potrzebujących minimalnej ilości wody są:
- lawenda,
- gailardia oścista,
- szałwia,
- jałowiec.
Wszystkie je znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym pod adresem https://www.podkarpackiesady.pl/.
Stworzyć warunki bardziej wilgotne
Odpowiednio urządzając ogród można zmienić przynajmniej częściowo warunki jakie w nim panują. Dotyczy to szczególnie sorpcyjności gleby.
Mieszając ziemię piaszczystą z gliną, torfem, oraz nierozłożonym do końca kompostem stworzymy w glebie swego rodzaju naturalną gąbkę. Następnie należy posadzić drzewa tworzące rozłożyste korony i dające dużo cienia. W takim miejscu można sadzić bardziej wymagające rośliny.
Kolejnym sposobem jest ściółkowanie. W znacznym stopniu ogranicza się w ten sposób parowanie wody. Pod rośliny kwasolubne sypiemy korę sosnową, liście dębu, a pod preferujące glebę zasadową czy obojętną możemy dać białe kamienie (wapień).
Na koniec warto wspomnieć o zasłonie od wiatrów. Wiatry wschodnie i południowe mocno wysuszają glebę, dlatego od tej strony warto mieć żywopłot. Od wschodniej strony najlepiej jeśli będą to tuje, które ochronią ogród też zimą, a od południa może to być niższy szpaler z krzewów ozdobnych.
Jeśli nie chcemy mieć po powrocie z wakacji przykrej niespodzianki w postaci ususzonych kwiatków w ogrodzie warto zastosować kombinację wszystkich sposobów utrzymywania odpowiedniej wilgotności. Dużo też zależy od gleby jaką mamy w ogrodzie.
Źródła:
- http://www.infomagazine.pl/jak-urzadzic-ladnie-ogrod – “Jak urządzić ładnie ogród” [stan z 10.10.2018r.].
- http://www.zdrowy-styl-zycia.pl/ogrod-dla-leniwych – “Ogród dla leniwych” [stan z 11.10.2018r.].