Mosiężne elementy armatury – czy warto w nie inwestować

Mosiężne elementy armatury – czy warto w nie inwestować?

Jakość armatury użytej do wykonania instalacji wodnej, grzewczej lub gazowej ma niebagatelne znaczenie. To ona warunkuje trwałość sieci i jej niezawodne działanie, dlatego należy dobrze zastanowić się nad jej wyborem. Do budowy układu doprowadzającego media czy centralnego ogrzewania często stosuje się wyroby wyprodukowane z mosiądzu. Czy rzeczywiście warto się na nie zdecydować, a jeśli tak, to z jakich względów?

Czym jest mosiądz?

 

Mosiądz to stop miedzi z cynkiem, którego 10-45% zawartości stanowi właśnie cynk. W zależności od rodzaju i właściwości, jakie ma przejawiać, czasem wzbogaca się go innymi metalami np. aluminium, cyną, ołowiem, żelazem, krzemem czy manganem. Ma dość dużą gęstość, topi się w temperaturze powyżej 1000 °C. Jest ciągliwy, plastyczny, łatwy w obróbce, więc bez problemu wykonuje się z niego odlewy.

 

Mosiężne elementy armatury

 

Łatwość kształtowania mosiądzu sprawia, że niemal każdy producent armatury jest w stanie zaoferować szeroką gamę produktów. W odpowiedzi na zapotrzebowanie zwykle w asortymencie pojawiają się:

 

  • korki i zaślepki do zaślepiania grzejników, zbiorników, zakończeń instalacji
  • mufy, nyple, przedłużki, śrubunki, redukcje do szczelnych połączeń rur oraz zmniejszania ich średnicy (dotyczy redukcji)
  • półśrubunki do łączenia z linią wodomierza
  • kolanka do zmiany kierunku prowadzenia przewodu instalacyjnego
  • trójniki i czwórniki do tworzenia bocznych odgałęzień sieci
  • zawory do odcinania dopływu wody
  • nakrętki do tworzenia trwałych połączeń rozłącznych.

 

Wspomniane wyroby powstają na maszynach sterowanych numerycznie, więc są precyzyjnie wykończone, mają idealne wymiary i gładkie powierzchnie. Nowoczesna metoda produkcji pozwala także zapewnić powtarzalność ich kształtów, wzorów oraz rozmiarów.

 

Dlaczego warto kupić mosiężną armaturę?

 

Armatura mosiężna przejawia doskonałe parametry techniczne, w związku z czym jej zastosowanie w instalacji wydaje się oczywiste. Wyróżnia ją wysoka klasa wytrzymałości, co przekłada się na trwałość i długą żywotność całej infrastruktury. Jest twarda i mocna – trudno ulega uszkodzeniom mechanicznym. Nie pęka, nie ściera się ani nie kruszeje, jednocześnie jednak zachowuje pewną elastyczność. Dobrze znosi zarówno wysokie ciśnienie, jak i nagłe zmiany temperatury czynnika obecnego w przewodach.

 

Poza tym mosiądz nie koroduje, nie wpływa też w żaden sposób na zmianę składu czy smaku wody. Na jego powierzchni nie osadza się kamień ani nie rozwijają bakterie. Zrobione z niego wyroby umożliwiają szybkie, trwałe i szczelne połączenie kolejnych części rurociągu oraz przyłączenie niezbędnych urządzeń do instalacji. Ich użycie pozwala sprawnie wyeliminować usterkę lub wymienić zepsuty element bez konieczności rozbiórki większego fragmentu sieci.

Mosiężne elementy armatury

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij