Mieszkanie w stylu industrialnym

Mieszkanie w stylu industrialnym

Ostatnimi czasy widać coraz większe upodobanie ludzi względem stylu industrialnego. Jego elegancki minimalizm i surowość wykonania imponuje zwłaszcza w przypadku przestrzeni mieszkalnych. Decydując się na współprace z biurem projektowym, może warto zdecydować się na taki styl wykończenia mieszkania pod klucz? Poniżej znajduje się kilka zasad stojących za tą formą.

Kluczowa jest przestrzeń

Mekką stylu industrialnego są Stany Zjednoczone, które posiadają liczne opuszczone obiekty przeznaczone do przemysłu. Najważniejsze w ich przypadku było wszechogarniające poczucie przestrzeni. Dlatego aranżacja takowej powinna odbywać się przy jak najmniejszej ilości podziałów na sektor kuchenny, wypoczynkowy czy sypialniany. Zaleca się zatem unikanie ścian, a w razie konieczności zostawiania ich bez tynku. 

Siła okien

Oczywistością jest to, że wielkie okna w fabrykach nie były w żaden sposób zasłaniane, aby utrzymać stały dostęp do światła. W obawie przed wzrokiem wścibskich sąsiadów zdecyduj się na adekwatne do tego stylu rolety. Przy tym słońce nie powinno być jedynym źródłem oświetlenia domu – warto zdecydować się na wielkie lampy. Najlepiej te metalowe lub aluminiowe, imitujące fabryczny wygląd. 

Odpowiednie kolory

Mieszkanie w stylu industrialnym

W tym przypadku wymagane będą kolory zwiększające wrażenie przestrzeni. Dlatego wybór powinien paść na biel oraz szary. W celu przełamania warto skorzystać z turkusowych lub ciemnoczerwonych dodatków. Nie oznacza to jednak, że powinno się z nimi przesadzać. Opcjonalne detale powinny być ograniczone do minimum. Nie dotyczy to rzeczy przypominających antyki.

Meble

Wspominając o antykach, to do industrialnego charakteru pasują meble nadszarpnięte duchem czasu, ponieważ podkreślają one indywidualność przestrzeni. Powinniśmy je znaleźć  w trakcie wycieczki do sklepu ze starociami czy na targowisko. Ważna wskazówka: znalezione meble powinny być możliwie jak największych rozmiarów, ponieważ te małe przy tak obszernej przestrzeni będą sprawiać wrażenie niedopasowanych. 

Metraż nie ma aż takiego znaczenia

Niech właściciele małych mieszkań śpią spokojnie, ponieważ nie muszą obawiać się, że taki metraż będzie nieodpowiedni dla industrialnego stylu. Wystarczy pomoc projektanta z wyobraźnią i właściwe wykorzystanie materiałów, aby uzyskać pożądany, przemysłowy sznyt. 

Podsumowanie 

Przy uwzględnieniu wszystkich wymienionych zalet omawianej stylistyki nie trzeba obawiać się, że nagle mieszkanie zacznie przypominać punkt produkcyjny. Nieco przygnębiający charakter oryginału po przeniesieniu na modłę rzetelnie skonstruowanego loftu zanika, a nam pozostaje jedynie cieszyć się z niezwykłego industrialnego wnętrza.

Artykuł powstał we współpracy z firmą wykańczającą mieszkania z Gdańska BB Construction.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij