Do czego służą odwierty geometryczne w projekcie budowy domu?

Do czego służą odwierty geometryczne w projekcie budowy domu?

Odwierty geotermalne wykonuje się coraz częściej, a to dlatego, że są one niezbędne, żeby zainstalować najtrwalsze i najwydajniejsze pompy ciepła, czyli pompy gruntowe. Wykonanie takiego odwiertu jest jednak skomplikowane i może wiązać się z kilkoma wyzwaniami.

Doświadczenie specjalistów jest w tym przypadku najważniejsze

Do wykonania każdego odwiertu geotermalnego potrzeba specjalistycznych wiertnic, ale przede wszystkim takim sprzętem trzeba się umieć posługiwać. Teoria tu jest prosta, ale zdobycie odpowiedniego doświadczenia zajmuje długie lata. Niektórzy z najlepszych wykonawców wypracowali już własne zestawy zaleceń i modele wykorzystania sprzętu w taki sposób, aby odwierty były jak najskuteczniejsze. Możesz o tym przeczytać na przykład na stronie https://budar.net.pl/odwierty-geotermalne, gdzie poznasz kilka niuansów tej technologii.

Geologia może nas zaskoczyć

Wiercąc otwór nawet na 15 metrów, można napotkać różne niespodzianki – twardsze warstwy skał, mniej zbite, o nieprzewidzianej charakterystyce. A zważywszy na to, że tak naprawdę zamiast wiercenia dwóch płytkich otworów, lepiej by było wywiercić jeden głębszy, to takich niespodzianek może być jeszcze więcej. Nie mając odpowiedniej wiedzy, trudno będzie ocenić i to, na jaką warstwę trafiła wiertnica, i to, jakie postępowanie w danej sytuacji będzie najlepsze. Choć na różnych prezentacjach sytuacja geologiczna wydaje się uporządkowana, bo przecież warstwy, choćby nierówne, to jednak układają się w uporządkowany sposób, to w skali pojedynczych studni wcale nie jest to takie oczywiste. Granice między warstwami wcale nie są ostre, a różne pomijalne w skali geologicznej obiekty mogą znajdować się na dowolnej głębokości.

Odwiert to nie tylko otwór ale parametry i wytyczne z nim związane

Odwierty geotermalne wykonuje się w konkretnym celu. Dziś najczęściej jest to instalacja pionowych kolektorów pomp ciepła i tu pojawiać się mogą kolejne komplikacje. Pomijając już sprawy oczywiste, czyli na przykład problematyczny wybór samego kolektora, to trzeba wspomnieć choćby o tym, że przygotowany otwór należy wypełnić jeszcze mieszanką, która będzie przewodziła ciepło z górotworu do kolektora. Sam kolektor trzeba wypełnić płynem niezamarzającym, a całość właściwie zabezpieczyć. Najlepiej, jeśli zrobi to jedna firma, bo wtedy wszystkie zadania są wykonane bezpośrednio po sobie i jeśli pojawią się problemy, to zostaną szybko wykryte i usunięte. Warto jednak pamiętać, że odwiert geotermiczny to więcej niż tylko otwór – to także jego odpowiednie zagospodarowanie, a z tym wiążą się zawsze konkretne wyzwania.

Oczywiście choćby ze względu na ceny sprzętu raczej nikt nie wykonuje odwiertów tego rodzaju samodzielnie, ale choćby te trzy wymienione wyżej powody, to już solidne argumenty przemawiające za tym, żeby przy wyborze wykonawcy nie skupiać się na cenie, tylko na jakości.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij