Pompy ciepła, czyli jak zadbać o bezpieczeństwo energetyczne na chłodne dni

Pompy ciepła, czyli jak zadbać o bezpieczeństwo energetyczne na chłodne dni

Nie ulega wątpliwości, że inwestycja w energooszczędne systemy ogrzewania domu to temat i gorący, i ważny. Dotyczy to zarówno pojedynczych rodzi, jak i całego społeczeństwa w ogóle. Pompy ciepła to rozwiązanie technologiczne, które może służyć do podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz utrzymania komfortu termicznego w całym budynku. Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zasada działania pompy ciepła

Ogólnie rzecz biorąc, nowoczesne pompy ciepła wykorzystują dostępne wokół zasoby pochodzenia naturalnego. Są to odnawialne źródła energii elektrycznej, którymi mogą być zbiorniki wodne na terenie posesji, otaczający ją grunt czy nawet powietrze zewnętrzne. Dobór pompy ciepła wymaga jednak rozważnych decyzji. Zależą one od dostępności danego źródła oraz możliwości logistycznych, ma się rozumieć. Równie istotną decyzją jest dobór mocy urządzenia do powierzchni domu jednorodzinnego. O tym też warto poczytać. Dobry poradnik znajduje się na stronie https://budotom.pl/jak-dobrac-odpowiednia-moc-pompy/.

A jak działają pompy ciepła? Po prostu za pomocą kilku sprytnych rozwiązań technologicznych w tego typu maszynach występuje proces, który pobiera energię nagromadzoną w otoczeniu dzięki odpowiednim wymiennikom ciepła. Gdy dostępne zasoby zostaną schłodzone, urządzenie wysyła je z powrotem do środowiska. Niektórzy porównują działanie pomp ciepła do lodówki, z tym że tutaj mamy efekt odwrotny – zamiast zimna, otrzymuje się ciepło. Można je wykorzystać do przygotowania ciepłej wody użytkowej albo wpuścić do instalacji centralnego ogrzewania i tym samym podnieść temperaturę wewnątrz budynku.

Proces jest tyleż samo ekologiczny, co przyjazny dla portfela. Pompa nie ma negatywnego wpływu na środowisko, nie emituje zanieczyszczeń. A dzięki braku konieczności korzystania z opału, właściciele domów oszczędzają na wydatkach związanych z gazem ziemnym na przykład albo węglem, którego ceny w ostatnim czasie mogą przysporzyć kogoś o bezsenność.

Pompa ciepła powietrze-woda

Najtańszym rozwiązaniem i zarazem najpopularniejszym są pompy ciepła typu powietrze-woda. Pobierają one energię cieplną z otaczającego nas powietrza, po czym puszczają ją w dalszy obieg. W znacznej mierze dotyczy to podgrzania wody użytkowej, co odciąża rodzinny budżet, który nie musi już być kierowany w stronę CCW. Niestety efektywność pompy ciepła powietrznej nie zawsze pozwala na pełne ogrzanie całego domu bez pomocy dodatkowych źródeł energii. Jednak wybór tego rozwiązania można połączyć z systemem instalacji fotowoltaicznej na przykład. Sporo więcej o nowoczesnych pompach ciepła powietrze-woda znajduje się tutaj: https://budotom.pl/pompy-ciepla/.

Gruntowe pompy ciepła

W przypadku tej opcji trzeba się liczyć z konkretnym nakładem finansowym, ale tylko na początku. Rzecz w tym, że gruntową pompę ciepła, a raczej część całej instalacji, umieszcza się pod ziemią. Oznacza to, że bez ciężkiego sprzętu i ekipy budowlanej się nie obejdzie. Poza tym trzeba przeprowadzić dokładny rekonesans dostępnych zasobów wodnych, jeśli akurat z tego typu pompą ciepła chcemy mieć do czynienia. Wiele osób się na to decyduje, ponieważ pobraną w ten sposób energią elektryczną można już wykorzystać do pełnowymiarowego ogrzewania. Pompy gruntowe są w znacznym stopniu wydajniejsze niż pompy powietrzne. Pozwalają na całkowitą niezależność energetyczną, co na przestrzeni lat zwraca koszty inwestycji poniesione na początku. Niemniej dla wielu z nas wciąć są to koszty zbyt wysokie, w związku z tym wybór pomp typu powietrze-woda raczej pozostanie najpopularniejszym rozwiązaniem.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij