Mosiężne elementy armatury – czy warto w nie inwestować?
Jakość armatury użytej do wykonania instalacji wodnej, grzewczej lub gazowej ma niebagatelne znaczenie. To ona warunkuje trwałość sieci i jej niezawodne działanie, dlatego należy dobrze zastanowić się nad jej wyborem. Do budowy układu doprowadzającego media czy centralnego ogrzewania często stosuje się wyroby wyprodukowane z mosiądzu. Czy rzeczywiście warto się na nie zdecydować, a jeśli tak, to z jakich względów?
Czym jest mosiądz?
Mosiądz to stop miedzi z cynkiem, którego 10-45% zawartości stanowi właśnie cynk. W zależności od rodzaju i właściwości, jakie ma przejawiać, czasem wzbogaca się go innymi metalami np. aluminium, cyną, ołowiem, żelazem, krzemem czy manganem. Ma dość dużą gęstość, topi się w temperaturze powyżej 1000 °C. Jest ciągliwy, plastyczny, łatwy w obróbce, więc bez problemu wykonuje się z niego odlewy.
Mosiężne elementy armatury
Łatwość kształtowania mosiądzu sprawia, że niemal każdy producent armatury jest w stanie zaoferować szeroką gamę produktów. W odpowiedzi na zapotrzebowanie zwykle w asortymencie pojawiają się:
- korki i zaślepki do zaślepiania grzejników, zbiorników, zakończeń instalacji
- mufy, nyple, przedłużki, śrubunki, redukcje do szczelnych połączeń rur oraz zmniejszania ich średnicy (dotyczy redukcji)
- półśrubunki do łączenia z linią wodomierza
- kolanka do zmiany kierunku prowadzenia przewodu instalacyjnego
- trójniki i czwórniki do tworzenia bocznych odgałęzień sieci
- zawory do odcinania dopływu wody
- nakrętki do tworzenia trwałych połączeń rozłącznych.
Wspomniane wyroby powstają na maszynach sterowanych numerycznie, więc są precyzyjnie wykończone, mają idealne wymiary i gładkie powierzchnie. Nowoczesna metoda produkcji pozwala także zapewnić powtarzalność ich kształtów, wzorów oraz rozmiarów.
Dlaczego warto kupić mosiężną armaturę?
Armatura mosiężna przejawia doskonałe parametry techniczne, w związku z czym jej zastosowanie w instalacji wydaje się oczywiste. Wyróżnia ją wysoka klasa wytrzymałości, co przekłada się na trwałość i długą żywotność całej infrastruktury. Jest twarda i mocna – trudno ulega uszkodzeniom mechanicznym. Nie pęka, nie ściera się ani nie kruszeje, jednocześnie jednak zachowuje pewną elastyczność. Dobrze znosi zarówno wysokie ciśnienie, jak i nagłe zmiany temperatury czynnika obecnego w przewodach.
Poza tym mosiądz nie koroduje, nie wpływa też w żaden sposób na zmianę składu czy smaku wody. Na jego powierzchni nie osadza się kamień ani nie rozwijają bakterie. Zrobione z niego wyroby umożliwiają szybkie, trwałe i szczelne połączenie kolejnych części rurociągu oraz przyłączenie niezbędnych urządzeń do instalacji. Ich użycie pozwala sprawnie wyeliminować usterkę lub wymienić zepsuty element bez konieczności rozbiórki większego fragmentu sieci.