Kredyt gotówkowy na zakup mieszkania – kiedy się opłaca?
Polacy coraz chętniej zaciągają kredyty. Ufamy instytucjom bankowym, doceniamy fakt oferowania coraz atrakcyjniejszych zobowiązań. Jesteśmy też traktowani jako wiarygodni i wypłacalni kredytobiorcy, bo generujemy coraz większe dochody. Jednocześnie wzrastają nasze potrzeby, a tylko połowa z nas posiada oszczędności, dzięki którym wszystkie cele udaje się realizować. Kredyt gotówkowy jest więc finansowym wsparciem, o które ubiegamy się, patrząc na indywidualne preferencje i oczekiwania. Sprawdź, jak często Polacy zaciągają kredyt na mieszkanie i na jakich warunkach oferowane jest to zobowiązanie?
Kredyt gotówkowy – czy na pewno niezbędny?
Według ekspertów rynku nieruchomości oraz usług kredytowych kredyt na mieszkanie zaciąga coraz mniej Polaków. Coraz więcej inwestorów posiada własne środki, by nabyć lokum bez zewnętrznego, finansowego wsparcia. Ciekawostką jest to, że nawet jeśli staramy się o kredyt gotówkowy, to jest to raczej zobowiązanie, które pozwala nam dysponować dodatkowymi środkami, a nie tymi, które są niezbędne w ramach rozliczenia za nieruchomość. Coraz częściej kredyt traktowany jest nie jako potrzeba, bez której możemy jedynie dalej marzyć o własnych “czterech kątach”, ale raczej jako środek, dzięki któremu możemy spełniać dodatkowe potrzeby. Warto również zaznaczyć, że kredyty bankowe przeznaczamy nie tyle na zakup mieszkań, ile na remont nieruchomości czy wykończenie. Finansowe wsparcie ze strony banków pozwala też pokryć dodatkowe koszty, jakie nie były brane pod uwagę wraz z decyzją o nabyciu “M”.
Kredyt gotówkowy a kredyt hipoteczny?
Inwestor, który planuje nabyć mieszkanie, musi podjąć decyzję o rodzaju zobowiązania kredytowego, jakie chce zaciągnąć. Trzeba pamiętać, że instytucje bankowe oferują różne rozwiązania, zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami potencjalnych kredytobiorców. W ramach kupna nieruchomości największą popularnością cieszy się kredyt gotówkowy albo kredyt hipoteczny. Te dwa zobowiązania, chociaż mogą być przeznaczane na ten sam cel, wykazują sporo istotnych różnic.
Kredyt gotówkowy na dowolny cel zaciągany jest na preferencyjnych zasadach. Przede wszystkim nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia w postaci wkładu własnego czy też zabezpieczenia hipotecznego. Jest udzielany na dowolny cel, więc bank nie ingeruje w to, na co klient przeznaczy środki. Co ważne, procedura uzyskania takiego zobowiązania również zakłada weryfikację zdolności kredytowej. Trzeba też mieć na uwadze, że nawet najtańszy kredyt gotówkowy zaciągnięty może być na maksymalną wartość, która z całą pewnością nie wystarczy na zakup mieszkania. Dlatego takie wsparcie brane jest raczej jako dodatek.
Kredyt hipoteczny to zaś kredyt celowy, zaciągany typowo na zakup nieruchomości. Ponieważ brany jest na dużą wartość oraz długi okres spłaty (nawet kilkadziesiąt lat), bank wymaga dodatkowego zabezpieczenia takiego zobowiązania. To dlatego przyszły kredytobiorca zobowiązuje się do wpłaty wkładu własnego w minimum 20% wartości całego kredytu. Ten kredyt jest jednak z całą pewnością pomocą dla tych, którzy chcą cieszyć się własnym mieszkaniem, ale nie mogą sobie pozwolić, by nabyć je za gotówkę.
Kredyt gotówkowy jako dodatkowe źródło pieniędzy
Bardzo często zdarza się tak, że potencjalny kredytobiorca posiada znaczne oszczędności, ale te nie wystarczają na zakup nieruchomości. Aby spełnić marzenie o “M”, musi więc ubiegać się o dodatkowe wsparcie. Kredyt gotówkowy może wtedy zasilić pulę oszczędności albo zostać przeznaczony na wkład własny czy koszty uruchomienia kredytu hipotecznego. Warto jednak pamiętać, że aby móc zaciągnąć kredyt gotówkowy na dowolny cel, należy wykazywać odpowiednią zdolność. Jeśli takie zobowiązanie ma być kolejnym, zaraz po kredycie hipotecznym, klient banku musi mieć pewność, że będzie go stać na spłatę dwóch kredytów jednocześnie.
Jak wybrać dobry kredyt gotówkowy na mieszkanie?
Zaciągnięcie kredytu, to nierzadko jedna z najważniejszych decyzji, jakie podejmuje się w życiu. Nic więc dziwnego, że należy ją dobrze przemyśleć. Zanim klient złoży wniosek o kredyt, najlepiej wcześniej porównać co najmniej kilka ofert. Co więcej, należy też zdecydować, który produkt banku lepiej spełnia indywidualne oczekiwania, kredyt hipoteczny, a może jednak kredyt gotówkowy? Ranking będzie zaś doskonałym narzędziem, by porównać kluczowe parametry wybranego zobowiązania. Pod uwagę warto brać okres trwania umowy kredytowej, wysokość raty, oprocentowanie, ale też koszty dodatkowe, jak choćby prowizję za udzielenie finansowego wsparcia. To właśnie wskaźnik RRSO, który pokazuje wszelkie koszty, jakie wiążą się z uzyskaniem kredytu, jest najważniejszy.
Co istotne, ten sam kredytobiorca może jednocześnie złożyć wnioski kredytowe do kilku banków, dzięki czemu zwiększa swoje szanse na otrzymanie środków. Z takim zabiegiem wiąże się też jednak pewne ryzyko – jeśli jedna instytucja bankowa odmówi udzielenia finansowego wsparcia, taka adnotacja pojawi się w raporcie BIK. Istnieje duże ryzyko, że kolejne bank wydadzą taką samą, również negatywną decyzję.