Nie tylko dla miłośnika geografii, czyli oryginalne plakaty z mapami
Czy mapa świata może być ciekawa? Czy może przypominać małe dzieło sztuki? Czy może nas w ogóle czymkolwiek zaskoczyć? Jeśli przypomnimy sobie szkolne mapy, z pewnością na wszystkie pytania udzielimy przeczącej odpowiedzi. Wizerunki kontynentów służyły przede wszystkim nauce, a nie rozwijaniu estetycznego zmysłu. U nas jednak znalazły się całkowicie odmienne przedstawienia – takie, które pozwalają nam spojrzeć w nietypowy sposób na dobrze nam znany temat. Nie będzie więc mowy o żadnej nudzie. Sprawdźmy, jak się będzie prezentował zawieszony na naszej ścianie plakat. Mapa świata to znacznie więcej, niż może się nam wydawać!
Jeśli chcemy mieć pewność, że wystrój naszego mieszkania będzie efektowny, musimy zadbać o interesujące dodatki. To właśnie one sprawiają, że aranżacja nabiera rumieńców. Nie musimy posiadać zabytkowych mebli, designerskich lamp czy ręcznie tkanych dywanów na podłodze. Jeśli postawimy nacisk na oryginalne ozdoby, to nawet zwykłą przestrzeń zamienimy w niepowtarzalną stylizację. Plusem dodatków jest także to, że możemy je dowolnie zmieniać, kiedy tylko przyjdzie nam na to ochota lub zmienią się obowiązujące trendy. O wiele trudniej natomiast zmienić całą aranżację pokoju łącznie z meblami.
Nie tylko dlatego, że wciąż trwa jeszcze wakacyjny okres, przygotowaliśmy jako propozycję geograficzny plakat. Mapa świata to także znakomite źródło inspiracji jeśli szukamy nietypowych akcentów do mieszkania. To pomysł i dla podróżników, i dla miłośników oryginalnego wzornictwa. Będzie nowocześnie i starodawnie, barwnie i monochromatycznie, globalnie i lokalnie.
Geograficzny minimalizm
W aranżacji wcale nie musi się dużo dziać, by była ona efektowna. Doskonale widać to na przykładzie minimalistycznie urządzonych wnętrz, w których liczy się nie ilość a jakość. Właśnie dlatego jako pierwszy na naszej liście znalazł się oszczędny w wyrazie plakat. Mapa świata czarno biała to znakomity przykład ozdoby, która pokazując niewiele, przyciąga wzrok i sprawia, że przestrzeń zaczyna się prezentować zupełnie inaczej. Co znajdzie się na takim wzorze? Mogą to być same tylko kontury kontynentów – białe na czarnym tle lub czarne na białym, zgeometryzowane kształty, które przypominają origami lub drobne punkciki, które nawiązują do komputerowych pikseli. Oryginalnym pomysłem jest także mapa wyglądająca jak szkic. Lądy to pospiesznie zakreskowane obszary o niezwykle dynamicznym charakterze. To idealna ozdoba to minimalistycznej aranżacji.
Mapa świata nie z tej epoki
Teraz przeskoczymy do zupełnie innej estetyki, a pod lupą znajdzie się starodawny plakat. Mapa świata czarno biała, przypominająca dokumenty kartograficzne sprzed setek lat, to propozycja dla miłośników aranżacji w stylu vintage. Jeśli uwielbiamy wyszukiwać na pchlich targach unikalne obiekty, moglibyśmy oglądać bez końca stare filmy i pasjonujemy się historią, to taka dekoracja to absolutny must have w naszym mieszkaniu. Wybór konkretnego wzoru będzie zależał od naszych osobistych upodobań. Dlaczego? Ponieważ w sklepach internetowych znajdziemy najprzeróżniejsze plakaty. Stare mapy mogą ilustrować XIX wiek, ale mogą także przedstawiać stan wiedzy z czasów średniowiecza lub renesansu, gdy rozpoczęły się wielkie odkrycia geograficzne. Tego typu mapy udekorowane są pięknymi rycinami, które dodatkowo nadają całości szykownego charakteru. Taka ozdoba stanie się nie tylko niepowtarzalnym akcentem, ale także teleportem do zupełnie innych czasów.
Miasto w nietypowej odsłonie
Na sam koniec zostawiliśmy bardzo modny ostatnimi czasy plakat. Mapa Warszawy lub Wrocławia, Paryża lub Nowego Jorku, Tokio albo Londynu to świetna alternatywa dla wizerunku całego świata. Zamiast jednak wybierać kolorową mapę pełną detali i nazw, zdecydujmy się na minimalistyczny rzut widziany z lotu ptaka. Jak wygląda takie przedstawienie? To niezwykle gęsta siatka ulic i dróg, zabudowanych kwater i zielonych terenów, które układają się w coś na kształt efektownej mozaiki lub abstrakcyjnej kompozycji. Najlepsze, co możemy zrobić, to zdecydować się na czarno-biały plakat. Mapa świata to z pewnością interesująca propozycja, ale jeśli chcemy, żeby ozdoba miała bardziej indywidualny charakter, wybierzmy wizerunek miasta, w którym mieszkamy lub które jest nam szczególnie bliskie. Takie wzory prezentują się świetnie w nowoczesnych, industrialnych wnętrzach.
Słynna metropolia, dokument kartograficzny z XV wieku, a może minimalistyczna grafika? Jak się okazuje, dobrze znana nam mapa niejedno ma oblicze, a im bardziej nietypowe przedstawienie zawiesimy, tym ciekawszą aranżację uda nam się stworzyć. Wybierzmy się więc w podróż po najrozmaitszych plakatach i znajdźmy wzór, który zmieni nasze wnętrze nie do poznania.
Artykuł powstał przy współpracy z redro.pl