Rośliny w ogrodzie

Jak zadbać o przestrzeń w ogrodzie

Ogród, taras, balkon lub jakiekolwiek inne, ustronne miejsce na świeżym powietrzu to przestrzeń, którą należy cenić i dbać o nią.

Wspaniale jest móc wędrować pomiędzy pięknymi kwiatami, alejkami, drzewami i krzewami, bezpośrednio po wyjściu z domu – bez potrzeby tracenia czasu na dotarcie do parku, arboretum etc.

Ogród jest Twoim własnym sanktuarium! To miejsce, w którym Ty i członkowie Twojej rodziny oraz goście, możecie spędzać cudowne chwile, rozkoszując się pięknym otoczeniem, zielenią, kolorami dostarczanymi przez piękne aranżacje kwiatów oraz ciszą i spokojem.

Niezależnie od tego, czy chcesz odpocząć, potrzebujesz bezpiecznego miejsca do zabaw dla swoich dzieci, zamierzasz urządzić przyjęcie na świeżym powietrzu – ogród to wyjątkowe miejsce.

Zamień swój ogród w dodatkową przestrzeń, która da Ci upragniony spokój i relaks!

Ogrody to niestety często zaniedbane przestrzenie. Jest to spowodowane tym, że wielu ludzi po prostu nie wie, jak zająć się takim miejscem. Biorąc jednak pod uwagę korzyści płynące z faktu, że dzięki ogrodowi, od razu wychodząc z domu, znajdujesz się w magicznym miejscu pełnym roślin i emanującym spokojem, masz dodatkową przestrzeń, która może znacznie ułatwić życie w Twoim domu, zwłaszcza jeśli mieszka w nim kilka osób.

Kluczem do stworzenia idealnego ogrodu, jest osiągnięcie równowagi pomiędzy rozmiarem ogrodu i miejscem, w którym chciałbyś go wykorzystać. Możesz urządzić go na balkonie, korzystając z małego, jasnego zestawu wypoczynkowego i niektórych roślin doniczkowych, podczas gdy dysponując większą przestrzenią, możesz pozwolić sobie na stworzenie kilku stref dostosowanych do twoich potrzeb. Przykładowo, możesz postawić stół w pobliżu domu (dla wygody, chcąc zminimalizować czas przejścia pomiędzy kuchnią a stołem). Następnie możesz utworzyć wysepki z kwiatami lub ozdobić nimi alejki wysypane żwirkiem, które dodadzą Twojemu ogrodowi animuszu.

Obecnie istnieje tendencja do posiadania mebli ogrodowych, dzięki którym można się zrelaksować co najmniej równie doskonale, jak w wygodnym salonie. Sofa i fotel to świetny wybór, jeśli chodzi o spotkanie “na drinka” z przyjaciółmi, czy nawet rodzinny obiad lub grilla.

Trawnik w ogrodzie?

Jeśli przestrzeń w Twoim ogrodzie jest zwarta i nie chcesz tworzyć zbyt wymagającego w utrzymaniu miejsca – decydując się na trawnik, weź pod uwagę także kostkę brukową lub bardziej stylową, drewnianą podłogę. Nie musisz dołączać do aranżacji klombów et. – po prostu kropkowo umieszczaj doniczkowe drzewa i rośliny – dla wzbudzenia zainteresowania, inspiracji i dodania koloru. Ewentualnie, jeśli uwielbiasz trawnik, a brak Ci czasu na koszenie, sztuczna trawa może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. W dzisiejszych czasach wygląda dość realistycznie i jest mało wymagająca w utrzymaniu.

Prawdziwy trawnik jest jednak wciąż nie do pokonania pod względem komfortu – to uczucie pod bosymi pod stopami i możliwość leżenia na świeżej trawie, na kocu piknikowym z dobrą książką. Jego utrzymanie wymaga pewnego wysiłku, jednak przynosi to nieporównywalne korzyści!

Cokolwiek wybierzesz, musisz o to dbać. To, czego z pewnością nie chcesz się stać, to to, aby Twój ogród stał się nieestetyczny, niefunkcjonalny i pełen chwastów.

Co sadzić?

Po opracowaniu układu ogrodu musisz zdecydować o tym, jakie rośliny wybrać. Przykładowo, strona pechy.pl oferuje w sprzedaży nasiona, a w wielu ogrodniczych sklepach internetowych znajdziesz mnóstwo roślin, idealnych do Twojego ogrodu.

Ogólnie rzecz biorąc, większość roślin dobrze się rozwija w słonecznym miejscu z dobrze drenującą glebą. Jeśli jest to ogród wychodzący na południe, tym lepiej. Staraj się zapewnić roślinom trochę schronienia przed wiatrem, ale unikaj zbytniego ich zacieniania (zrezygnuj z dużych drzew). Należy także unikać sadzenia przy żywopłotach, gdzie gleba jest dość sucha. Jeśli w twoim ogrodzie nie ma zbyt dużo słońca, możesz wybierać spośród wielu roślin, takich jak Alchemillamollis, Geranium nodosum i Campanula persicifolia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij