Ogród dla alergika

Ogród dla alergika

Alergia na pyłki to bardzo częsta przypadłość, która utrudnia lub wręcz uniemożliwia wielu osobom jakiekolwiek prace ogrodowe w okresie wiosenno-letnim. Jesteś alergikiem i nie możesz otaczać się roślinami w swoim ogrodzie? Zajrzyj do naszego tekstu i przekonaj się, że wcale nie musi tak być!

Co teraz pyli? Według aktualnego kalendarza pylenia w okresie od czerwca do lipca szczególnie intensywnie będą pylić:

  • trawy,
  • babka,
  • szczaw,
  • pokrzywa,
  • bylica.

Oprócz alergii na pyłki nieprzyjemne reakcje może także wywołać alergia na grzyby i pleśń, których okres wzmożonej aktywności, według kalendarza pylenia, również przypada na okres letni – będą to grzyby z rodzaju:

  • Cladosporium,
  • Alternaria.

Takie nagromadzenie alergenów nie oznacza jednak, że musisz porzucić marzenia o pięknym ogrodzie – razem z Ziemovitem zobaczysz, jak zaaranżować ogród dla alergika i jak w nim pracować, aby uniknąć ciągłego kichania oraz łzawienia oczu.

Rośliny do ogrodu dla alergika – jakie wybrać?

Natura jest na tyle bogata, że bez trudu możesz wypełnić przestrzeń Twojego ogrodu roślinami, które nie uczulają. Należą do nich przede wszystkim:

  • drzewa owocowe o dużych kwiatach – ich pyłki nie unoszą się w powietrzu, lecz szybko opadają na ziemię;
  • drzewa dwupienne – alergik powinien wybrać okaz z kwiatami żeńskimi, które nie produkują pyłków;
  • krzewy – berberys, tawuła, ostrokrzew, bukszpan;
  • rośliny o dużych kwiatach – pelargonie, dalie, piwonie, róże.

Najbardziej uczulającymi roślinami w Polsce są trawy, dlatego osoba cierpiąca z powodu alergii na pyłki zasadniczo nie powinna mieć w ogrodzie trawnika. Jeśli jednak zależy ci na pięknej, zielonej powierzchni, powinieneś kosić trawę bardzo krótko i często, tak aby nie dopuścić do jej zakwitnięcia.

Trawnik dla alergika powinien mieć również zwartą strukturę, tak aby nie wyrosły na nim chwasty, których pyłki również uczulają. Trawnik nie może także porastać tak dużej powierzchni, jaką zazwyczaj się na niego przeznacza. Idealnymi parametrami cechuje się mieszanka Wytrzymały Trawnik ZIEMOVIT, która w krótkim czasie pozwoli ci stworzyć w Twoim ogrodzie gęstą, zieloną trawę.

Jak pracować w ogrodzie, gdy ma się alergię na pyłki?

Osoba mająca alergię na pyłki może bez większych problemów pracować w ogrodzie, jeśli będzie przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim alergik nie powinien pracować w ogrodzie przy silnym wietrze lub palącym słońcu – wtedy trawy i drzewa liściaste pylą najintensywniej. Najlepszym czasem dla alergika na wykonywanie większości prac ogrodowych są dni wilgotne, bezwietrzne oraz umiarkowanie ciepłe.

Na czas koszenia trawnika warto zamknąć okna w domu – alergeny mogą bowiem dostać się do wnętrza i tam uczulać. Z kolei po skończonych pracach należy zmienić ubrania i wziąć prysznic, żeby nie przenieść na sobie pyłków do domu. Poza tym zawsze warto nosić rękawiczki oraz maseczki na twarz, tak aby zminimalizować ilość docierających alergenów. Osoby z alergią na grzyby i pleśń powinny zrezygnować z zakładania kompostowników lub z prac przy nim.

Szukasz więcej porad dotyczących dbania o Twój ogród? Sprawdź poradnik ZIEMOVIT, w którym znajdziesz przydatne informacje na każdą porę roku.

Agnieszka Kaczmarek

Agnieszka Kaczmarek

Redaktorka z ponad 10-letnim doświadczeniem w branży medialnej. Specjalizuje się w tworzeniu treści o tematyce budowlanej i remontowej. Jej pasją jest dzielenie się praktyczną wiedzą z czytelnikami.

Artykuły: 592

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *