okna_plastikowe

Montaż plastikowych okien – jak uniknąć najpoważniejszych błędów?

Okna plastikowe, pomimo pojawienia się z pozoru bardziej innowacyjnych rozwiązań, są wciąż najczęstszym wyborem polskich konsumentów. Świadomie stawiamy też na polskie marki – takie jak Abakus i Dobroplast. Wpływ na to ma przystępna cena, szeroki asortyment, długa żywotność i doskonałe parametry okien. Jednak nawet najlepsza jakość nie daje gwarancji, że okna w 100% spełnią swoje zadanie.

W Hermes – naszym salonie okien w Warszawie – często spotykamy się z koniecznością wymienienia okien ze względu na ich niewłaściwy montaż. Na tej podstawie możemy wymienić kilka błędów, które często popełniane są przez nieprofesjonalnych monterów i wskazać, na co klienci powinni zwrócić szczególną uwagę.

Brak odpowiedniego przygotowania do montażu okien plastikowych

Rozmiar okien plastikowych musi być dobrany idealnie do otworu montażowego. Niestety, częstym błędem jest przekonywanie klientów do zakupu okna standardowego, które albo pozostawia zbyt dużo miejsca na izolację, albo nie pozostawia go wcale. Optymalnie należy pozostawić około 3-4 cm miejsca pomiędzy oknem a murem, by z czasem nie pojawiały się zawilgocenia i przedmuchy.

Złe ustawienie okna i niewłaściwe osadzenie ramy

Nie jest to jeden błąd, a cała seria błędów – spotykana zarówno z osobna, jak i razem. Nieprofesjonalny montaż okien plastikowych może skutkować powstawaniem pęknięć, zwiększonym wnikaniem wilgoci, czy niemożliwością wykonania prawidłowego uszczelnienia. Najczęściej mamy do czynienia ze:

  • złym ustawieniem okna względem przekroju ściany – niezmiernie ważne jest  usytuowanie okna w środku muru lub na linii izolacji termicznej w zależności od tego, czy jest to ściana jedno-, dwu-, lub trójwarstwowa; tylko takie ustawienie zapewni solidną konstrukcję i właściwą izolację cieplną;
  • złym wypoziomowaniem ościeżnicy – ustawienie okna pod kątem uniemożliwi bezproblemowe otwieranie i zamykanie okien;

niewłaściwym osadzeniem ramy okien w ścianie – rama okna nie powinna być ani zbytnio przysunięta do ościeża, ani za bardzo od niego oddalona (odległość powinna wynosić 3-4 cm);

  • zakryciem odwodnienia profilu w oknach plastikowych;
  • nieprawidłowym zakotwieniem – okna plastikowe zamontowane z użyciem zbyt małej liczby mocowań będą „chodzić”, deformując się z czasem i powodując problemy z zamykaniem i otwieraniem.

Niedokładna izolacja okien

Poprawne uszczelnienie okien plastikowych zawsze musi uwzględniać zalepienie styku ościeżnicy i muru taśmą wiatroizolacyjną oraz paroizolacyjną. Dobrze ochroni to pomieszczenia przed wyziębieniem i gromadzeniem się wilgoci. Dodatkowo właściwą izolację okien plastikowych zapewni również uszczelnienie poliuretanową pianką rozprężną, która zapobiega powstawaniu mostków termicznych i stratom ciepła. Ważne jest jednak użycie odpowiedniego preparatu, który nie spowoduje odkształceń ościeżnicy, a jednocześnie zapewni solidne mocowanie. Absolutnie niedopuszczalne jest też zastąpienie mechanicznych elementów mocowania samą pianką! Z przykrością stwierdzamy, że to się niestety zdarza, a w konsekwencji wielu klientów narażonych jest na wypadanie plastikowych okien z otworów montażowych.

Montujemy plastikowe okna – Warszawa i okolice

Jak widać, błędy montażowe dotyczące okien montażowych są bardzo częste. Warto więc stawiać na rozwiązania pewne i długotrwałe. Zapraszamy na stronę e-gerda.pl lub do salonu Hermes w Warszawie, gdzie udzielimy odpowiedzi na wszystkie pytania i pomożemy wybrać odpowiedni rozmiar okien – nasze okna od Abakus i Dobroplast pasują do większości niestandardowych wymiarów otworów. Jeszcze raz, krok po kroku, wytłumaczymy też procedurę montażu i profesjonalnie go zrealizujemy. W końcu wiecie już, na co zwracać uwagę przy montażu okien plastikowych – pomoże Wam to upewnić się, że zamontujemy je zgodnie ze sztuką.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij