Modny gadżet czy niezbędnik każdego domu? Domowe czujniki dymu

Modny gadżet czy niezbędnik każdego domu? Domowe czujniki dymu

Zagrożenia, jakie czyhają na nas w naszym własnym domu są trudne do zliczenia, dlatego należy je w miarę możliwości ograniczać do minimum. Jednym z urządzeń chroniących nas przed wypadkami jest alarm, który w porę zawiadomi nas o pożarze czy uwalniającym się czadzie. Warto zatem przyjrzeć się domowym czujnikom dymu, które mogą uratować nam życie.

Czym jest czujnik dymu?

Domowy czujnik dymu to urządzenie, które potrafi wykrywać różne rodzaje dymów i reagować na nie. W zależności od rodzaju i przeznaczenia może pełnić wielorakie funkcje w domowej przestrzeni. Ma on za zadanie przede wszystkim ostrzec domowników przed niebezpieczeństwem. Dzięki temu, że zrobi to z wyprzedzeniem – na podstawie dymu – osoby przebywające w budynku będą mogły odpowiednio zareagować i zapobiec wypadkowi. Czujniki warto instalować zwłaszcza tam, gdzie mieszkają osoby palące, gdzie znajdują się kominki i gdzie używa się gazowych kotłów grzewczych lub kuchenek na gaz. Pamiętaj, że taki czujnik może uratować życie Tobie i Twoim bliskim.

jalo-czujniki-dymu-fabryka-form-2

Rodzaje czujników dymu

Czujniki termiczne

Istnieje spora liczba różnych urządzeń alarmujących w przypadku wykrycia dymu. Główna różnica polega na zastosowanej technologii, a wynika ona z przeznaczenia danego czujnika. Wśród czujników termicznych najczęściej wykorzystuje się połączenie urządzeń nadmiarowych i różniczkowych. Dzięki temu po wykryciu przekroczenia danej temperatury czujnik podniesie alarm i ostrzeże domowników. Nie wykrywa on więc dymu, a jedynie temperaturę.

Czujniki optyczne

Czujniki optyczne, zwane również fotoelektrycznymi, to najbardziej popularne urządzenia, które reagują na rozproszenie światła przez pojawienie się dymu. Szybciej ostrzegą Cię przed niebezpieczeństwem niż czujniki termiczne, ale są zdecydowanie bardziej podatne na fałszywe alarmy. Nie nadają się w związku z tym do stosowania w kuchni. Wśród nich warto wymienić czujniki działające na ultrafiolecie lub podczerwieni, a także takie, które mają jeden sensor odbioru rozproszenia światła.

Jonizacyjne czujniki dymu

Są to urządzenia reagujące na zmiany w napięciu jonowym między dwoma elektrodami. Wnętrze czujników jonizacyjnych zawiera substancję radioaktywną, jest więc on potencjalnie bardziej niebezpieczny niż poprzednie dwa rodzaje czujników. Posiada on jednak wysoką czułość wykrywania dymu, zwłaszcza, gdy efektem spalania są gazy. Nadaje się do stosowania w każdym pomieszczeniu.

Urządzenia multisensorowe

Jest to najnowsza i najskuteczniejsza grupa domowych czujników dymu. Bazują one na wyważonym połączeniu różnych technologii, dzięki czemu nie tylko szybko i skutecznie wykrywają każdy rodzaj dymu, ale także są bezpieczne w użytkowaniu. Wiele z nich potrafi wykryć czad, najbardziej niebezpieczny gaz, który jest zarówno bezbarwny, jak i bezwonny, przez co stanowi tak wielkie zagrożenie dla ludzkiego organizmu.

Modny gadżet czy niezbędnik każdego domu? Domowe czujniki dymu

Czujniki dymu w każdym domu to już nie tylko chwilowa moda, ale element niezbędny, aby czuć się komfortowo i bezpiecznie. Warto więc zainwestować w czujnik i podłączyć go z automatycznym systemem gaszenia pożarów. Dzięki temu Twój dom będzie bezpieczny,
a Ty będziesz mógł z czystym sumieniem spędzać w nim czas.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij