Koszty przygotowania ciepłej wody. Jak można zaoszczędzić

Koszty przygotowania ciepłej wody. Jak można zaoszczędzić?

Skuteczniejsza izolacja ścian i okien oraz wentylacja z rekuperatorami – nowoczesne budownictwo oraz zaostrzone normy przyczyniają się do coraz większych oszczędności energii. Domy zużywają znacznie mniej ciepła niż kilkanaście lat temu, co oznacza, iż za ogrzewanie, jak również podgrzewanie ciepłej wody płacimy mniej. Wciąż jednak właściciele domów poszukują rozwiązań pozwalających im jeszcze bardziej zminimalizować te koszty. Jednym z nich jest stacja wymiennikowa.

Koszty podgrzewania ciepłej wody

Trudno sobie wyobrazić codzienność bez stałego dostępu do ciepłej wody. Kiedyś luksus, obecnie standard, który nie jest darmowym udogodnieniem. Musimy zapłacić, aby z niej korzystać. Jak wyglądają przeciętne koszty podgrzewania ciepłej wody.

W ciągu doby jedna osoba zużywa ok. 50l ciepłej wody, której temperatura wynosi 45°C. Ile energii pochłonie jej przygotowanie?

50 l × 35 K × 4,2 kJ/(kg·K) = 7350 kJ

7350 kJ : 3600 = 2,04 kWh

Przeciętna 4-osobowa rodzina zużyje więc 8 kWh na dobę. W przypadku zasobników wody i cyrkulacji należy dodatkowo doliczyć ok. 10% ciepłej wody, co jest uwarunkowane ich działaniem.

Kolektory słoneczne coraz popularniejsze

Wśród metod umożliwiających generowanie oszczędności powszechnie znanym jest montaż kolektorów słonecznych. Chcąc, aby sprawnie działały, potrzebne jest słońce. Kolektory muszą być skierowane na południe, a swoje maksimum efektywności gwarantują w okresie wiosenno-letnim. W ciągu roku mogą pokryć ok. 60% zapotrzebowania na ciepło do c.w.u.. Koszty instalacji wahają się w granicach 10 000 zł.

Stacja wymiennikowa – ekonomika, higiena i komfort

Alternatywą dla tradycyjnych metod przygotowywania c.w.u., uważaną za znacznie korzystniejszą, jest stacja wymiennikowa. Przeznaczona jest ona do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Dzięki niej nie ma konieczności centralnego przygotowania wody, co przekłada się na obniżenie kosztów dostawy i cyrkulacji w budynku. Urządzeniem można dowolnie sterować, dostosowywać jego pracę do indywidualnych potrzeb. Dużą jego zaletą jest możliwość regulacji również temperatury mieszkania. Stacja wymiennikowa zapewnia dostęp do ciepła przez cały rok.

Według szacunkowych danych oraz analizy zużycia energii w mieszkaniach, w których została zastosowana stacja wymiennikowa, możliwe jest dzięki niej zaoszczędzenie do 30% energii w porównaniu do tradycyjnych instalacji. Decentralne przygotowanie ciepłej wody użytkowej w znaczącym stopniu eliminuje wysokie straty, które są spowodowane cyrkulacją. Stacja wymiennikowa jest coraz częściej wykorzystywana w nowoczesnych domach. Dostarcza ją m.in. firma Thermic.pl.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze inne zalety stacji mieszkaniowej. Jest ona w pełni bezpieczna, układ zasilany jest niskimi parametrami sieciowymi, nie wykorzystuje się przy tym gazu ziemnego. Ponadto, jej obecność przekłada się na komfort mieszkańców. Mamy możliwość regulacji c.o. przez cały rok, co umożliwia specjalny regulator temperatury montowany w każdym mieszkaniu.  Elementy systemu wykonane są ze stali nierdzewnej spełniającej europejskie normy TUV i DVGW. Ciepła woda użytkowa przygotowywana jest w sterylnych i higienicznych warunkach.

Przygotowanie ciepłej wody kosztuje, jednak należy do standardów zarówno w nowoczesnym, jak też starszym budownictwie. Chcąc zaoszczędzić, konieczne jest skorzystanie z nowoczesnych instalacji oraz systemów. Stacja wymiennikowa podwyższa klasę energetyczną budynku, które posiadają Świadectwo Energetyczne określające jego energochłonność.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij