Szukając sposobu na obniżenie temperatury w mieszkaniu w upalne dni, wielu z nas kieruje swoje myśli w stronę klimatyzatorów. Te wydajne i coraz popularniejsze urządzenia pozwalają skutecznie schłodzić wnętrze, gdy temperatura za oknem przekracza 30 stopni, dzięki czemu komfort naszego życia ulega znacznej poprawnie. Na rynku znajdziemy bogatą ofertę producentów i sprzedawców urządzeń z zakresu klimatyzacji i chłodnictwa. Poznaj główne zalety i wady klimatyzatorów stacjonarnych i przenośnych i sprawdź, który typ urządzenia lepiej sprawdzi się w twoim przypadku.

Zalety klimatyzacji przenośnej

Podstawową zaletą klimatyzatora przenośnego jest jego mobilność. Nic nie ogranicza naszych możliwości, jeśli chodzi o jego przenoszenie czy transport, dlatego jednego dnia klimatyzator przenośny może pracować w sypialni, innym razem w salonie, a gdy zachodzi taka potrzeba – możemy zabrać go ze sobą do biura. Klimatyzacja do domu typu Split nie daje nam takiej możliwości ze względu na konieczność stałego montażu.

Klimatyzacja do domu i do firmy

Jeśli przy zakupie klimatyzatora sugerujemy się ceną i dysponujemy ograniczonym budżetem, również warto zwrócić uwagę na klimatyzatory przenośne, które są znacznie tańsze niż systemy klimatyzacji stacjonarnej. Klimatyzator przenośny to urządzenie, które kupimy już za kilkaset złotych w większości supermarketów budowlanych oraz sklepów z wyposażeniem dla domu i ogrodu. Co więcej, klimatyzacja przenośna nie wymaga dodatkowego osprzętu, który również generuje kolejne koszty. Tego rodzaju klimatyzator jest więc tańszy i łatwiejszy w eksploatacji. Pamiętajmy, że istnieją także koszty dodatkowe, takie jak: montaż klimatyzacji, jej okresowy przegląd czy serwis klimatyzacji.

Większa wydajność: klimatyzacja stacjonarna

Dla wielu osób podstawowym parametrem określającym jakość klimatyzatorów nie jest jednak ich cena, ale wydajność. I tutaj dochodzimy do momentu, w którym klimatyzacja stacjonarna zdecydowanie góruje nad urządzeniami przenośnymi. Klimatyzacja typu split, montowana na stałe w pomieszczeniach, zwykle posiada większą moc, dzięki czemu jest w stanie zapewnić bardziej efektowne chłodzenie, co ma znaczenie szczególnie w przypadku większych i bardziej nasłonecznionych pomieszczeń. Dodatkowo większość systemów klimatyzacji stacjonarnej wyposażonych jest w specjalne filtry, które oczyszczają powietrze z bakterii, grzybów i zarazków, dzięki czemu powietrze trafiające z urządzenia jest czystsze i zdrowsze niż w przypadku chodzenia klimatyzacją przenośną.

Warto zwrócić uwagę również na poziom emitowanego hałasu – czasy, kiedy klimatyzatory były głośnymi, rozpraszającymi i denerwującymi urządzeniami, dawno minęły. Dziś, zarówno klimatyzacja przenośna, jak i stacjonarna charakteryzują się chichą i komfortową pracą, choć najtańsze modele klimatyzatorów przenośnych nadal mogą dość mocno hałasować.

Jaki system wybrać?

Jak widać, wybór idealnego urządzenia jest sprawą mocno indywidualną i zależy od naszych preferencji i potrzeb. Jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem, lepszym rozwiązaniem będzie klimatyzacja przenośna. Jeśli jednak stawiamy przede wszystkim na wydajność, nic nie zastąpi klimatyzacji stacjonarnej. Bogatą ofertę klimatyzatorów oraz fachowe porady znajdziesz na wroclaw-klimatyzacja.pl.

1 KOMENTARZ

  1. nie lubię klimatyzacji, raz się tak załatwiłam i od tamtej pory mam ciągle problemy z zatokami a było to kilka dobrych lat temu. Teraz od dwóch lat mamy markizy zewnętrzne i moim zdaniem to super rozwiązanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ