Narzędzia do zadań specjalnych

Narzędzia do zadań specjalnych

W przemyśle wykorzystuje się wiele rodzajów narzędzi. Mogą one być zasilane w zróżnicowany sposób. Wybór między narzędziami pneumatycznymi, elektrycznymi a hydraulicznymi zależy od pożądanych przez użytkownika cech.

Narzędzia elektryczne, pneumatyczne oraz hydrauliczne posiadają unikalne dla siebie własności. Do ciężkich, wymagających bardzo wysokich wartości mocy prac w górnictwie, budownictwie lub w hutnictwie wykorzystuje się maszyny i urządzenia hydrauliczne. Jako główne zalety napędu hydraulicznego wymienia się możliwość płynnej zmiany prędkości narzędzia oraz kierunku jego ruchu. Dzięki temu te trwałe urządzenia są łatwe w użyciu. Narzędzia hydrauliczne są też samosmarowne, co wynika z obecności cieczy roboczej. Stanowi to jednocześnie wadę, gdyż w przypadku nieszczelności toksyczny dla środowiska płyn może wydostać się do otoczenia. Natomiast, gdy płyn hydrauliczny zostanie zanieczyszczony urządzenie narażone jest na awarię. Minusem jest także wysoki poziom hałasu, który podnosi się wraz ze wzrostem ciśnienia. W porównaniu do urządzeń elektrycznych napęd hydrauliczny charakteryzuje się wysoką wydajnością pracy, dużą bezwładnością układu oraz niezależnością od dostępu do źródła prądu.

Narzędzia do zadań specjalnych

Elektronarzędzia przemysłowe jak sama nazwa wskazuje potrzebują do pracy zasilania elektrycznego. Są one często tańsze niż warianty pneumatyczne jednak ich skomplikowana budowa wywołuje częste awarie, co podnosi koszty eksploatacyjne. Kolejnym problemem występującym w narzędziach elektrycznych jest możliwość iskrzenia. Wyklucza to ich zastosowanie w branżach takich jak przemysł gazowy. Za wykorzystaniem bezprzewodowych elektrycznych modeli przemawia jednak komfort użytkowania i nieskrępowane ruchy.

Ze wszystkich rodzajów narzędzi modele z napędem pneumatycznym, czyli działające na sprężone powietrze, okazują się najbardziej optymalnym wyborem. Narzędzia pneumatyczne łączą w sobie prostotę wykonania i użytkowania. Przy odpowiedniej eksploatacji ich żywotność może być nawet pięć razy dłuższa niż dla narzędzi elektrycznych. Mimo że nieskomplikowana budowa zapewnia lekkość narzędziom, to muszą być podłączone przewodem do stacji zasilania powietrzem, co może ograniczyć mobilność. Narzędzia na sprężone powietrze wykorzystywane są w gałęziach przemysłu, gdzie wymagana jest efektywność i zarazem utrzymanie najwyższego poziomu bezpieczeństwa w niesprzyjających warunkach takich jak wilgoć lub zagrożenie wybuchem. Do tego rodzaju branż zaliczamy zakłady petrochemiczne, kopalnie lub przemysł oceanotechniczny.

Narzędzia do zadań specjalnych

Każde z wymienionych narzędzi przemysłowych ma swoje zalety oraz wady. Dobór odpowiedniego rodzaju zależy od potrzeb użytkownika. Jednak biorąc pod uwagę cechy takie jak moc, żywotność, bezpieczeństwo i ergonomia, narzędzia pneumatyczne stanowią najlepszy możliwy wybór. Zobacz jak działają narzędzia pneumatyczne w praktyce – poniżej filmy wybranych modeli narzędzi do cięcia, szlifowania, wkręcania, dokręcania i wiercenia.

https://www.youtube.com/embed/WOF1nB-wDrw
https://www.youtube.com/embed/KqsUWKUkKFU
https://www.youtube.com/embed/gEefsZg1Nfo
https://www.youtube.com/embed/cDv4IYTTd1I
https://www.youtube.com/embed/GMHxmWIrReA
https://www.youtube.com/embed/sgOATgAom5Y
https://www.youtube.com/embed/R9f0wj2hkrI

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij