Klasy ochronników przepięciowych

Klasy ochronników przepięciowych

Ochronnik przepięciowy ogranicza częstotliwość i trwanie prądu następczego. Odgromnik klasy A stosuje się w sieciach z małym napięciem, a B w budynkach zasilanych z linii napowietrznej. Ochronnik przeciwprzepięciowy C stosuje się w przypadku wysokiego napięcia, a D służy do ograniczania energii z pozostałych odgromników.

Ogranicznik przepięć (odgromnik) to urządzenie zabezpieczające aparaturę elektryczną przed przepięciem, które ogranicza częstotliwość i czas trwania prądu następczego. Niepożądane przepięcia powstają podczas uderzenia pioruna w linę elektryczną lub są skutkiem wandalizmu.

Ogranicznik przepięć klasy A

Ogranicznik przepięć klasy A używa się do chronienia linii napowietrznych w tych sieciach i kablach, gdzie występuje niskie napięcie. Ich budowa zapewnia bezpieczny montaż na zewnątrz budynku. Urządzenie stanowi zabezpieczenie przeciwprzepięciowe wtórnych transformatorów lub tam, gdzie linia napowietrzna staje się linią kablową. Ograniczniki przepięć klasy A należy montować nie dalej od siebie niż 300 m. Stosuje się je dodatkowo do:

  • zabezpieczenia oświetlenia ulicznego,
  • alarmów,
  • sygnalizacji świetlnej,
  • świateł ostrzegania.

Ogranicznik przepięć klasy B

Ogranicznik przepięć klasy B umożliwia przepływ prądu o wartości 100 kA 8/80 l’s dwa razy bez uszkodzenia urządzenia. Stosuje się je w budynkach zasilanych z linii napowietrznej lub z instalacją odgromową. Odgromniki należy montować blisko miejsca wprowadzenia elektryczności do pomieszczenia. Podstawowym elementem ogranicznika klasy B jest iskiernik zrobiony metodą Arc Chopping (powodujący wysuwanie łuku elektrycznego z dala od układu elektrod, dzięki czemu łatwiej jest go gasić). Napięcie udarowe tych odgromników wynosi poniżej 4kV.

Ogranicznik przepięciowy klasy C

Ogranicznik przepięciowy klasy C ma ograniczone przepięcie do 1,5 kV. Jest to bezpieczniejsza wersja klasy klasy B, ponieważ prąd w tym urządzeniu może przepłynąć nawet 20 razy. Ogranicznik typu C ma wartość 5 kA, 8/20 l’s, co oznacza, że prąd elektryczny podnosi się od 0 do 5 kA w ciągu 8 l’s po czym zmniejsza się do połowy maksymalnego natężenia wyładowań atmosferycznych. Ten rodzaj ochronnika stosuje się w pomieszczeniach zasilanych z linii napowietrznej lub z instalacją odgromową.

Ochronnik przepięciowy klasy D

Ochronnik klasy D odpowiada za zabezpieczenie pojedynczych urządzeń elektrycznych pod koniec linii zasilającej sieć. Głównym celem odgromnika jest ograniczenie energii przepuszczanej przez odgromnik B i C. Typy ochronników klasy D to: ochronnik modułowy AD2, ochronnik podtynkowy GS, ochronnik przenośny GSS oraz ochronnik gniazdkowy SD-AR.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij