Jakie nowoczesne rozwiązania pomogą Ci wyróżnić Twoją placówkę na tle innych. Poniżej znajdziesz najciekawsze nowinki technologiczne, których zastosowanie warto rozważyć.
Żyjemy w czasach, w których edukacja jest ściśle sprzężona z technologią. Szkoła w chmurze, nauczanie zdalne, interaktywne sprzęty do nauki – raz po raz udowadniamy, że nowinki techniczne pozwalają na adaptację i ewolucję klasycznych form nauczania, czyniąc je jeszcze bardziej przystępnym i ekscytującym. Jeśli zarządzasz Prywatnym Centrum Edukacyjnym – czy to szkołą podstawową, czy liceum ogólnokształcącym, czy też szkołą branżową – z pewnością nie raz zastanawiałeś się na temat tego, jakie nowoczesne rozwiązania pomogą Ci wyróżnić Twoją placówkę na tle innych. Poniżej znajdziesz najciekawsze nowinki technologiczne, których zastosowanie warto rozważyć.
Dla najmłodszych: akcja – interakcja
Świat pędzi do przodu w zadziwiającym tempie, nic więc dziwnego, że edukacja musi dotrzymać mu kroku – jeśli szkoła nie jest dostosowana do postępu, to jak ma przygotować do tego kolejne pokolenia? Nie pomaga w tym fakt, że przyzwyczajamy się do technologii coraz mocniej i coraz szybciej: już kilkuletnie dzieci potrafią obsłużyć tablet czy włączyć w Internecie swoją ulubioną kreskówkę. Utrzymanie uwagi maluchów przyzwyczajonych do ciągłej stymulacji audiowizualnej nie jest łatwe. Siedzenie w niewygodnej ławce i wpatrywanie się w opasły podręcznik nie zdaje już testu – trzeba próbować nowych sposobów, by zaangażować dzieci do nauki. Na pomoc przychodzą nam jedne z najpopularniejszych edukacyjnych nowinek technicznych: tablica i dywan interaktywny. Oba urządzenia są bardzo podobne w działaniu, różnią się jednak formą. Ta pierwsza to dotykowy ekran wmontowany w ramę z przyciskami funkcyjnymi, a ten drugi – projektor zawieszony na suficie, używający technologii AR (augmented reality, czyli rzeczywistość rozszerzona) by wyświetlać na podłodze interaktywne minigry. Zarówno tablice, jak i „magiczne dywany” świetnie sprawdzają się w edukacji wczesnoszkolnej: przyciągają uwagę maluchów oraz pozwalają im uczyć się poprzez zabawę, gry i aplikacje (w przypadku dywanu dochodzi również możliwość integracyjnych gier ruchowych). To świetne rozwiązanie dla każdej placówki chcącej wyróżniać się swoją ofertą.
Dla starszych: platformy e-learningowe
Ostatnie lata udowodniły, że bycie przygotowanym do przejścia na zdalną formę nauczania jest podstawowym obowiązkiem każdej placówki. Niezwykle przydatne są więc platformy e-learningowe, które pozwalają przesyłać do uczniów wiadomości i materiały z zajęć (zarówno tekstowe, jak i w formie wideo), zadawać prace domowe, testować wiedze w formie kartkówek, quizów, klasówek i egzaminów – a to wszystko przy pomocy kilku kliknięć. Platformy przydatne są nie tylko przy nauczaniu przez Internet: dzięki możliwości natychmiastowej komunikacji na poziomie nauczyciel – uczeń oraz szerokiej gamy narzędzi to przesyłania materiałów naukowych stanowią świetny dodatek do standardowego nauczania. Kserówki i sterty papierów mogą odejść do lamusa, co ma też pozytywne skutki środowiskowe. Platformy e-lreaningowe, choćby popularne w szkolnictwie wyższym Moodle, są proste w obsłudze i intuicyjne zarówno dla uczących, jak i uczonych. Krótko mówiąc – to ogromny krok do przodu w procesie nowoczesnej edukacji.