Nowoczesne i funkcjonalne blachy miedziane

Nowoczesne i funkcjonalne blachy miedziane

Blachy miedziane to materiał o bardzo szerokim zastosowaniu. Są często stosowane w budownictwie, między innymi, do tworzenia pokryć dachowych, a także rynien i parapetów.

Elementy wykonane z miedzi są używane do odprowadzania ładunków elektrycznych oraz ekranowania kabli i transformatorów. Blacha miedziana wyróżnia się charakterystycznym kolorem oraz dużą odpornością na wilgoć i korozję. Na co zwrócić uwagę podczas dobierania materiału do własnych zastosowań?

Trwałość i zabezpieczenie przed korozją

Blacha miedziana jest produktem, który nie wymaga konserwacji. Wysokiej jakości materiał powinien być jednak zabezpieczony przed korozją, co sprawia, że blacha ma kolor brązowy lub matowoszary. Powierzchnia powinna być pokryta patyną, która ma właściwości podobne do patyny powstałej w naturalny sposób.

Powoduje ona zwiększoną trwałość i żywotność blachy. Starannie wykonana blacha miedziana będzie w dużym stopniu wytrzymała na zmienne warunki atmosferyczne. Jest to materiał charakteryzujący się znakomitą szczelnością, dlatego sprawdza się w tworzeniu konstrukcji dachowych.

Różne sposoby pokrywania patyną

Proces pokrywania patyną blachy miedzianej może być prowadzony w różny sposób. Finalnie można uzyskać materiał o trwałości szacowanej nawet na 300 lat. Wśród popularnych sposobów warto wymienić natryskiwanie chlorkiem lub siarczanem amonowym, a także poddawanie różnego typu procesom elektrochemicznym.

Blacha może być też zabezpieczona poprzez oksydowanie lub ocynkowanie. Dzięki temu materiał ma podobną trwałość jak po pokryciu patyną, ale w tym przypadku zmianie nie ulega wygląd. Może mieć to znaczenie przy uwzględnieniu indywidualnych wymagań klienta związanych z estetyką budowanych konstrukcji.

blachy miedziane

Walory estetyczne i formowanie kształtów

Mówiąc o walorach estetycznych, należy zaznaczyć, że arkusz blachy miedzianej można formować w bardzo swobodny sposób. Możliwe jest wycinanie zarówno prostych, jak i skomplikowanych kształtów.

Dzięki temu można realizować projekty spełniające zmienne potrzeby inwestorów i założenia techniczne różnego typu budynków. Duży arkusz z blachy ogranicza ilość pracy potrzebnej na cięcie i dopasowywanie do siebie fragmentów konstrukcji.

Trzeba wziąć pod uwagę, że arkusze mają ograniczoną długość i nie można układać ciągłych pasów na dachach. Połączenia mogą jednak wyglądać bardzo estetycznie, dlatego nie wpływa to negatywnie na aranżację budynku.

Optymalna grubość blachy miedzianej

Blacha miedziana dostępna jest w różnych rozmiarach, w tym arkusze mogą mieć różną grubość. Materiał przeznaczony na pokrycia dachowe powinien mieć grubość nie mniejszą nić 0,6 mm.

Jest to wystarczające do zbudowania trwałego pokrycia, które po zabezpieczeniu będzie służyło wiele lat bez konieczności naprawy ani wymiany. Zwiększona grubość oznacza większą wagę, co może ograniczać zastosowania. Bardzo istotny jest także sposób montażu oraz używanie narzędzi wykonanych z surowca, który nie będzie reagował z miedzią. 

Zmienne ceny i rozmiary zamówień

Warto zauważyć, że ceny blachy miedzianej często się zmieniają, bo są zależne od wielu czynników niezależnych od producenta i dostawcy.

Wśród najważniejszych należy wymienić ceny miedzi na giełdzie surowców oraz aktualne kursy walut, szczególnie stosunku euro i dolara do polskiego złotego. Koszt arkusza o grubości 0,5 mm i wymiarach około 1000×2000 mm wynosi około 40-50 złotych netto.

Ceny są uzależnione od parametrów blachy oraz od wielkości zamówienia. Dlatego szczegółowy kosztorys może przedstawić wybrany dostawca, po zapoznaniu się z wymaganiami klienta dotyczącymi zabezpieczenia materiału i sposobu dostawy. Więcej znajdziesz tutaj.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij