Ceny mieszkań w całym kraju w ostatnich latach wzrosły skokowo. Najbardziej widać to oczywiście w stolicy, gdzie w ciągu ostatnich 5 lat nieruchomości na rynku pierwotnym zwiększyły swoją wartość o ok. 20%. W związku z tym wiele osób zastanawia się nad wybudowaniem lub zakupem domu w okolicznych miejscowościach. Warto jednak rozważyć zakup domu szeregowego w samym mieście, który może być doskonałym kompromisem pomiędzy wspomnianymi rozwiązaniami. Jakie są wady i zalety mieszkania w domu szeregowym?

Opłacalność

Zakup domu szeregowego jest dla wielu osób bardzo korzystny. Możemy nabyć znacznie większą powierzchnię użytkową, zwykle dopłacając tylko nieco więcej do ceny mieszkania o średniej wielkości. Oczywiście wpływ na to ma lokalizacja oraz standard samych obiektów. Warto również wspomnieć o tym, że niższe będą koszty utrzymania domu w zabudowie szeregowej niż budynku wolnostojącego. Koszty eksploatacyjne zostaną rozłożone na kilka rodzin. Dla wielu osób dom szeregowy będzie więc najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Prywatność

Choć poszczególne segmenty w domach szeregowych są ze sobą połączone, możemy liczyć na zachowanie sporej dozy prywatności i pewną swobodę, choćby w kształtowaniu własnego ogródka. Pomiędzy segmentami stosuje się również odpowiednie rozwiązania wytłumiające, co pozwala sąsiadom żyć w komfortowych warunkach, nie słysząc głosów dochodzących zza ściany. Oczywiście mamy osobne wejścia do własnych segmentów, co pozwala nam czuć się znacznie swobodniej niż w mieszkaniu w bloku. 

Z drugiej strony zabudowa szeregowa pozwala nam wejść w bliższe kontakty z naszymi sąsiadami. Jeśli pojawią się wspólne zainteresowania i tematy, dzieci w zbliżonym wieku albo chęć na wspólne treningi – dom szeregowy będzie wspierał sąsiedzką integrację. Może mieć to znaczenie szczególnie w dużym mieście, np. w Warszawie, dokąd wiele osób przyjeżdża w poszukiwaniu pracy i nie ma na miejscu wielu znajomych.

Ograniczenia

A jednak jest coś, co może wstrzymywać nas przed takim wyborem. W domu szeregowym często mamy ograniczone możliwości, jeśli chodzi o zmianę wewnętrznego rozplanowania budynku. Organizacja większego remontu może być więc utrudniona. Na ogół nie mamy również wpływu na zewnętrzny wygląd elewacji – domy szeregowe stanowią pewien kompleks architektoniczny. Pewne decyzje trzeba będzie podejmować wspólnie z sąsiadami i inwestorem. Nie wszyscy będą też zadowoleni z – najczęściej piętrowego – charakteru budynku.

Nowoczesne domy szeregowe w Warszawie budowane są już nieco inaczej. Choć wciąż wznoszone są na jednej działce, przypominają raczej budynki wolnostojące, często o willowym charakterze. Możemy tu również korzystać z najnowocześniejszych rozwiązań architektonicznych, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa.

Jak w każdym innym przypadku, mieszkanie w domu szeregowym ma swoje wady i zalety. Jest to rozwiązanie tańsze niż zakup budynku wolnostojącego, który trzeba będzie samodzielnie utrzymać. Szeregówka pozostawia nam przy tym prawie tyle samo swobody i – co równie ważne – życiowej przestrzeni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ