Meble rattanowe – jak je prawidłowo czyścić i przechowywać?

Meble rattanowe – jak je prawidłowo czyścić i przechowywać?

Meble rattanowe coraz częściej pojawiają się zarówno w naszych domach, jak i ogrodach. Prezentują się bowiem niezwykle estetycznie oraz nadają naszemu domowi naturalnego charakteru. Zanim jednak kupimy meble rattanowe zachwyceni ich pięknym wyglądem, warto się dowiedzieć, jak prawidłowo o nie dbać, aby posłużyły nam jak najdłużej.

Meble rattanowe – czym jest rattan?

Aby dowiedzieć się, jak pielęgnować meble rattanowe, w pierwszej kolejności należy powiedzieć, czym jest rattan. Rattan to naturalny materiał uzyskiwany z palm pnących Calamus rotang, które występują na terenie Azji Południowo-Wschodniej.

W celu produkcji z niego mebli wybierane są cieńsze łodygi pnączy palm, z których następnie wyplatane są meble oraz dodatki dekoracyjne. Zebrane pędy rattanu poddawane są wcześniej obróbce cieplnej z wykorzystaniem pary wodnej, dzięki czemu stają się bardziej elastyczne oraz podatne na zmianę kształtu. Z rattanu wykonuje się nie tylko meble ogrodowe i domowe, ale także ozdobne kosze, osłonki na kwiaty, pojemniki dekoracyjne, akcesoria kuchenne i wiele innych przedmiotów codziennego użytku.

Jak przechowywać meble z rattanu?

Rattan to materiał szczególnie wrażliwy na oddziaływanie wilgoci i promieni słonecznych. Pod ich wypływem może bowiem tracić swój charakterystyczny delikatny połysk, matowieć oraz stać się podatny na uszkodzenia mechaniczne. Są na to szczególnie narażone rattanowe meble ogrodowe, które większość czasu spędzają przecież na świeżym powietrzu.

Z tego powodu meble rattanowe najlepiej ustawić na zadaszonym tarasie. Bardzo istotne jest także ich prawidłowe przechowywanie przez pozostałą część roku. Poza sezonem powinniśmy je bowiem umieścić w zamkniętym pomieszczeniu przykryte folią po to, aby nie miał do nich dostępu kurz.

Jak dbać o meble z rattanu?

Meble rattanowe są piękne i dość drogie w zakupie. Nic więc dziwnego, że ich właściciele chcieliby, aby jak najdłużej im służyły i przez cały czas użytkowania cieszyły ich oczy swoim estetycznym wyglądem. Aby było to jednak możliwe meble rattanowe musimy odpowiednio czyścić, pielęgnować oraz konserwować.

Rattan to materiał, który nie lubi bezpośredniego kontaktu z kurzem. Powinniśmy więc w pierwszej kolejności zadbać o regularne odkurzanie mebli rattanowych. Możemy to zrobić za pomocą zwykłego odkurzacza z końcówką przystosowaną do odkurzania wąskich przestrzeni. W przypadku silniejszych zabrudzeń wystarczy natomiast ściereczką lekko zwilżoną wodą przetrzeć rattan. Uporczywe plamy usunąć możemy z kolei wodą z dodatkiem soku z cytryny. Warto także pamiętać, że rattanu nie należy mocno moczyć, ani tym bardziej myć go pod bieżącą wodą, gdyż może to go trwale uszkodzić.

Meble rattanowe w TwojPasaz.pl są pokryte specjalną warstwą impregnatu, która chroni je przed zniszczeniem. Warstwa ta z czasem może jednak tracić swoje ochronne właściwości, dlatego co kilka lat należy ją odświeżać. Do tego celu służą specjalne preparaty, w które także warto się zaopatrzyć oraz stosować według zaleceń producenta po to, aby jak najdłużej cieszyć się meblami z rattanu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij