Na co zwrócić uwagę, projektując ogród

Na co zwrócić uwagę, projektując ogród?

Piękny, zielony i zadbany ogród to marzenie wielu osób. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem domu z działką, możesz stworzyć w ogrodzie strefę relaksu i komfortu. Projekt oraz aranżacja idealnego ogrodu nie są proste, ale z pewnością efekt wart jest wysiłku.

Założyć lub zaaranżować ogród można samodzielnie bądź skorzystać z pomocy doświadczonych, wykwalifikowanych ekspertów oferujących aranżację i zakładanie trawników. Wrocław to miasto, w którym działają profesjonalne firmy świadczące tego rodzaju usługi, takie jak https://ogrodygocko.pl/uslugi-ogrodnicze-wroclaw/.

Jak stworzyć piękne i zadbane ogrody Wrocław

Pierwszym krokiem, który należy wykonać, projektując ogród, jest określenie przeznaczenia terenu zielonego. Warto zastanowić się, jaką funkcję będą spełniały jego poszczególne części. Zazwyczaj wyróżnia się strefę wypoczynkową, czyli obszar, w którym można się zrelaksować, a także uchronić przed niechcianymi spojrzeniami sąsiadów. Strefę wypoczynkową można stworzyć na tarasie, w ogrodowej altanie czy w miejscu zacienionym drzewami. W przypadku dużych ogrodów można zdecydować się na dwie strefy wypoczynkowe.

Kolejną strefą jest strefa gospodarcza i użytkowa, w której można hodować zioła, warzywa, owoce, a także wydzielić przestrzeń na przechowywanie niezbędnych narzędzi, drewna opałowego albo kompostu.

Ważną częścią jest też strefa reprezentacyjna, która często znajduje się w przedniej części ogrodu. Stanowi ona swoistą wizytówkę domu. Można tam posadzić np. wyjątkowe okazy roślin, postawić eleganckie altany, ławki oraz wykonać zadbane, wybrukowane chodniki.

Osobom lubiącym sport, rodzinom z dziećmi bądź zwierzętami poleca się też strefę aktywności, która jest przeznaczona do różnego rodzaju aktywności ruchowych. Można w niej umiejscowić plac zabaw, boisko do gry w koszykówkę, basen, domek na drzewie itp.

Dobór odpowiednich roślin

Kolejnym ważnym krokiem jest dobór odpowiedniej roślinności ogrodowej. Decydując się na konkretne gatunki, należy uwzględnić różne czynniki, m.in. kolorystykę roślinności, warunki glebowe, poziom nasłonecznienia obszaru, rozmieszczenie alejek i ścieżek, a także odpowiednie nawadnianie roślin. Ważne jest ponadto właściwe dobranie różnych gatunków, ponieważ nie wszystkie rośliny powinny rosnąć obok siebie.

Mała architektura

Aby ogród był nie tylko piękny, ale i praktyczny, powinien zawierać elementy małej architektury. Altany, miejsca na grill, zadaszone zakątki, ławki albo huśtawki to najczęściej pojawiające się w ogrodach elementy. Eleganckim i polecanym wyborem są również oczka wodne, które można obsadzić roślinami wodnymi czy kamieniami. W przypadku większego zbiornika warto zamontować nad nim drewniany mostek.

Pomoc doświadczonych specjalistów

Eleganckie i funkcjonalne zaprojektowanie ogrodu nie jest łatwe. Warto więc zlecić to zadanie doświadczonym specjalistom. Jeśli więc interesuje Cię aranżacja ogrodów Wrocław to natomiast Twoje miejsce zamieszkania, skorzystaj z usług profesjonalnych wykonawców z okolicy.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij