Montaż płyt gipsowych na plackach gipsowych – wskazówki

Montaż płyt gipsowych na plackach gipsowych – wskazówki

Płyty gipsowo-kartonowe to świetny i sprawdzony materiał do wykończenia wnętrz. Ich montaż można przeprowadzić na dwa sposoby, a mianowicie: poprzez przykręcenie do metalowego stelażu lub przyklejenie do podłoża. Jak przebiegają jej kolejne etapy? Kilka istotnych informacji na ten temat znajdziecie poniżej.

Sposoby klejenia płyt gipsowo-kartonowych

Klejenie płyt gipsowo-kartonowych do podłoża można przeprowadzić na jeden z trzech sposobów:

  • mocowanie na plackach gipsowych – masę nakłada się wówczas na płytę w formie placków o około 10-centymetrowej średnicy,
  • mocowanie na pasach gipsowo-kartonowych – od powyższej metody sposób ten różni się tym, iż na początek konieczne jest przyklejenie do podłoża pasków z płyty gipsowo-kartonowej. Metoda ta stosowana jest w przypadku, gdy podłoże jest nierówne,
  • klejenie płyt na styk do podłoża.

Etapy montowania płyt gipsowo-kartonowych na plackach gipsowych

Montaż płyt gipsowo-kartonowych na plackach minimalizuje pylenie związane ze szlifowaniem gładzi, dlatego też jest to często praktykowana metoda. Mocowanie płyt z wykorzystaniem gipsowej zaprawy klejowej przebiega w następujących etapach:

  1. Dokonanie pomiarów – płyty gipsowo-kartonowe należy dokładnie zmierzyć oraz przyciąć.
  2. Przygotowanie podłoża – czyli oczyszczenie oraz zagruntowanie.
  3. Po wyschnięciu gruntu można przystąpić do przygotowania kleju gipsowego. Na tym etapie świetnie sprawdzi się klej gipsowy Nida Fix.
  4. Kolejnym etapem jest równomierne nałożenie kleju na podłoże, a następnie przyklejenie płyt gipsowo-kartonowych.
  5. Po wyschnięciu kleju gipsowego należy skontrolować ułożenie płyt na ścianie za pomocą poziomicy.
  6. Końcowym krokiem jest wykonanie spoin pomiędzy płytami. Można to zrobić z wykorzystaniem gipsu szpachlowego Nida Start, gipsu szpachlowego Nida Finisz oraz taśmy zbrojącej Nida.

Wiele przydatnych porad znajdziesz też na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij