Ostatnio bardzo modne stało się urządzanie domostw z tarasem. Zaczął on wypierać popularne do tej pory w budownictwie balkony, ze względu na przestronność i możliwość zaadaptowania do aktywności na świeżym powietrzu. Zwłaszcza zadaszone tarasy doskonale się sprawdzają, choć dzięki zamontowaniu markizy można poradzić sobie z problemem braku zadaszenia nad tarasem. Największym dylematem staje się dobór odpowiednich mebli ogrodowych, które można dobrać do aranżacji panującej w domu, jeśli taras ma być niejako przedłużeniem salonu, bądź w zupełnie odmiennym stylu. Warto również dostosować taras do jego przyszłego przeznaczenia. Jeśli zamierzamy organizować przyjęcia w większym gronie, mogą sprawdzić się np. ławki piwne.

Taras w stylu skandynawskim – jakie meble ogrodowe wybrać?

Jeśli chce się urządzić taras w skandynawskim stylu, gdzie panuje duch funkcjonalizmu w połączeniu z radością przebywania ze sobą, czyli filozofii hygge, to warto zdecydować się na meble drewniane lub rattanowe. W tym przypadku taras powinien być zadaszony, gdyż drewno niezbyt dobrze znosi intensywne zawilgocenie. Oczywiście ten problem w pewnym stopniu rozwiązuje impregnacja, niemniej jednak dla trwałości i designu lepszym wyborem będą meble technorattanowe. Choć włókno jest tu syntetyczne, co w istocie kłóci się nieco z pełną naturalizmu aranżacją skandynawską, to jednak w całej pełni wpisuje się w jego funkcjonalizm. Takie meble są odporne na deszcz, a także promieniowanie UV, dlatego zdecydowanie sprawdzą się zarówno na zadaszonym, jak i niezadaszonym tarasie. Można do nich dobrać rattanowe donice wieszane na deskach stropowych albo stawiane obok wejścia do domu. Kwiaty sprawiają, że taras łączy się z ogrodem, a meble stanowią przedłużenie powierzchni domu, przez co całość jest doskonale zharmonizowana.

Industrialna aranżacja tarasu

Bardzo popularny nie tylko w aranżacji wnętrz, ale również tarasu jest styl industrialny. Tu koniecznie trzeba postawić na metalowe wykończenie. Dlatego wybiera się albo stalowe stelaże i drewniane blaty stołów, a także profile krzeseł albo lekkie aluminiowe meble oraz solidne blaty wykonane ze szkła hartowanego. Jeśli aranżacja domu jest utrzymana w bardziej nowoczesnym stylu, to dopełniając ją warto wybrać lekkie meble aluminiowe. Warto zauważyć, że mają one nowoczesne geometryczne kształty i zachwycają swoim minimalizmem.

Ponadczasowa aranżacja idealna do organizowania barbecue

Jeśli ponadczasowy design jest tym, co cenisz najbardziej, to najlepszym wyborem na taras będą ławki piwne. W przypadku ławek piwnych nie musisz się obawiać, o to, że zaczną butwieć, mimo iż wykonane są z drewna. Istotne znaczenie ma wybór odpowiednio zaimpregnowanego materiału, a dodatkowo ławki piwnej, która posiada składany stelaż oraz blaty. Dzięki temu można ją poskładać do niewielkich rozmiarów i przechowywać w piwnicy lub nawet pomieszczeniu gospodarczym w domu, na czas zimy. Na uwagę zasługuje stelaż ławki piwnej. Wybór stalowego może okazać się bardzo trafny, zwłaszcza, jeśli determinacją do zakupu takich mebli jest chęć organizowania barbecue dla rodziny i znajomych. Taki mebel zdecydowanie zda tutaj egzamin. Do ławki można dobrać również parasol ogrodowy, jeśli aranżacja dotyczy niezadaszonego tarasu. Dzięki wyborowi takich mebli można stworzyć eklektyczny design tarasu i dobrać do niego niemal dowolne dodatki, np. metalowe lub drewniane kwietniki.

Postmodernistyczny styl – połączenie funkcjonalności i designu

Urządzając taras można wybrać także meble wykonane z polywoodu. Ten materiał charakteryzuje się wytrzymałością na niekorzystne czynniki atmosferyczne, a do tego występuje w bardzo szerokiej palecie barw. Warto zauważyć, że takie meble wykonane są z PCV pochodzącego z recyklingu, zatem kupując je dodatkowo dbamy o środowisko. To wybór dla tych, którzy pragną mieć meble ogrodowe drewniane jednak w bardziej trwałej odsłonie. Bowiem polywood idealnie imituje drewno. Ze względu na naturalne właściwości plastiku meble mogą mieć również bardzo różny, czasem nawet postmodernistyczny styl. Niewątpliwie łączą w sobie design i funkcjonalność, choć może nie w takim samym stopniu jak składane ławki piwne.

Wybierając aranżację tarasu kierujemy się przede wszystkim własnym zmysłem estetycznym. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na trwałość poszczególnych materiałów, a także odporność zestawu mebli na porywisty wiatr. Z pewnością takie cechy posiadają ławki piwne, które sprawdzą się dla dużych rodzin i towarzyskich osób, lubiących spędzać czas w większym gronie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ