Kto wycenia nieruchomości?
Każdy, komu przychodzi wycenić swoją nieruchomość, zastanawia się: ale jak to tak, mogę samemu? I tak, i nie, a co się kryje za tym określeniem, wyjaśnimy w poniższym artykule!
To można czy nie?
O tym jak podejść to tematu samodzielnej wyceny pisaliśmy już w tym artykule. Tak, można samodzielnie – to najważniejsze stwierdzenie, od którego powinniśmy zacząć ten temat. Zaraz jednak w drugim ucho dźwięczy: nie – jak chcemy, aby było to zrobione profesjonalnie, bo tylko wycena wykonana przez pośrednika lub rzeczoznawcę majątkowego będzie miała moc prawną.
Co wybrać?
To zależy, do jakiego celu potrzebna jest nam wycena. Jak chcemy po prostu oszacować, ile zawołać za mieszkanie, to wystarczy, że zrobimy to samemu lub ewentualnie z pomocą pośrednika. Tak samo zresztą jest, jak planujemy kupić lokal. W innych sytuacjach, gdy przykładowo musimy sporządzić operat szacunkowy, trzeba do tego zadania zatrudnić specjalistę, czyli rzeczoznawcę majątkowego.
Samodzielnie, ale jak?
Jeśli chcemy się po prostu orientacyjnie dowiedzieć (bo być może planujemy sprzedaż lub kupno), ile to może wynosić, mamy ku temu kilka możliwości:
- Najprościej przeanalizować oferty z serwisów ogłoszeniowych, dzięki czemu możemy się przekonać, jak kształtują się ceny w naszej okolicy. Żeby mieć jaśniejszy obraz, warto porównać wiele ofert, bo tym sposobem uzyskamy średnią, bardziej precyzyjną wartość;
- Jeśli chcemy się bardziej się w to zaangażować, możemy zacząć analizować dane, szczególnie te, które udostępnia Związek Banków Polskich (AMRON). Wiele dostępnych tam raportów jest bezpłatnych, a jak planujemy bardziej szczegółowo wdrożyć się w temat, to przygotujmy się na koszty, bo niektóre dokumenty są płatne;
- Dokładniej zaś wycenimy mieszkanie, gdy zaczniemy korzystać z profesjonalnych narzędzie dostępnych w internecie. Doskonałym przykładem jest sonarhome.pl. Sonar to katalog cen i właśnie wycena mieszkania. Wyceniarka za pomocą której szybko ocenimy, jak to się wszystko kształtuje. Program działa bardzo intuicyjnie, a dane o cenach, jakie dzięki niej można uzyskać, są miarodajnie, odpowiadające rzeczywistości.
Kto profesjonalnie wycenia nieruchomości?
Jak wspomnieliśmy we wcześniejszym fragmencie tekstu, czasami nawet najlepsze samodzielne próby wyceny nie wystarczą, gdy potrzebny jest operat szacunkowy. Sporządza go rzeczoznawca majątkowy, a dotyczyć może wielu różnych sytuacji:
- spadkowych,
- dla celów bankowych,
- dotyczący podziału majątku (rozwód),
- spraw podatkowych (dla urzędu skarbowego).
Nie ma tu miejsca na błędy oraz nieścisłości, bo wszystko podyktowane jest dostępnymi faktami, procedurami oraz oczywiście zasadami, które są ściśle określone i do jakich trzeba się stosować. Z tego powodu między innymi pod uwagę bierze się tylko historyczne ceny transakcyjne.
Rzeczoznawca majątkowy upoważniony do przygotowania takiej dokładnej, idealnie zgodnej z prawdą wyceny, jest specjalistą, który musi spełnić szereg wymagań dotyczących wykształcenia i praktyki. Jeśli chcemy się upewnić, że profesjonalista, który przygotuje dla nas ten dokument, jest rzeczywiście certyfikowany i kompetentny do tego zadania, możemy go sprawdzić na stronach Ministerstwa Infrastruktury.
Podsumowując, widzimy dwie sytuacje: jedną, gdzie każdy może sobie wycenić każdą nieruchomość i drugą, która wiąże się z określonymi procedurami prawnymi. Nawet jednak gdy robimy to samodzielnie, warto podejść do tematu poważnie i postarać się jak najlepiej wycenić interesujące nas lokum. Wśród wymienionych opcji zdecydowanie najlepiej wypada narzędzie Sonar Home, gdyż jest miarodajne i precyzyjne.