Ogród, taras, balkon lub jakiekolwiek inne, ustronne miejsce na świeżym powietrzu to przestrzeń, którą należy cenić i dbać o nią.

Wspaniale jest móc wędrować pomiędzy pięknymi kwiatami, alejkami, drzewami i krzewami, bezpośrednio po wyjściu z domu – bez potrzeby tracenia czasu na dotarcie do parku, arboretum etc.

Ogród jest Twoim własnym sanktuarium! To miejsce, w którym Ty i członkowie Twojej rodziny oraz goście, możecie spędzać cudowne chwile, rozkoszując się pięknym otoczeniem, zielenią, kolorami dostarczanymi przez piękne aranżacje kwiatów oraz ciszą i spokojem.

Niezależnie od tego, czy chcesz odpocząć, potrzebujesz bezpiecznego miejsca do zabaw dla swoich dzieci, zamierzasz urządzić przyjęcie na świeżym powietrzu – ogród to wyjątkowe miejsce.

Zamień swój ogród w dodatkową przestrzeń, która da Ci upragniony spokój i relaks!

Ogrody to niestety często zaniedbane przestrzenie. Jest to spowodowane tym, że wielu ludzi po prostu nie wie, jak zająć się takim miejscem. Biorąc jednak pod uwagę korzyści płynące z faktu, że dzięki ogrodowi, od razu wychodząc z domu, znajdujesz się w magicznym miejscu pełnym roślin i emanującym spokojem, masz dodatkową przestrzeń, która może znacznie ułatwić życie w Twoim domu, zwłaszcza jeśli mieszka w nim kilka osób.

Kluczem do stworzenia idealnego ogrodu, jest osiągnięcie równowagi pomiędzy rozmiarem ogrodu i miejscem, w którym chciałbyś go wykorzystać. Możesz urządzić go na balkonie, korzystając z małego, jasnego zestawu wypoczynkowego i niektórych roślin doniczkowych, podczas gdy dysponując większą przestrzenią, możesz pozwolić sobie na stworzenie kilku stref dostosowanych do twoich potrzeb. Przykładowo, możesz postawić stół w pobliżu domu (dla wygody, chcąc zminimalizować czas przejścia pomiędzy kuchnią a stołem). Następnie możesz utworzyć wysepki z kwiatami lub ozdobić nimi alejki wysypane żwirkiem, które dodadzą Twojemu ogrodowi animuszu.

Obecnie istnieje tendencja do posiadania mebli ogrodowych, dzięki którym można się zrelaksować co najmniej równie doskonale, jak w wygodnym salonie. Sofa i fotel to świetny wybór, jeśli chodzi o spotkanie “na drinka” z przyjaciółmi, czy nawet rodzinny obiad lub grilla.

Trawnik w ogrodzie?

Jeśli przestrzeń w Twoim ogrodzie jest zwarta i nie chcesz tworzyć zbyt wymagającego w utrzymaniu miejsca – decydując się na trawnik, weź pod uwagę także kostkę brukową lub bardziej stylową, drewnianą podłogę. Nie musisz dołączać do aranżacji klombów et. – po prostu kropkowo umieszczaj doniczkowe drzewa i rośliny – dla wzbudzenia zainteresowania, inspiracji i dodania koloru. Ewentualnie, jeśli uwielbiasz trawnik, a brak Ci czasu na koszenie, sztuczna trawa może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. W dzisiejszych czasach wygląda dość realistycznie i jest mało wymagająca w utrzymaniu.

Prawdziwy trawnik jest jednak wciąż nie do pokonania pod względem komfortu – to uczucie pod bosymi pod stopami i możliwość leżenia na świeżej trawie, na kocu piknikowym z dobrą książką. Jego utrzymanie wymaga pewnego wysiłku, jednak przynosi to nieporównywalne korzyści!

Cokolwiek wybierzesz, musisz o to dbać. To, czego z pewnością nie chcesz się stać, to to, aby Twój ogród stał się nieestetyczny, niefunkcjonalny i pełen chwastów.

Co sadzić?

Po opracowaniu układu ogrodu musisz zdecydować o tym, jakie rośliny wybrać. Przykładowo, strona pechy.pl oferuje w sprzedaży nasiona, a w wielu ogrodniczych sklepach internetowych znajdziesz mnóstwo roślin, idealnych do Twojego ogrodu.

Ogólnie rzecz biorąc, większość roślin dobrze się rozwija w słonecznym miejscu z dobrze drenującą glebą. Jeśli jest to ogród wychodzący na południe, tym lepiej. Staraj się zapewnić roślinom trochę schronienia przed wiatrem, ale unikaj zbytniego ich zacieniania (zrezygnuj z dużych drzew). Należy także unikać sadzenia przy żywopłotach, gdzie gleba jest dość sucha. Jeśli w twoim ogrodzie nie ma zbyt dużo słońca, możesz wybierać spośród wielu roślin, takich jak Alchemillamollis, Geranium nodosum i Campanula persicifolia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ