Odpowietrzanie kaloryfera

Dzisiaj prawidłowo działające ogrzewanie w domu, czy mieszkaniu, wymaga przede wszystkim przygotowania systemu grzejników do pracy. Aby to zrobić, musimy usunąć nagromadzone w środku urządzeń powietrze, ponieważ tylko tak możemy przywrócić funkcje grzewczą nie tylko dla poszczególnych kaloryferów, ale także dla całej instalacji znajdującej się w naszym domu. Należy pamiętać, że zapowietrzenie systemu może bardzo niekorzystnie wpłynąć na samą instalację, co więcej zapowietrzony grzejnik pod wpływem działania dużych sił ciśnienia, może zostać rozsadzony, dlatego jest to poważne zagrożenie, które należy jak najszybciej zneutralizować.

W instalacji najważniejszą rolę pełni ciepła woda, która pozwala na ogrzanie mieszkania. W wodzie znajdują się duże stężenia gazów, które wydzielają się podczas procesu podgrzewania wody. W momencie, gdy takiego gazu jest zbyt dużo, rury nie mają możliwości jego odprowadzenia, co sprawia, że zapowietrzony grzejnik ma problem z odpowiednim rozkładem ciepła, przez co w pomieszczeniach może być zimno, ponieważ funkcja ogrzewania jest zaburzona, a system trzeba jak najszybciej odpowietrzyć.

W nowych kaloryferach tego typu działanie jest bardzo proste, ponieważ możemy wykorzystać do tego celu odpowietrznik, który znajduje się najczęściej przy grzejniku. Na niższych piętrach w budynku instalacja nie posiada automatycznego systemu odprowadzania powietrza. W takich miejscach montuje się nadal tradycyjne zawory, które pozwalają nam na ręczną regulację.

Odpowietrzanie to podstawa

Należy zauważyć, że bardzo łatwo rozpoznać zapowietrzoną instalację, ponieważ w środku grzejników słychać charakterystyczny bulgot czy też inne szumy świadczące, że w grzejnikach znajduje się spora ilość gazu, który wymaga natychmiastowego uwolnienia. Oczywiście brak odpowietrzenia sprawia, że najważniejsze elementy systemu ulegają działaniu korozji, przez co grzejniki, jak i cały system grzewczy, posłużą nam o wiele krócej, niż w warunkach dobrego użytkowania.

To właśnie dlatego tak dużą wagę przykłada się do systemu odpowietrzania grzejników. To wszystko musi być proste, tylko w taki sposób jesteśmy w stanie, zadbać o ogrzewanie na terenie całego mieszkania. Zapowietrzony grzejnik nie jest w stanie funkcjonować prawidłowo i właśnie dlatego odpowietrzanie to jedyny sposób na to, aby instalacja grzewcza mogła z powrotem odpowiednio funkcjonować i to jest zaleta, że system odpowietrzania mogą obsługiwać wszystkie osoby, ponieważ nie jest on skomplikowany.

Uwagi przed odpowietrzeniem

Zanim zaczniemy odpowietrzanie systemu, powinniśmy wyłączyć kocioł, jak i całą instalację. Należy też odczekać, aż grzejniki zrobią się zimne i możemy zabierać się do pracy. Zamykamy głowicę termostatyczną, a odpowietrznik ustawiamy w dół, poprzez przekręcenie gałki. Oczywiście należy ustawić przy grzejniku miskę, ponieważ ze środka może wylewać się woda i to w dużych ilościach, bo zapowietrzony grzejnik zatrzymuje ciśnienie.

Woda jest brudna, więc musimy odczekać, aż cały bród spłynie, a po zakończonej pracy przywracamy głowicę termostatyczną, do jej pierwotnej pozycji. Dzięki temu system grzejników znowu działa, a instalacja funkcjonuje bez zakłóceń. Wszyscy powinni sobie poradzić z tak prostą czynnością, dlatego też nie jest to jakoś szczególnie skomplikowane.

Dbajmy o grzejniki

Odpowietrzanie systemu należy przeprowadzać przynajmniej raz do roku po to, aby grzejniki posłużyły nam jeszcze wiele lat bez poważniejszych awarii. Takie rozwiązania na pewno okażą się skuteczne i dlatego warto to robić regularnie, ponieważ istnieje szansa, że grzejnik się nie zapowietrzy, na tyle poważnie, aby doprowadzić do awarii całej instalacji grzewczej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij