Nitowanie to dość wiekowa technika, która nadal ma zastosowanie w przypadku łącznia ze sobą pewnego rodzaju materiałów. Dobrze dobrane nity dadzą konkretne łączenie i pozwolą scalić w jedno dwa materiały. Jaki nit wybrać, aluminiowy czy stalowy? I czym charakteryzuje się technika nitowania?
Co to są nity?
Nity to specjalne, stalowe lub aluminiowe elementy konstrukcyjne, które używane są przy nitowaniu. To technika, za pomocą której połączyć można ze sobą dwie płachty materiału, którego nie sposób byłoby scalić inaczej. Nitowaniu będą więc podlegać takie materiały jak fragmenty blach, skóry czy tworzywa sztuczne. Technikę nitowania wymyślono i opracowano jeszcze przed powstaniem spawania, które roztapia brzegi poszczególnych materiałów i łączy je razem.
Nity to podłużne elementy, które zszywają blachę, skórę lub metal za pomocą specjalnego urządzenia, pod ciśnieniem wyrzucającego nit, aby przebił dany materiał.
Nit aluminiowy, czy stalowy?
Rozróżniamy nity aluminiowe i nity stalowe. Każdy z nich ma inną funkcję oraz swoje wady i zalety – nit aluminiowy ze stalowym porównasz w sklepie incop.pl.
Nity aluminiowe mają właściwości antykorozyjne, a co za tym idzie, nadadzą się do wszelkiego rodzaju materiałów, które są narażone na warunki atmosferyczne. Tego rodzaju nity niejako samoczynnie pokrywają się tlenkiem glinu, co w dużej mierze zapobiega ich korozji, jednak takie ryzyko nadal istnieje – nity tego rodzaju powinny być więc używane w warunkach raczej lądowych. Zależnie od stopnia zawartości magnezu, nity aluminiowe mają różne właściwości i nadają się do wykorzystania w różnych miejscach.
Nity stalowe natomiast są stopem żelaza, węgla i innych pierwiastków. Mają one w związku z tym dobre właściwości plastyczne, a przy tym są wytrzymałe. Są to elementy dużo cięższe od nitów aluminiowych, więc mogą być używane do bardziej masywnych konstrukcji. Niestety również korodują znacznie szybciej, nie poleca się więc ich do nitowania powierzchni, które są w znacznym stopniu narażone na wilgoć. Rozwiązaniem w tym przypadku może być użycie nitów ze stali nierdzewnej, która jest na korozję odporna. Nity stalowe to uniwersalne rozwiązanie, stosowane przy łączeniu różnych materiałów, natomiast nity ze stali nierdzewnej nadają się do miejsc, gdzie wymagana jest sterylność, jak szpitale czy hale produkcyjne.
Jakie są zalety łączenia materiałów za pomocą nitowania?
Technika nitowania jest znaną od wielu lat techniką, która w latach 40-tych została wyparta przez spawanie. Jednak nitowanie nadal jest używane, wciąż także się rozwija. Obecnie bardzo popularną techniką jest nitowanie za pomocą nitów zrywanych, które są elementem pozwalającym na łączenie elementów nawet przy jednostronnym dostępie.
Zaletą nitowania jest bez wątpienia duża stabilność połączonych elementów, i jest to dobre rozwiązanie, kiedy nie mamy możliwości spawania. Nitowanie świetnie sprawdzi się przy łączeniu elementów skórzanych i blaszanych. Przy pomocy odpowiedniego urządzenia, można przeprowadzić nitowanie całkowicie samodzielnie.