Kosa spalinowa czym kierować się przed zakupem?

Kosa spalinowa czym kierować się przed zakupem?

Pielęgnacja trawnika w trudno dostępnych miejscach staje się o wiele łatwiejsza, kiedy posiadamy na wyposażeniu dobrą kosę spalinową. Nie wszystkie kosy są takie same, przed podjęciem decyzji warto przyjrzeć się paru parametrom tego urządzenia. Na co zwrócić szczególną uwagę, aby wybrać sprzęt dopasowany do naszych potrzeb?

Moc silnika

Do wyboru mamy urządzenia z czterosuwowym albo dwusuwowym silnikiem. Silniki 4 suwowe są cięższe, jednakże dają większą moc wyjściową. Konstrukcja ich jest trudniejsza w utrzymaniu, a przy tym bardziej kosztowna. Silniki 2 suwowe są natomiast łatwiejsze w utrzymaniu, polecane do używania z ręcznymi narzędziami ogrodowymi.

Wałek

  1. Wygięty wałek- narażony bardziej na problemy mechaniczne, jednak pozwala na pracę bliżej projektu.
  2. Prosty wałek- współpracuje lepiej z przystawkami aniżeli urządzenia z wygiętym wałkiem.

Zbiornik paliwa

Podczas zakupu kosy spalinowej zwróćmy uwagę również na pojemność zbiornika paliwa. Jest on istotny przy koszeniu dużych obszarów zielonych. Pamiętajmy jednak, że większa pojemność, to tym samym większa ilość paliwa, która ma wpływ na ciężar urządzenia.

Ciężar

Bardzo ważna jest także waga urządzenia, gdyż jest ono trzymane w dłoniach albo mocowane na specjalnych szelkach. Spory ciężar sprzętu oznacza mniejszy komfort użytkowania go. Kosy spalinowe mogą warzyć do 8 kg, dużo lżejsze są podkaszarki.

Uchwyty

Solidny uchwyt zapewni nam bezpieczeństwo i wygodę pracy. Dostępne są dwie opcję uchwytów: rękojeść zapętlona i podwójna rękojeść „roweru”. Do precyzyjnego kierowania urządzeniem potrzebujemy obu rąk dlatego tak ważne, są dobre uchwyty.

Drgania

Silniki gazowe przeważnie wyposażone są w technologię antywibracyjną, kiedy nie korzystamy z kosy, a jej zasilanie jest włączone. Wysokiej jakości szczotki tnące minimalizują wibracje w trakcie pracy, aczkolwiek występują i tak wibracje stałe, które powodują nasze zmęczenie mięśni. Niektóre modele posiadają również uchwyty antywibracyjne.

Materiał wykonania ostrza

Ostrza do tego urządzenia dostaniemy zarówno w wersji nylonowej, jak i metalowej. Ostrze metalowe jest przeważnie lepszym rozwiązaniem, ponieważ poradzi sobie nawet z ciężkimi materiałami. Nylon natomiast poradzi sobie z typowymi zadaniami w zakresie pielęgnacji trawników. Materiał ostrza, jaki wybierzemy, zależy więc, od rodzaju użytkowania tego sprzętu.

Akcesoria do kos spalinowych

  • Okulary ochronne- niezwykle istotne akcesorium, chroniące nasze oczy przed wszelkimi drobinkami suchych patyków, które mogłyby się dostać pod ostrze naszego sprzętu
  • Dodatkowy uchwyt- sprawi, że pewniej będziemy trzymać nasze urządzenie obiema rękoma
  • Kabłąk ochronny-pomoże nam zachować właściwą odległość na przykład od grządki kwiatów, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko uszkodzenia kwiatów
  • Słuchawki- wygłuszą hałas emitowany przez kosę spalinową, który może być dla nas czasem bardzo uciążliwy, zwłaszcza w trakcie długiej pracy
  • Głowica tnąca z kółkami- umożliwi nam stosowanie kosy spalinowej, jak kosiarki, zwiększy również precyzję cięcia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij