Mieszkanie Plus i Mieszkanie dla Młodych - czym się różnią oba programy?

Mieszkanie Plus i Mieszkanie dla Młodych – czym się różnią oba programy?

Mieszkanie dla Młodych zakończy się w 2018 roku, a jego miejsce zajmie program Mieszkanie Plus. Czym różnią się oba projekty i do kogo są skierowane? Jak wziąć udział jeszcze w MdM, a co zaoferuje nam M+? Zapraszamy do lektury.

Problemy mieszkaniowe młodych ludzi

W dorosłość najlepiej jest wystartować na swoim. Ale zakup mieszkania lub budowa własnego domu od podstaw wiążą się z wielkimi kosztami. Młodzi ludzie, którzy wkraczają w samodzielne życie, rzadko już na starcie dysponują oszczędnościami, które pozwalają im na tak znaczące wydatki. Z tego powodu do niedawna zmuszeni byli odkładać marzenia o własnych czterech kątach na daleką przyszłość lub brać kredyt mieszkaniowy.

Nie zawsze kredyt jest rozwiązaniem

Niestety, nawet wzięcie kredytu na mieszkanie przekracza możliwości wielu młodych Polaków. Banki z reguły wymagają przy okazji kredytu hipotecznego pewnego wkładu własnego, który choć stanowi tylko część kwoty, jaką należy wyłożyć na mieszkanie, to i tak jest znaczną sumą. I tu z pomocą przychodzi młodym program rządowy Mieszkanie Dla Młodych.

Czym jest Mieszkanie Dla Młodych?

Mieszkanie Dla Młodych, w skrócie MdM, to program dofinansowania wkładu własnego dla osób ubiegających się o kredyt na zakup nieruchomości na rynku pierwotnym lub wtórnym lub na zbudowanie własnego domu. Realizowany jest od stycznia 2014 roku. Jego beneficjentami zgodnie z założeniami mieli być młodzi Polacy. Limit wieku udziału w programie wynosi 35 lat, w przypadku małżeństw dotyczy on młodszego z małżonków. Uczestnicy MdM nie mogą posiadać teraz lub w przeszłości innego mieszkania. Ograniczenia te nie dotyczą rodzin wielodzietnych, to znaczy z trójką lub więcej potomków – mogą one również brać udział w programie.

Co można zyskać w programie Mieszkanie Dla Młodych?

Program Mieszkanie Dla Młodych przewiduje dopłatę do wkładu własnego kredytu powziętego na co najmniej 50% ceny mieszkania i na co najmniej 15 lat. Wysokość wkładu własnego zależy od liczby dzieci w rodzinie – rodziny wielodzietne mogą liczyć na większe wsparcie. Otrzymać dopłatę można na 50 metrów kwadratowych mieszkania, a rodziny z trójką lub więcej dzieci mogą otrzymać dofinansowanie na dodatkowe 15 metrów kwadratowych. Wniosek o udział w programie można składać przy okazji zawierania kredytu mieszkaniowego w banku. Wszystkie informacje o programie znaleźć można na mdmprogram.com.

Dla kogo program Mieszkanie Dla Młodych?

Ograniczenie wiekowe uczestnictwa w programie Mieszkanie Dla Młodych postrzega się jako jego spory mankament. Na kupno mieszkania czekają także osoby starsze niż 35 lat, które jednak muszą być wyłączone z akcji. Z pomocą przychodzi im kolejny rządowy program mieszkaniowy, który ma być następcą MdM. To program Mieszkanie Plus, który wesprzeć ma pierwszych beneficjentów  mieszkaniami już w 2018 roku.

Program Mieszkanie Plus – na czym polega?

Celem programu Mieszkanie Plus jest również umożliwienie Polakom realizacji marzeń o własnych czterech kątach. Projekt opiera się na trzech głównych filarach. Pierwszy to Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, który będzie odpowiedzialny za rozporządzanie gruntami przekazanymi od Skarbu Państwa pod nieruchomości. Powstaną na nich nowe budynki mieszkalne, w których lokale wynajmowane będą beneficjentom programu po preferencyjnych cenach. Czynsze za mieszkania zbudowane w ramach programu mają być kilka razy niższe niż za inne mieszkania w tych samych lokalizacjach. Po pewnym czasie wynajmujący będą mogli stać się właścicielami tych mieszkań. Drugim filarem jest wsparcie budownictwa społecznego i spółdzielczego, we współdziałaniu z samorządami lokalnymi. Trzecim filarem jest powstanie Indywidualnych Kont Mieszkaniowych (więcej na stronie: http://ikm.org.pl/). Na tych specjalnych kontach odkładać będzie można pieniądze na zakup lub remont mieszkania. Regularne odkładanie będzie premiowane przez rząd.

Dla kogo Mieszkanie Plus?

W odróżnieniu od programu Mieszkanie Dla Młodych, Mieszkanie Plus objąć ma znacznie szerszą grupę Polaków. Nie będzie już dedykowany wyłącznie osobom do 35. roku życia. Preferowane będą rodziny wielodzietne, czyli z trójką lub więcej dzieci. To one otrzymywać będą mieszkania w ramach programu pod wynajem w pierwszej kolejności. Beneficjent będzie mógł sam wskazać lokalizację nieruchomości, którą chce wynająć oraz jej standard. Aby sprawdzić, czy możemy liczyć na tani najem w ramach M+, możemy wypełnić test zdolności Mieszkanie Plus.Obecnie do programu przystąpiło prawie 100 miejscowości, a wiele kolejnych jest w trakcie negocjacji warunków i sprawdzania dostępności gruntów.

Mieszkanie Dla Młodych a Mieszkanie Plus

Mieszkanie Plus ma być następcą Mieszkania Dla Młodych, ale jak widać, oba programy różnią się znacząco. M+ dedykowany jest znacznie szerszej grupie odbiorców i obejmuje aż trzy projekty. Mieszkanie Dla Młodych skierowany był przede wszystkim do ludzi młodych, którzy jednak mają mniejsze szanse, by uzyskać nieruchomość w Mieszkanie Plus – tu priorytet mają rodziny wielodzietne. Zdecydowanie warto jednak zainteresować się oboma programami mieszkaniowymi rządu, które są znaczącą pomocą dla Polaków, marzących o własnym M.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij