Mieszkanie w domu szeregowym – alternatywa dla mieszkań w bloku

Mieszkanie w domu szeregowym – alternatywa dla mieszkań w bloku

Ceny mieszkań w całym kraju w ostatnich latach wzrosły skokowo. Najbardziej widać to oczywiście w stolicy, gdzie w ciągu ostatnich 5 lat nieruchomości na rynku pierwotnym zwiększyły swoją wartość o ok. 20%. W związku z tym wiele osób zastanawia się nad wybudowaniem lub zakupem domu w okolicznych miejscowościach. Warto jednak rozważyć zakup domu szeregowego w samym mieście, który może być doskonałym kompromisem pomiędzy wspomnianymi rozwiązaniami. Jakie są wady i zalety mieszkania w domu szeregowym?

Opłacalność

Zakup domu szeregowego jest dla wielu osób bardzo korzystny. Możemy nabyć znacznie większą powierzchnię użytkową, zwykle dopłacając tylko nieco więcej do ceny mieszkania o średniej wielkości. Oczywiście wpływ na to ma lokalizacja oraz standard samych obiektów. Warto również wspomnieć o tym, że niższe będą koszty utrzymania domu w zabudowie szeregowej niż budynku wolnostojącego. Koszty eksploatacyjne zostaną rozłożone na kilka rodzin. Dla wielu osób dom szeregowy będzie więc najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Prywatność

Choć poszczególne segmenty w domach szeregowych są ze sobą połączone, możemy liczyć na zachowanie sporej dozy prywatności i pewną swobodę, choćby w kształtowaniu własnego ogródka. Pomiędzy segmentami stosuje się również odpowiednie rozwiązania wytłumiające, co pozwala sąsiadom żyć w komfortowych warunkach, nie słysząc głosów dochodzących zza ściany. Oczywiście mamy osobne wejścia do własnych segmentów, co pozwala nam czuć się znacznie swobodniej niż w mieszkaniu w bloku. 

Z drugiej strony zabudowa szeregowa pozwala nam wejść w bliższe kontakty z naszymi sąsiadami. Jeśli pojawią się wspólne zainteresowania i tematy, dzieci w zbliżonym wieku albo chęć na wspólne treningi – dom szeregowy będzie wspierał sąsiedzką integrację. Może mieć to znaczenie szczególnie w dużym mieście, np. w Warszawie, dokąd wiele osób przyjeżdża w poszukiwaniu pracy i nie ma na miejscu wielu znajomych.

Ograniczenia

A jednak jest coś, co może wstrzymywać nas przed takim wyborem. W domu szeregowym często mamy ograniczone możliwości, jeśli chodzi o zmianę wewnętrznego rozplanowania budynku. Organizacja większego remontu może być więc utrudniona. Na ogół nie mamy również wpływu na zewnętrzny wygląd elewacji – domy szeregowe stanowią pewien kompleks architektoniczny. Pewne decyzje trzeba będzie podejmować wspólnie z sąsiadami i inwestorem. Nie wszyscy będą też zadowoleni z – najczęściej piętrowego – charakteru budynku.

Nowoczesne domy szeregowe w Warszawie budowane są już nieco inaczej. Choć wciąż wznoszone są na jednej działce, przypominają raczej budynki wolnostojące, często o willowym charakterze. Możemy tu również korzystać z najnowocześniejszych rozwiązań architektonicznych, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa.

Jak w każdym innym przypadku, mieszkanie w domu szeregowym ma swoje wady i zalety. Jest to rozwiązanie tańsze niż zakup budynku wolnostojącego, który trzeba będzie samodzielnie utrzymać. Szeregówka pozostawia nam przy tym prawie tyle samo swobody i – co równie ważne – życiowej przestrzeni.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij