Podesty ruchome – podobieństwa i różnice

Podesty ruchome to urządzenia, które sprzyjają przenoszeniu towarów i materiałów budowlanych, a także pracowników na duże wysokości i wykonywanie prac, które bez takiego wsparcia byłyby niezwykle utrudnione, a także obarczone dużym ryzykiem wystąpienia wypadku. Podesty ruchome różnią się między sobą budową, jednak ich zastosowanie w granicach parametrów wytrzymałościowych jest bardzo podobne.

Podesty ruchome Ełk – różnica w napędzie

Jeśli chodzi o podesty ruchome to zasadniczo możemy wyróżnić te zasilane baterią elektryczną, jak i silnikiem spalinowym, które umieszczone są na samochodach. Podnośniki ruchome elektryczne znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w halach magazynowych, gdzie potrzebne są urządzenia ciche i ekologiczne zarazem. Z kolei podesty ruchome spalinowe świetnie sprawdzają się na dużych placach budowy, gdzie określony ładunek muszą najpierw przewieźć, a potem podać na wyższe kondygnacje. Podobieństwo jest natomiast w obsłudze jednych i drugich, gdyż wymagają obecności wykwalifikowanego operatora podestów ruchomych z uprawnieniami UDT. Operator na kursie musi opanować wiedzę także z zakresu konserwacji podestów ruchomych, dzięki temu serwis podestów ruchomych u producenta sprzętu jest konieczny jedynie przy większych awariach.

Podesty ruchome – odmienny udźwig i zasięg poszczególnych urządzeń

Podesty ruchome Ełk różnią się między sobą udźwigiem. Do tych, dzięki którym można przenosić najcięższe ładunki należą podesty nożycowe elektryczne i spalinowe. W przypadku tych drugich udźwig może wynieść nawet tonę. Większy udźwig mają jedynie ładowarki teleskopowe, które wytrzymują obciążenie kilku ton. Jeśli chodzi o zasięg, czyli wysokość na jakiej można wykonywać pracę, to nie mają sobie równych podnośniki przegubowo-teleskopowe i teleskopowe. Szczególnie niektóre modele spalinowe pozwalają na podnoszenie platformy na wysokość nawet ponad 40 metrów.  Jeśli chodzi o te pierwsze to odznaczają się one również dużym zasięgiem bocznym, co pozwala wykonywać wymagające dużej rozpiętości prace na wysokościach, bez konieczności przemieszczania samochodu, na którym znajduje się ramię z wysięgnikiem i podestem.

Różnica w budowie podestów ruchomych

Oczywiście podesty ruchome Ełk różnią się znacząco budową. Ciekawą konstrukcję posiadają podesty nożycowe, których nazwa wzięła się od wysięgników, które swoim kształtem przypominają rozłożone nożyce. Sprawdzają się do podawania materiałów w miejscu budowy, na niezbyt duże wysokości, nie przekraczające 14-15 metrów, bez pokonywania odległości. Zgoła inaczej prezentują się podesty przegubowo-teleskopowe, które znajdują się na wysięgniku połączonym z ramieniem.  Ze względu na odmienną budowę tych urządzeń do każdego wymagane są odpowiednie, osobne uprawnienia UDT dla operatorów, a co za tym idzie serwis podestów ruchomych także znaczeni się różni.

Zastosowanie wszystkich podestów ruchomych w magazynach, budownictwie i pracach na wysokościach

Podesty ruchome znajdą swoje zastosowanie w magazynach, do przenoszenia ciężkich palet i ładunków przywiezionych z transportu. Dzięki temu na dużej hali magazynowej może panować ład. Oczywiście tu sprawdzają się te podesty, które mają dość duży zasięg, również boczny, czyli przegubowo-teleskopowe. Takie podesty ruchome mogą sprawdzić się również na budowach, podobnie jak modele nożycowe. Podesty teleskopowe to także idealne rozwiązanie dla firm sprzątających, specjalizujących się w pracy na wysokościach. Na platformie może być jednocześnie od 2 do nawet 5 pracowników, z tymże optymalna, zapewniająca najbardziej swobodną pracę jest obecność 2-3. Oczywiście pośród nich musi być obecny wykwalifikowany operator podestów ruchomych, który może w razie konieczności naprawić drobną usterkę sprzętu, aby nie musiał być od razu skierowany do serwisu podestów ruchomych. Praca przy wycince drzew jest bardzo niebezpieczna. Tu również nieodzowne będą podesty ruchome, które pomogą wykonać prace sprawniej i bezpieczniej.  Podziwiając banery i plakaty, a także flagi zawieszone na dużych wysokościach nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że ktoś musiał je tam umieścić. Bez podestów ruchomych byłoby to iście kaskaderskie zadanie.

Podesty ruchome, co do zasady mają bardzo podobne zastosowanie. Jednak specyfika budowy tych urządzeń, a także ich parametry predestynują je do wykonywania określonych prac.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij