Rodzaje pomp stosowanych w gospodarstwie domowym
Pompy mają swoje szerokie zastosowanie w gospodarstwach domowych. Służą one głównie do transportowania ścieków z różnych urządzeń sanitarnych (pomporozdrabniacze), osuszania terenu czy czerpania niewielkich ilości wody do własnego użytku. Ten ostatni wariant jest bardzo popularny w przypadku domków letniskowych. Trzeba przyznać, że te wynalazki znacznie ułatwiają nam życie.
Pompy do odwodnień
To najpopularniejszy rodzaj pomp stosowanych na terenie prywatnych posesji. Jeżeli problemem działki, na której budujemy dom, są grząskie, niejednorodne, gliniaste gleby i zbyt wysoki poziom wód gruntowych, które przyczyniają się do zatapiania i zawilgacania piwnicy oraz degradacji fundamentów, idealnym rozwiązaniem będzie właśnie zakup specjalnej pompy do odwodnień i wykonanie profesjonalnego drenażu z jej zastosowaniem.
Mamy do wyboru pompy zatapialne i niezatapialne dostosowane do każdego rodzaju instalacji, która zależy od poziomu wód gruntowych. Przy wyborze urządzenia należy koniecznie zwrócić uwagę na konstrukcję – powinna być ona prosta, solidna i zwarta.
Zapewni to długą i bezpieczną eksploatację. Wybór producenta również jest nie bez znaczenia – rynek jest bardzo nasycony tymi produktami różnych marek, dlatego należy polegać głównie na opiniach ekspertów specjalizujących się w melioracji.
To bardzo ważne – przemakanie fundamentów i gromadząca się w nich wilgoć prowadzą nie tylko do zagrzybienia, ale także do kruszenia ich struktury, co może mieć katastrofalne skutki.
Nie tylko odprowadzanie, ale i pozyskiwanie wody
Właściciele ogródków działkowych i letnich daczy bardzo często borykają się z problemem braku wodociągów. Transport wody w baniakach jest wyjątkowo niewygodny. Rozwiązaniem takiej sytuacji jest studnia, a jeszcze większym ułatwieniem zakup pompy hydroforowej służącej do zaopatrzenia obiektu w bieżącą wodę z własnego ujęcia. Jeśli rozważamy kupno takiego urządzenia, szczególnie godne polecenia będą pompy hydroforowe Gardena.
To znany i zaufany producent oferujący produkty bardzo wysokiej jakości. Charakteryzują się one bardzo dużą wydajnością – od 2800 l/h. Ceny są stosunkowo niewielkie – już za ok. 500 złotych dostaniemy produkt bardzo wysokiej klasy.
Jeśli jednak szukamy najnowocześniejszych urządzeń tego typu, to pompy hydroforowe AL-KO będą idealne – posiadają pięciostopniową technikę tłoczenia ze specjalnym, zdigitalizowanym systemem kontroli. Charakteryzują się większą wydajnością i cichą pracą.
Mogą służyć nie tylko do pozyskiwania wody spod powierzchni ziemi, ale także do jej czerpania ze zbiorników na deszczówkę i zasilania spryskiwaczy służących do podlewania roślin w ogrodzie. To bardzo ekologiczny i oszczędny sposób nawadniania.
Budowa dodatkowej łazienki bez zmiany instalacji kanalizacyjnej? To możliwe!
Coraz popularniejsze pompy z rozdrabniaczem do ścieków umożliwiają transportowanie nieczystości w pionie i poziomie. Jest to duże ułatwienie, jeśli chcemy zamontować w domu dodatkowe urządzenia sanitarne bez potrzeby rozwalania ścian i przebudowy instalacji kanalizacyjnej.
Dzięki nim, możemy bez problemu usuwać ścieki z toalet, pralek, umywalek, bidetów, zlewów kuchennych, wanien i kabin prysznicowych.
Aby pompa działała bez zarzutu, nie należy wrzucać do muszli klozetowych dużych odpadów higienicznych, które mogą zakłócić pracę agregatu. Urządzenie jest bardzo wygodne – spuszczanie wody powoduje automatyczne włączanie się pompy.
Wygląda dość estetycznie, jednak możemy je wbudować w ścianę i pokryć warstwą płytek. Zazwyczaj zasięg tych pomp w pionie wynosi około siedmiu metrów, a w poziomie siedemdziesięciu.
Jak widać, gospodarka wodna w gospodarstwie domowym wymaga często zastosowania wielu rodzajów pomp. Pozwalają one jednocześnie na osuszanie terenu i nawadnianie ogrodu, zapobiegają powstawaniu zacieków i zawilgoceń w piwnicy, umożliwiają zaopatrzenie małych obiektów w bieżącą wodę.
Są one naprawdę sporym udogodnieniem i zapobiegają wielu problemom, które towarzyszą posiadaczom mniejszych i większych posesji.