Kładki dla pieszych i rowerzystów – jakie warunki muszą spełniać

Kładki dla pieszych i rowerzystów – jakie warunki muszą spełniać?

Kładki dla rowerzystów oraz pieszych muszą spełniać szereg wymogów z zakresu bezpieczeństwa i użyteczności. Jakie to wymogi? Na co zwracają uwagę projektanci, tworząc kładki rowerowo-piesze?

Projektant kładki musi pogodzić ze sobą aspekty komfortu użytkowania konstrukcji, jej funkcjonalności oraz wymagań dotyczących odpowiedniej nośności i estetyki obiektu.

Funkcjonalność i bezpieczeństwo

Kładki pieszo-rowerowe to konstrukcje przeprowadzające ciągi pieszo-rowerowe albo piesze ponad trasami komunikacyjnymi bądź istniejącymi naturalnymi przeszkodami terenowymi. Muszą one spełniać wiele wymogów związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa użytkowania oraz właściwej funkcjonalności. Przez ową użyteczność należy rozumieć przede wszystkim stosowne parametry użytkowe, które wpływają na komfort stosowania, a także przyczyniają się do odczuwania zadowolenia z wykorzystywania konstrukcji.

Poziom bezpieczeństwa użytkowania związany jest natomiast z koniecznością zapewnienia odpowiedniej nośności i stateczności konstrukcji pod działaniem stałych i zmiennych obciążeń, takich jak pojazdy służbowe, tłum pieszych, wiatr oraz ciężar samej konstrukcji. Wiąże się także z obowiązkowym zabezpieczeniem obiektu przed zniszczeniem na skutek występowania obciążeń wyjątkowych, takich jak np. pęknięcie, zerwanie elementu konstrukcji (łuków w podwieszonych obiektach, kabli podwieszających pomost do pylonów) albo uderzenie pojazdu.

Projektowanie kładek dla pieszych i rowerzystów cechuje się odmienną specyfiką niż projektowanie obiektów przeznaczonych dla ruchu kolejowego bądź samochodowego. Dlatego projektant kładki musi wziąć pod uwagę różne rozwiązania konstrukcyjne i dopasować je odpowiednio do rodzaju, wielkości czy zastosowania konkretnego obiektu.

Komfort użytkowania i estetyka

Duże znaczenie w projektowaniu kładek odgrywają też kwestie wizualne, które wywierają wpływ na stosowane rozwiązania konstrukcyjne. Kładka powinna stać się estetycznym elementem przestrzeni i odpowiednio wpisywać się w aranżację otoczenia. Czynniki dotyczące estetyki pozwalają na stawianie oryginalnych i efektownych konstrukcji o nierzadko wyszukanych formach architektonicznych. Odpowiednie rozwiązania często przyczyniają się też do powstawania lekkich obiektów, które mogą osiągać duże smukłości pomostu i rozpiętości przęseł.

Tworząc projekt kładki, specjalista powinien zwrócić również szczególną uwagę na otoczenie przyszłego obiektu. Projektant musi unikać zmniejszania wartości przestrzennych krajobrazu, w którym postawiona zostanie konstrukcja. Dlatego też niezbędne jest właściwe rozpoznanie walorów krajobrazowych i architektonicznych otoczenia, wyznaczników stylów architektonicznych czy dominant terenu. Nie wolno wykorzystywać rozwiązań oddziałujących w negatywny, ujemny sposób na krajobraz. Wykorzystywane rozwiązania nie powinny przekreślać istniejących, a raczej dodawać nowe wartości do zmienianej przestrzeni.

Stosowanie się do wspomnianych wytycznych pozwala projektantowi tworzyć nowoczesne, estetyczne i przede wszystkim funkcjonalne konstrukcje.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij