Ocieplenie dachu a zużycie energii

Ocieplenie dachu a zużycie energii

Z różnych powodów coraz częściej decydujemy się na termomodernizację domu. Czym właściwie owa termomodernizacja jest? To między innymi potrzeba ograniczenia zapotrzebowania energii używanej do ogrzania domu oraz wody. By jak najlepiej sprostać temu zadaniu, wśród prac budowlanych na Twojej liście powinno znaleźć się ocieplanie dachu.

Ocieplanie dachu płaskiego jako jeden z etapów termomodernizacji

Do najczęściej wymienianych argumentów stojących za termomodernizacją dachu budynku zaliczane są przede wszystkim względy ekonomiczne – czyli chęć oszczędzenia pieniędzy, stworzenia bezpiecznego, ciepłego domu (takiego, w którym rodzina będzie mieszkała w komfortowych warunkach) i motywacje ekologiczne – chęć dbania o środowisko, w którym żyjemy. Jeśli chodzi o ocieplanie dachu o powierzchni płaskiej, jest to o wiele łatwiejsze niż w przypadku izolacji termicznej powierzchni pełnej skosów, załamań i szczelin.

Według szacunków źle ocieplany dach to strata nawet 30% ciepła. Jak to możliwe? Zgodnie z prawami fizyki ciepłe powietrze unosi się, dlatego jego większość ucieka właśnie przez tę niezabezpieczoną powierzchnię, a nie przez ściany. Co zatem zrobić, aby tego unikać? Należy w pierwszej kolejności postawić na profesjonalne ocieplanie dachu. To obecnie najlepsza i najbardziej skuteczna metoda ochrony domu przed ucieczką ciepła.

Czym wykonać ocieplanie dachu? Pianką, wełną mineralną, a może styropianem?

W praktyce wykorzystać można każdy z wymienionych materiałów. Pamiętajmy jednak o poszczególnych właściwościach fizycznych każdego z nich. Jeżeli jesteśmy laikami, zanim jeszcze podejmiemy się prac budowlanych, porozmawiajmy ze specjalistą, który doradzi jaki materiał wybrać. Ocieplanie dachu pianką niesie za sobą korzyści, podobnie jak wykorzystanie pozostałych. Ekspert po przeprowadzeniu badań termowizyjnych i po dokładnym sprawdzeniu konstrukcji, pomoże wybrać Ci odpowiedni surowiec.

Wśród zagrożeń, jakie mogą na Ciebie czyhać podczas ocieplania są tzw. mostki termiczne, czyli miejsca o zwiększonym przenikaniu ciepła przez ściany. Natryskowa pianka poliuretanowa pozwala tego typu niebezpieczeństwo wyeliminować. Dzieje się tak, ponieważ podczas ocieplania dachu pianką każda, nawet najmniejsza szczelina zostaje zamknięta.

Ocieplanie dachu pianką poliuretanową – czy to dobre rozwiązanie?

Zastanawiasz się nad wyborem pianki PUR do ocieplania dachu płaskiego, ale nie wiesz na jaką się zdecydować? Do tego typu pracy warto użyć piany sztywnej zamkniętokomórkowej, która ma stosunkowo bardzo małą nasiąkliwość, a dużą twardość, stabilność i odporność na nacisk. Użycie pianki poliuretanowej, która jest innowacyjnym technologicznie materiałem, to bardzo dobre rozwiązanie. Dzięki użyciu pianki PUR możemy być pewni, że wybieramy materiał trwały, dopasowany do trudnych warunków zewnętrznych i dużego obciążenia. Ocieplanie dachu pianką jest więc inwestycją w komfort i ochronę użytkowników budynku.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij