Na co najlepiej wymienić kopciucha, żeby nie stracić? Podpowiadamy!

Na co najlepiej wymienić kopciucha, żeby nie stracić? Podpowiadamy!

Według badań WHO zanieczyszczenia powietrza mogą podwyższać ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej o nawet 30%. Za stężenie szkodliwych substancji w dużej mierze odpowiedzialne są stare piece. Obowiązkowy termin wymiany kotła różni się w zależności od województwa; mają to za sobą już województwa śląskie i podkarpackie, a teraz przychodzi czas na wymianę kopciucha dla mieszkańców łódzkiego, małopolskiego i mazowieckiego. To z kolei wiąże się z kosztami. Rozwiązaniem jest skorzystanie z krajowych programów dotacji na wymianę starego pieca i modernizację instalacji centralnego ogrzewania. Tu najlepiej sprawdzają się pompy ciepła.

Pompa ciepła — jak to działa?

Nowatorskim sposobem na ogrzewanie i wytwarzanie ciepłej wody użytkowej w budynkach jednorodzinnych jest skorzystanie z ekologicznych źródeł ciepła. Bardzo przystępne, intuicyjne i przede wszystkim bezpieczne dla portfela są pompy ciepła.

Ich działanie opiera się na wykorzystaniu energii termicznej dolnego źródła, którym może być powietrze, woda lub grunt. System zakłada jej zwiększenie dzięki pracy sprężarki. Najczęściej oznacza to, że wytworzone ciepło w 75% pochodzi z dolnego źródła, a w 25% – z przejścia przez sprężarkę zasilaną prądem.

– Choć mechanizm napędzający pompę ciepła wydaje się skomplikowany, jest ona praktycznie bezobsługowa — wystarczy ustawianie optymalnej temperatury — mówi ekspert firmy SATRONIK, profesjonalnie projektującej i tworzącej systemy grzewcze na bazie pomp ciepła. – Nie występuje tu żadne paliwo stałe, więc nie ma potrzeby kupowania opału.

Koszt pracy pomp ciepła

Gdy nadchodzi czas na wymianę kopciucha, istotnym czynnikiem jest wydajność systemu i koszt jego pracy. Pompa ciepła tutaj przoduje. Koszty ogrzewania domu tym ekologicznym źródłem ciepła są bardzo niskie i sprowadzają się do pracy sprężarki, która jest zasilana prądem z gniazdka. W okresie roku wynoszą one około 1500-2000 złotych, co stawia je przed kosztami ogrzewania domu gazem.

Chętnie wybieranym rozwiązaniem jest montaż instalacji fotowoltaicznej produkującej prąd. Nie tylko pozwoli on na zaoszczędzenie na opłatach za energię elektryczną. Przy zasilaniu pompy ciepła poprzez energię słoneczną koszty jej pracy są zerowe. To sposób na pełną niezależność energetyczną — z darmowym ogrzewaniem i darmowym prądem.

Koszt montażu systemu grzewczego

Zgodnie z uchwałami antysmogowymi przyjmowanymi przez sejmiki wojewódzkie na mocy zapisów z prawa ochrony środowiska termin, do którego trzeba wymienić kotły niespełniające norm, może się różnić. Wymiana kopciucha jednak wiąże się z kosztami, które należy uwzględnić w budżecie gospodarstwa domowego z wyprzedzeniem. W przypadku pomp ciepła montaż warto umówić znacznie wcześniej, ponieważ popyt na nie jest ogromny. Z jakimi kosztami należy się liczyć? To zależy od wybranego rodzaju urządzenia.

Jeśli dolnym źródłem ma być grunt, konieczne jest wykonanie kolektora pionowego bądź poziomego, co wiąże się z dość skomplikowanym przedsięwzięciem. Taka inwestycja będzie nas kosztować od 25 do 60 tysięcy złotych. W przypadku systemów bazujących na wodzie będzie to od 30 do 45 tysięcy złotych. Tańszy jest montaż urządzenia wykorzystującego powietrze. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że wydajność tych systemów może się różnić w zależności od regionu i jego warunków klimatycznych. Na przykład na Podhalu powietrzne pompy mogą nie być wystarczająco efektywne.

Dofinansowania

Koszty te mogą się wydawać bardzo wysokie. Rozwiązaniem jest skorzystanie z programów oferujących dotacje na pompy ciepła. Takie są oferowane zarówno na poziomie regionalnym, jak i krajowym. Władze gminne, powiatowe lub wojewódzkie mogą mieć wygospodarowane środki na wsparcie osób, które chcą przeprowadzić wymianę użytkowanych źródeł ciepła na te ekologiczne. W przypadku poziomu krajowego takim programem jest przede wszystkim „Czyste Powietrze”. Maksymalna kwota dotacji może wynieść nawet 69 tysięcy złotych w zależności od progu dochodowego.

To sprawia, że zainteresowanie pompami ciepła stale rośnie. Z możliwości montażu instalacji grzewczych tego typu skorzystało mnóstwo Polaków — to aż 93 tysiące sprzedanych urządzeń. Są intuicyjne w obsłudze, oferują dobry komfort termiczny, wiążą się z niskimi kosztami eksploatacyjnymi, a dzięki dofinansowaniom ich montaż nie musi być dużym wyzwaniem dla portfela. To także działanie mające na celu poprawę jakości powietrza. Nie emitują szkodliwych substancji, bo nie zachodzi żadne spalanie. Bez wątpienia jest to krok ku lepszemu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij