Na czym polega rekuperacja Gdzie stosuje się rekuperację Czy w domu warto instalować rekuperację

Na czym polega rekuperacja? Gdzie stosuje się rekuperację? Czy w domu warto instalować rekuperację?

Rekuperacja to rodzaj wentylacji mechanicznej, który jest systemem służącym do dostarczania świeżego i czystego powietrza z zewnątrz oraz wyciągania na zewnątrz powietrza zanieczyszczonego. Na czym konkretnie polega działanie takiego urządzenia? Gdzie najczęściej się je stosuje i czy warto instalować rekuperację w domu? Z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to nowoczesny system zarządzania wentylacją w domu, który jednocześnie zalicza się do rozwiązań energooszczędnych i ekologicznych. Jej podstawowym zadaniem jest dopilnowanie, by w domu dochodziło do właściwej wymiany powietrza, dostarczając świeże i pozbywają się z wnętrza tego zanieczyszczonego. Oprócz tego rekuperacja zajmuje się także odzyskiwaniem ciepła i dostarczaniem go do wszystkich pomieszczeń, dzięki czemu można zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Ile kosztuje rekuperacja?

Koszty instalacji rekuperacji w domu będą uzależnione od kilku czynników, między innymi metrażu, ilości pomieszczeń, rodzaju rekuperatora czy zastosowanej instalacji. Należy uwzględnić te kwestie, ponieważ pozwala to po prostu na dobór odpowiedniego urządzenia o właściwych parametrach. Informacje o tym, ile kosztuje rekuperacja, podaje serwis www.teberia.pl, trzeba się jednak liczyć z tym, że nie są to małe koszty. Samo urządzenie mieści się w cenie co najmniej kilku tysięcy złotych, a trzeba do tego doliczyć jeszcze montaż instalacji, inne potrzebne urządzenia, wymianę filtrów, przeglądy, a także samą eksploatację. W tym ostatnim przypadku można najwięcej zaoszczędzić, ponieważ dobrej jakości rekuperator zużywa naprawdę mało energii elektrycznej.

Jak działa rekuperacja?

Zasada działania rekuperacji jest stosunkowo prosta. Urządzenie to posiada dwa wentylatory, z których jeden służy jako nawiew, a drugi jako wywiew, do tego znajduje się tam także wymiennik ciepła oraz specjalne filtry w celu wyłapywania zanieczyszczeń. Rekuperator zaciąga powietrze z zewnątrz, które przechodzi przez filtr, dostarczając je do pomieszczeń w wersji świeżej i czystej. Następnie zaciąga zanieczyszczone powietrze z wnętrza domu, przechodzi ono przez urządzenie i wyrzuca je na zewnątrz. Jednocześnie dochodzi tutaj do odzyskiwania ciepła, które może zostać później wykorzystane w pomieszczeniach.

Gdzie instaluje się rekuperację?

Rekuperację najczęściej instaluje się w nowym budownictwie, ponieważ o wiele łatwiej, wygodniej i taniej jest wpisanie tego systemu do projektu domu. Dlatego też, planując budowę, warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, jaką metodę wentylacji chce się mięć i uwzględnić ją już na wstępnym etapie. Oczywiście w późniejszym czasie także możliwe jest zamontowanie rekuperacji w istniejących już budynkach, ale jest to droższe rozwiązanie, ponieważ wiąże się to z wymianą całej instalacji i systemu wentylacyjnego.

Czy warto zainwestować w rekuperację?

Posiadanie rekuperacji w domu niesie ze sobą wiele zalet. Choć sam zakup i instalacja nie należą do tanich, to eksploatacja wiąże się z bardzo niskimi kosztami. Widać to szczególnie zimą, kiedy dzięki rekuperacji ogrzewane jest powietrze w domu, a dzięki temu nie ma konieczności używania innych systemów grzewczych. Pobór prądu z urządzenia jest także stosunkowo niski i będzie to widoczne szczególnie na rachunkach za prąd i ogrzewanie. Oprócz tego ma się w domu świeże, przefiltrowane powietrze wolne od zanieczyszczeń.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij