Komora śrutownicza do obróbki stali

Komora śrutownicza do obróbki stali

Do precyzyjnej obróbki metali konieczne jest zastosowanie adekwatnych materiałów. Należą do nich między innymi śrutownice – są to urządzenia wykorzystujące śrut, wyrzucany pod dużym ciśnieniem, który dokładnie oczyszcza obrabiane powierzchnie metalowych elementów.

Do obróbki metali często niezbędna jest również komora śrutownicza. Tego typu sprzęt znajdziemy przede wszystkim w zakładach produkcyjnych, gdyż wyróżnia się dużym rozmiarem. Trudno mówić jednak o uniwersalności tego narzędzia, dlatego też wymienia się przynajmniej kilka rodzajów śrutownic. Jeszcze inną kategorią stanowią komory śrutownice. Jak zatem wybrać najlepsze urządzenie do obróbki metalu?

Podstawowe śrutownice, które można wyróżnić

Śrutownice wykorzystywane są w licznych branżach, głównie zaś w kolejnictwie, odlewnictwie, gazownictwie czy w mechanice.

Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ dzięki nim obrabiane mogą być niemal dowolne elementy wykonane z różnych rodzajów metali, do tych dużych przedmiotów najlepiej nadaje się komora śrutownicza. Z pomocą śrutownicy obrobimy m.in. odlewy mosiężne, elementy tłoczona na zimno, jak i wypalone, elementy hartowane, odlewy aluminiowe, a także sprężyny i wiele więcej.

Najogólniej wyróżnia się cztery typy śrutownic, zalicza się do nich:

  • śrutownice wirnikowe -obrabiany przedmiot ustawia się na obrotowym stole, który jest napędzany mechanicznie. 
  • śrutownice zawieszkowe – przedmiot obrabiany montuje się na specjalnych zawieszkach obrotowych (hakach),
  • śrutownice wsadowo-nieckowe – przemieszczają detale w sposób niezwykle precyzyjny, wystawiając je na działanie wachlarza śrutu. 
  • śrutownice przelotowe.

Zdarza się, że na rynku możemy znaleźć również śrutownice specjalistyczne. Wykorzystuje się je w głównej mierze do oczyszczania drutów i prętów. Komora śrutownicza jest szczególnym ich rodzajem. Czym one są? To specyficzny typ kompleksowej komory, w których odbywa się proces obróbki strumieniowej i ściernej. Przeznaczona jest ona do oczyszczania powierzchni różnego rodzaju metali. Komora śrutownicza ma za zadanie zapewnić odpowiednie warunki do pracy. 

Do czego służy komora śrutownicza?

Komora śrutownicza do obróbki stali

Komora śrutownicza stosowana jest nierzadko do obróbki wielkogabarytowych elementów, a także przestrzennych detali. Co więcej, wyróżnia się komory do obróbki ręcznej oraz komory automatyczne. Coraz większą popularnością cieszy się zwłaszcza ten drugi typ. Komora śrutownicza automatyczna posiada bowiem mnóstwo praktycznych funkcji, które pozwalają w znaczący sposób usprawnić codzienną pracę. Z pewnością należą do nich automatyczne podajniki, spotkamy je w nowoczesnych komorach. Dużą zaletą jest możliwość powtórnego wykorzystania materiału ściernego, co pozwala na duże oszczędności pieniędzy i czasu, gdyż materiał ścierny nie wymaga w tym przypadku ręcznego zbierania.

Co lepsze – piaskarka czy śrutownica?

Piaskarki to inaczej oczyszczarki ciśnieniowe, które stosuje się do obróbki materiałów o skomplikowanej specyfikacji obróbki. Dlaczego warto je stosować? Ich niewątpliwą zaletę stanowi niewielki rozmiar. W przeciwieństwie do śrutownic, które są zazwyczaj urządzeniami stacjonarnymi, wykorzystać można je niemal w każdym przypadku, np. w celu dotarcia do trudno dostępnych miejsc. Ważne do odnotowania jest to, że piaskarki są zaliczane jako urządzenia przenośne, przez co wiele prac konserwatorskich można wykonać w terenie, bezpośrednio u klienta, co znacznie skraca czas oczekiwania klientów na realizację zlecenia.Piaskarka nie zastąpi jednak śrutownicy w każdym przypadku. Natomiast gdy obrabiane mają być duże elementy konieczna będzie komora śrutownicza.

Niezastąpiona obróbka metali

Komora śrutownicza do obróbki stali

Wybór konkretnego narzędzia ma duże znaczenie dla precyzyjnej obróbki metali. Dlaczego precyzyjna obróbka jest tak istotna? Na tym etapie pozbywamy się wszelkich niedoskonałości obrabianego przedmiotu, które mogą przeszkadzać na dalszych etapach jego przygotowania. Odpowiednie oczyszczenie powierzchni sprawia, że bez większych problemów można dany przedmiot pomalować, a także zabezpieczyć go przed korozją oraz nieodpowiednimi warunkami pogodowymi, np. przed mrozem czy opadami deszczu i śniegu. Właśnie dlatego tak ważny jest wybór firmy, która dysponuje profesjonalnym sprzętem przeznaczonym do obróbki metali. Bez wątpienia należy do nich firma Blastech działająca na polskim rynku już od wielu lat, a komora śrutownicza jest jej sztandarowym produktem. Warto przy tym wiedzieć, że urządzenia służące do zaawansowanej obróbki różnego typu metali są niezwykle kosztowne, dlatego ich zakup rzadko kiedy przyniesie nam korzyści, stad lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy zewnętrznej. Taki krok to pewność rzetelnego zrealizowania zleconych zadań, a także znaczne oszczędności.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij