Maszyny CNC i ich rosnąca popularność – skąd się bierze i co warto wiedzieć o tym sprzęcie?

Rozwój technologiczny jest widoczny w każdym obszarze naszego życia, w tym również, a może przede wszystkim w przemyśle. Dowodzą tego choćby maszyny CNC, które w ostatnich latach zdominowały konkurencję. Sprawdźmy, czym jest maszyna CNC i jakie zalety zdecydowały o jej sukcesie.

Czym jest maszyna CNC?

Aby zrozumieć, co to takiego maszyna CNC, należy wytłumaczyć, co oznacza skrót CNC. Jest to skrót od angielskiej nazwy Computerized Numerical Control. W wolnym tłumaczeniu jest to komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi. W praktyce maszyny CNC to sprzęt programowalny, wykonujący powtarzalną, zaplanowaną wcześniej pracę. Każde takie urządzenie posiada mikrokomputer, który odpowiada za zapisywanie komend, ich przetwarzanie, wdrażanie i przeprowadzenie zadań.

Obsługa maszyn CNC wcale nie należy do najprostszych działań. Wręcz przeciwnie, wymaga fachowej wiedzy. Operator, a właściwie programista, wprowadza odpowiednie wytyczne, aby urządzenie realizowało powierzone mu zadania.

Dlaczego maszyny CNC wypierają inne urządzenia?

Zastanawiasz się może, czemu maszyny CNC miałyby zastępować innego rodzaju urządzenia? Otóż alternatywą dla sprzętu typu CNC są maszyny obsługiwane ręcznie przez człowieka, co najwyżej w części automatyczne. W przeciwieństwie do maszyn CNC, urządzenia takie nie zapewniają wysokiej powtarzalności, niezbędnej choćby w przemyśle produkcyjnym. Dokładność pracy ręcznej również jest zdecydowanie mniejsza niż pracy zautomatyzowanej. Ponadto, maszyny CNC:

  • mogą pracować niemal bez przerwy,
  • działają szybciej,
  • gwarantują lepsze efekty pracy w postaci np. gładkich krawędzi obrabianych elementów,
  • są prostsze w obsłudze (choć obsługa maszyn CNC również wymaga przeszkolenia i stanowi pewne wyzwanie).

Plazma CNC i wiele więcej

CNC to skrót przypisywany każdej maszynie numerycznej sterowanej komputerowo. W kategorii tej znajdują się urządzenia o bardzo różnorodnym przeznaczeniu. Mowa tutaj między innymi o wielu maszynach produkcyjnych, ale też o sprzęcie służącym do obróbki materiałów. Za przykład może posłużyć plazma CNC. Chodzi o przecinarkę, czyli urządzenie służące do obróbki elementów metalowych. Sprzęt działa poprzez wykorzystanie plazmy, czyli materii umożliwiającej wytworzenie łuku plazmowego, zdolnego do spalania metalu.

W dzisiejszych czasach maszyny CNC są już wykorzystywane powszechnie. Sprzęt ten nieustannie jest udoskonalany, przez co otrzymujemy urządzenia pracujące coraz szybciej i dokładniej. Zwiększa się również zakres możliwych zastosowań maszyn CNC. Wysokiej jakości sprzęt tego typu jest pożądany w zasadzie w każdym zakładzie przemysłowym.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij