na co zwrócić uwagę wybierając drzwi balkonowe?

Na co zwrócić uwagę wybierając drzwi balkonowe?

Balkony służyły kiedyś głównie jako miejsce do rozwieszania prania, ewentualnie jako podręczny składzik na wszystko, co nie mieściło się w domu. Obecnie coraz częściej są wykorzystywane jako służąca relaksowi przestrzeń domu czy mieszkania. Poranna kawa (niemal) na łonie natury, z bezpośrednim kontaktem z budzącą się do życia przyrodą, lub wyciszająca przed snem lampka dobrego wina o zachodzie słońca… Podobną transformację w ludzkiej świadomości przeszły drzwi balkonowe. Z prostych, nawet topornych konstrukcji zmieniły się w pełnoprawny element architektoniczny, nie tylko ułatwiający codzienne funkcjonowanie, ale i zdobiący dom, dbający o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców oraz o ich portfele. Sporo zadań jak na zwykłe drzwi balkonowe.

Drzwi balkonowe – nie takie znów zwyczajne

Rolę drzwi balkonowych tak w domu, jak i w mieszkaniu można rozpatrywać w wielu aspektach. Po pierwsze trzeba pamiętać, że muszą być barierą chroniącą przed próbami dostania się do wnętrza przez nieproszonych gości. Powinny więc stanowić mocne zabezpieczenie spokoju domowników. Z drugiej strony cenna jest też łatwość ich użytkowania, która musi iść w parze z solidnością. Nie sposób pominąć kwestii izolacji termicznej, bowiem źle wykonane lub niewłaściwie dobrane drzwi balkonowe mogą z uwagi na swój rozmiar powodować straty cieplne, które znajdą odbicie w rachunkach za ogrzewanie. Dla kontrastu – decydując się na nowoczesne drzwi balkonowe mamy gwarancję obniżenia wydatków na energię potrzebną do ogrzania i oświetlenia domu. W związku z tym większość kryteriów oceny przydatności konkretnego modelu drzwi będzie zbliżona do tych, które stosowalibyśmy do okien.

Drzwi balkonowe

Okno balkonowe – przesuwne czy tradycyjnie otwierane?

I w tej materii jesteśmy świadkami odchodzenia od dawnej koncepcji, w myśl której drzwi balkonowe występowały niemal wyłącznie w postaci otwieranego skrzydła. Nierzadko wyborem architektów jest funkcjonalne okno balkonowe przesuwne, które przede wszystkim pozwala zagospodarować przestrzeń przy drzwiach, bowiem nie trzeba zostawiać miejsca na ich otwarcie. Brak zawiasów czyni całą konstrukcję znacznie sztywniejszą i bardziej stabilną, co umożliwia stosowanie przeszkleń o zdecydowanie większych rozmiarach. To zaś sprawia, że do wnętrza przedostaje się więcej naturalnego światła i promieni słonecznych, przez co pomieszczenie staje się jaśniejsze i cieplejsze niż pokój wyposażony w otwierane w sposób tradycyjny okno balkonowe. Przesuwne ma jeszcze jedną zaletę – jest dużo trudniejsze do sforsowania z zewnątrz, zatem lepiej zabezpiecza przed włamaniem – mówi Dawid Mickiewicz, ekspert marki OknoPlus. Powiedziawszy to wszystko, nie możemy jednak potępiać drzwi rozwierano – uchylnych, gdyż dzięki współczesnej technologii i one znakomicie się sprawdzą, zwłaszcza kiedy wyjście na balkon lub taras prowadzi z dużego salonu czy pokoju o sporym metrażu i pozostawienie pustej przestrzeni w ich bezpośrednim sąsiedztwie nie jest absolutną koniecznością.

Drzwi balkonowe przesuwne

Jaki jest najlepszy materiał na drzwi balkonowe? PVC czy aluminium?

Tak naprawdę każde rozwiązanie spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających. Dlatego z całym spokojem możemy postawić na klasyczne drzwi balkonowe PVC – wysokiej jakości, a przy tym nie uszczuplające w sposób znaczny naszego budżetu. Do wyboru mamy wersję jedno- i dwuskrzydłową, z pakietami szybowymi zamontowanymi w systemie suchego szklenia statycznego (STV), podnoszącym stabilność konstrukcji, a także poprawiającym parametry bezpieczeństwa i dźwiękoszczelności. Drzwi balkonowe PVC są standardowo wyposażone w chroniące przed włamaniem elementy ryglujące w postaci ośmiokątnych grzybków, zastępujących tradycyjne rolki. Na tym jednak nie koniec zabezpieczeń – jest jeszcze klamka z mechanizmem blokującym obrót, oraz płytka przeciwrozwierceniowa. Istnieje również szereg opcji dodatkowych, jak choćby kontaktrony, których montaż w stolarce i połączenie z systemem alarmowym sprawi, że drzwi balkonowe PVC zapewnią nam nie tylko spokojny sen, ale i takiż wypoczynek pod urlopową nieobecność w domu.

klasyczne drzwi balkonowe PVC

Bezpieczeństwo i komfort

…a nawet Comfort. Dzięki zastosowaniu tych nowatorskich okuć drzwi balkonowe PVC umożliwiają bezpieczne wietrzenie pomieszczeń. Skrzydło odsuwa się od ramy na odległość 6 mm na całym obwodzie pozostając zaryglowane, a rozszczelnienie nie jest widoczne z zewnątrz. Nie trzeba chyba dodawać, że zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza jest niezwykle istotne dla zdrowia mieszkańców – gromadząca się we wnętrzach wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, te zaś mogą wywoływać niepożądane reakcje – od bólu głowy po choroby górnych dróg oddechowych i alergie. Równie ważny dla ludzkiego dobrostanu jest dopływ dziennego światła, który zapewnią szeroko otwierane drzwi balkonowe PVC z ruchomym słupkiem, dla łatwości użytkowania zaopatrzone w umożliwiający ich przymknięcie z zewnątrz zatrzask balkonowy.

***

A ponieważ funkcjonalność musi iść w parze z estetyką – mamy do wyboru istną mnogość wersji wykończenia stolarki, od łudząco przypominających drewno, przez industrialny antracyt, po kilkadziesiąt kolorów akryli. Dzięki temu drzwi balkonowe będą idealnym dopełnieniem designu każdego domu i mieszkania.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij