Najpopularniejsze rodzaje dachów, jakie można zobaczyć w Polsce
Dach ma za zadanie ochronić mieszkańców lub użytkowników budynku przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Otóż dach jest to najwyższa część budynku pozwalająca czuć się bezpiecznie wewnątrz i przykrywająca cały obiekt. Dobrze wykonany dach powinien służyć przez wiele lat i przetrwać nawet najcięższe warunki pogodowe.
W domach jednorodzinnych zazwyczaj wykonywana jest konstrukcja dachu z belek drewnianych. W tym wypadku istotny jest rodzaj drewna, jaki wybierzemy na konstrukcję, najlepiej odnajdują się drzewa iglaste. Najbardziej polecane są sosny i świerki, ponieważ odznaczają się wysokim parametrami mechanicznymi i są dostępne po stosunkowo niskich cenach. Konstrukcja musi być wykonywana z właściwe przygotowanego drewna – zaimpregnowane i wystarczająco przesuszone. W przypadku większych budynków niż domy jednorodzinne (hale, magazyny i inne) konstrukcja wykonywana jest ze stali, żelbetonu lub drewna klejonego.
Po wykonaniu odpowiedniej konstrukcji należy zająć się pokryciem dachowym. Wybór pokrycia dachowego powinien uwzględniać strefę klimatyczną, w jakiej się znajduje, lokalną architekturę, design budynku, a także bliskość drzew i lasów. Rynek oferuje przeróżne rodzaje pokryć dachowych od dachówek po blachodachówki, strzechy, łupki i membrany izolacyjne. Wybierając pokrycie należy mieć na uwadze głównie funkcjonalność i bezpieczeństwo.
Rodzaje dachów w Polsce
Dach płaski
Dach płaski stosowany jest głównie na budynkach masywnych typu klocek. Dla wielu osób jest nie atrakcyjny i często kojarzony z zwykłymi konstrukcjami. Takie zjawisko można zaobserwować w Polsce, natomiast za granicą płaskie dachy występują znacznie częściej i to na nowoczesnych budynkach. Za granicami Polski można zobaczyć liczne futurystyczne budynki, które dzięki wykorzystaniu dachu płaskiego posiadają liczne zalety. Pierwszą z nich jest możliwość zagospodarowania całej powierzchni piętra najwyższego. W przypadku dachu spadzistego aranżacja pokojów na poddaszu jest bardzo ciężka. Dach płaski można wykorzystać, jako ogród, taras lub miejsce do wypoczynku. Oprócz tego dach płaski stanowi dodatkową warstwę ocieplenia budynku i pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu.
Dach jednospadowy
Dach jednospadowy jest często stosowanym rozwiązaniem, nieco przypomina dach płaski, ale nie do końca, ponieważ ma lekko spadziste ułożenie. Dach jednospadowy jest dobrym wyborem, ponieważ, wygląda estetycznie, dodatkowo łatwo i tanio można zakupić oraz ułożyć odpowiednie pokrycie dachowe. Dach jest prosty i nie ma skomplikowanej budowy, dlatego też można na nim ułożyć duże elementy pokryć dachowych np. blachodachówkę w arkuszach. Konstrukcja dachu jednospadowego jest dość łatwa do wykonania, najważniejsze jest ustalenie właściwego kąta nachylenia.
Dach dwuspadowy
Dach dwuspadowy jest najczęściej wybieraną konstrukcją dachowa w Polsce. Inaczej nazwany jest dachem dwupołaciowym. Dach dwuspadowy składa się z dwóch przeciwległych płaszczyzn połączonych w kalenicy. Odznacza się trójkątnymi ścianami bocznymi, naprzemienne nazywanymi szczytami. Dach dwuspadowy doskonale sprawdza się przy dużych opadach śniegu i deszczu jego kąt nachylenia i konstrukcja pozwala na swobodne odpływanie wód do systemów rynnowych.
Dachy dwuspadowe umożliwiają korzystanie z poddasza, w którym można zaaranżować pokój dla dzieci do zabaw lub garderobę. Niestety nie da się urządzić ogródka na dachu dwuspadowym.
Dach czterospadowy
Inaczej nazywany jest dachem czteropołaciowym lub kopertowym, najczęściej można go zaobserwować na budynkach parterowych lub posiadających użytkowane poddasze. Dach czterospadowy wiąże się z dużymi kosztami wykonania pokrycia dachowego. Cztery połączone ze sobą skosy, które stykają się w narożach są bardzo ciężkie do pokrycia i wymagają zastosowania odpowiedniej wielkości materiałów.
Dach mansardowy
Ostatnim dość często spotykanym rodzajem dachu jest mansardowy. Składa się on z łamanych na mniejsze części połaci, w której górna ma znacznie mniejszy kąt nachylenia, zaś dolna jest stroma i jednocześnie pozwala na zwiększenie możliwości użytkowania poddasza. W części stromej bardzo często montowane są okna, ponieważ zastępuje ona tak jakby ścianę zewnętrzną. Kąt nachylenia ,,ściany z dachu” ma nawet powyżej 80 stopni.
Wybierając dach mansardowy mamy możliwość praktycznie pełnego zagospodarowania poddasza. W zależności od wielkości budynku, poddasze można bez problemu umeblować i zaaranżować. Dach mansardowy głównie wykorzystywany jest w nowoczesnej architekturze.
ul. Kombatantów 4/1
15-110 Białystok
tel.: 85 678 54 80