Nowoczesny dom, czyli jaki

Nowoczesny dom, czyli jaki?

Większość posiadaczy własnego domu chciałaby, by był to dom nowoczesny, zgodny z ostatnimi trendami architektonicznymi. Tymczasem wygląd to nie wszystko, nowoczesny dom powinien także być energooszczędny i przyjazny dla środowiska.

Cechy zewnętrzne nowoczesnego domu

Desing nowoczesnego domu jest oszczędny w formie. Najczęściej to dom o prostej bryle, płaskim dachu. Ze względu na warunki atmosferyczne (opady śniegu) stosowane są także dachy spadziste. Cecha charakterystyczną takich domów są duże przestrzenie szklane, które dodatkowo doświetlają pomieszczenia i czynią je bardziej przestronnymi. Przy zastosowaniu odpowiednich okien nie ucierpi na tym bilans energetyczny budynku. Nowoczesne domy chociaż minimalistyczne w formie, potrafią zachwycać swym wyglądem. Decydują o tym jasne kolory elewacji (dla odważnych mogą być bardzo ciemne), starannie dobrane elementy wykończenia z drewna lub metalu.

Nowoczesny dom to najczęściej dom parterowy z zagospodarowanym poddaszem. Zapewnia to maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni i jest praktycznym rozwiązaniem, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Na poddaszu można urządzić pokój dla dzieci, gabinet lub pracownię, wyizolowane od części wspólnej domu, zapewnia doskonałe warunki do wyciszenia i koncentracji.

Decydując się na konkretny projekt nowoczesnego domu warto zwrócić uwagę na jego funkcjonalność. Decyduje o tym przede wszystkim rozmieszczenie pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych. Łazienki powinny być umieszczone w pobliżu sypialni, a kuchnia w pobliżu salonu lub jadalni. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego biegania z jednego końca domu na drugi.

Nowoczesny czyli energooszczędny

Nowoczesny dom to nie tylko bryła o charakterystycznym wyglądzie, ale także niskie koszty późniejszej eksploatacji. Decydują o tym materiały użyte do budowy domu oraz instalacja grzewcza. Najlepiej wybierać materiały o niskim wskaźniku przenikania ciepła, dzięki temu jego straty będą niewielkie, co ma decydujący wpływ na koszty ogrzewania. Ważnym elementem jest zastosowanie odpowiedniej stolarki okiennej. Okna pasywne nie tylko chronią przed chłodem, ale mają zdolność odzyskiwania ciepła z promieni słonecznych.

Nowoczesny dom, czyli jaki?

Projekt nowoczesnego domu (www.dom.pl) powinien uwzględniać poza tradycyjnymi metodami ogrzewania, także źródła alternatywne, przede wszystkim najłatwiej dostępne kolektory słoneczne. To zapewni nie tylko znacznie niższe koszty eksploatacji, ale także ochronę środowiska.

Otoczenie domu

Nowoczesny dom powinien stanowić stylistyczną jedność z otoczeniem, dlatego odpowiednio trzeba dostosować podjazdy, zaplanować ogród i ogrodzenie. Najlepiej sprawdzą się wszystkie rozwiązania minimalistyczne, oszczędne w formie, eksponujące proste kształty i nowoczesne materiały.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij