Podstawy nawożenia roślin. Warto wiedzieć, dlaczego, jak i kiedy nawozić 

Podstawy nawożenia roślin. Warto wiedzieć, dlaczego, jak i kiedy nawozić 

Dlaczego rośliny potrzebują nawozów? Czym i jak powinno się je nawozić, żeby uzyskać zdrowe i obfite plony? Odpowiedzi na te i podobne pytania są kluczowe dla tych, którzy chcą uprawiać warzywa w warunkach domowych. Spróbujmy zatem poszukać odpowiedzi na najbardziej nurtujące ogrodników pytania dotyczące nawożenia. 

Niemal we wszystkich mieszankach nawozów są trzy składniki. Jednym nich jest azot, który ma wpływ na zdrowy wzrost liści. Pierwiastek ten stymuluje produkcję chlorofilu – czyli głównej substancji chemicznej zaangażowanej w proces fotosyntezy. To właśnie dzięki fotosyntezie rośliny przekształcają światło w żywność.

Fosfor z kolei ma kluczowy wpływ na intensywny rozwój korzeni, łodyg, kwiatów i owoców. Trzecim pierwiastkiem będącym składnikiem mieszanek nawozów jest potas. Odgrywa on istotną rolę w trawieniu i wytwarzaniu żywności dla roślin.

 

Dlaczego rośliny potrzebują nawozów?

Ktoś bardziej wnikliwy zada pytanie jaki jest sens nawożenia jeśli wszystkie niezbędne dla roślin składniki znajdują się glebie i w powietrzu? W rzeczywistości jednak nie wszystkie rośliny mają dostęp do kluczowych składników zawartych w podłożu i w powietrzu.

Każdy rodzaj gleby zawiera inną mieszankę składników odżywczych. Poza tym działania takie jak intensywne rolnictwo, budownictwo i ruch drogowy mogą znacząco zmieniać zawartość chemiczną i strukturę gleby. 

W efekcie ziemia może mieć ograniczoną ilość składników odżywczych, które rośliny mogłyby wykorzystywać. W niektórych przypadkach nawet składniki odżywcze naturalnie już w glebie nie występują bo zostały z niej wypłukane.

Dlatego decydując się na własną uprawę roślin, czy to w warunkach naturalnych czy też domowych, na przykład wykorzystując growbox, powinniśmy uzupełnić te składniki odżywcze, których w podłożu brakuje.

 

Więcej wcale nie znaczy lepiej…

Nawożenie roślin w dużych ilościach wcale nie przekłada się na obfite plony. Nadmiar nawozu może doprowadzić do przekarmienia roślin. W efekcie może to uprawę poważnie uszkodzić, a nawet zniszczyć.

Zanim zastosuje się jakiekolwiek nawozy należy przetestować glebę oraz wybrać odpowiednią formułę nawożenia, która będzie właściwa dla danych roślin. Dzięki temu hodowane przez nas warzywa, owoce, zioła czy kwiaty odwdzięczą się naprawdę bujnym rozrostem.

Jednymi z bardziej sprawdzonych nawozów są te granulowane. Dostarczają roślinom żywność, powoli zapewniając im długowieczność. Jedną z technik nakładania nawozu jest tak zwana top dress. Polega na ręcznym nałożeniu mieszanki wokół podstawy rośliny – skutecznie wpływa to między innymi na rozrost bylin i ziół.

Przy nawożeniu warzyw z kolei nawóz najlepiej umieścić w równoległym pasku do rzędu sadzenia. Większe uprawy zlokalizowane na dużym obszarze można nawozić za pomocą specjalnego rozrzutnika. Ta technika jednak wykorzystywana jest zazwyczaj przez „dożywianiu” trawników, lub gleby, na której dopiero mają się pojawić plony.

 

N-P-K czyli proporcje pierwiastków

Jak już wspominaliśmy trzy pierwiastki niezbędne do bujnego wzrostu roślin to N – azot, P – fosfor oraz K – potas. Najczęściej ich proporcje są podane na opakowaniu nawozu. Przykładowo nawóz ogólnego przeznaczenia oznaczony jest liczbami 20-20-20. 

Znaczy to tyle, że zawartość azotu, fosforu i potasu w mieszance wynosi po 20 proc. każdego z trzech wymienionych pierwiastków. Pozostałe 40 proc. składa się z materiałów obojętnych oraz pierwiastków śladowych. Procentowa zawartość trzech kluczowych pierwiastków jest dopasowywana w mieszance nawozu pd kątem wymagań uprawianych roślin.

Przykładowo proporcja 15-30-15 dedykowana jest bujnemu rozrostowi kwiatów. Do trawników zaś stosowane są zazwyczaj mieszanki 25-6-4 – bogate w azot. Oprócz N-P-K w mieszance nawozowej są śladowe pierwiastki takie jak wapń, żelazo, miedź, mangan, bor, siarka i cynk. 

Śladowe pierwiastki, podobnie jak ludziom są też potrzebne roślinom. I tu na przykład niedobór żelaza będzie się u roślin objawiał żółknięciem liści –czyli tak zwaną chlorozą.

W tej chwili na rynku jest dostępnych naprawdę wiele środków do nawożenia. Są to preparaty zarówno pochodzenia organicznego, jak i nieorganicznego. Oczywiści ci, którzy chcą naprawdę w ekologiczny sposób uprawiać rośliny mogą postawić na stare, sprawdzone metody takie jak obornik zwierzęcy lub kompost.

 

Kiedy nawozić?

Wiedza kiedy nawozić rośliny jest równie istotna jak ta, dotycząca tego jakie stosować nawozy. Jeśli nie zastosuje się nawozu w odpowiednim czasie, w którym roślina będzie z niego korzystać, wówczas nawożenie nie ma sensu.

Większość bylin, roślin jednorocznych warzyw i trawników będzie bujnie rosło jeśli zastosuje się nawóz ziarnisty w okresie wczesnej wiosny. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby unikać nawożenia przed obfitymi wiosennymi deszczami, bo składniki odżywcze zostaną z gleby wypłukane .

Rośliny jednoroczne lubią być dokarmiane dodatkowo trzy do czterech razy w sezonie wegetacyjnym nawozem o wysokiej zawartości fosforu, rozpuszczalnym w wodzie. Z kolei trawniki warto dożywić jeszcze raz granulatem w okresie wczesnej jesieni.

Drzewa i krzewy, zwłaszcza te kwitnące, również lubią dawkę zbilansowanego nawozu ziarnistego na wiosnę i jesienią. Jednak przy nawożeniu drzew i krzewów jesienią warto robić to jak najpóźniej i w niedużych ilościach. Późna jesień to także dobry czas na nawożenie cebulek, zwłaszcza, jeśli zostały posadzone po raz pierwszy.

 

Artykuł powstał we współpracy z mrgrow.pl

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij