Dzięki nim szybko skorzystasz z ciepłej wody. Ogrzewacze są często stosowanym rozwiązaniem szczególnie w domach jednorodzinnych. Jak to działa, jak wybrać odpowiednie urządzenie i na co zwrócić uwagę?
Rodzaje ogrzewaczy
W zależności od potrzeb można zdecydować się na różne rodzaje zasilania urządzenia. Do najbardziej popularnych należy zasilanie gazowe, które jest tańszym sposobem na podgrzanie wody. Jednak, aby móc zamontować takie urządzenie w domu konieczne jest spełnienie specjalnych wymogów, a często zastosowanie także odpowiednich czujników. Znacznie bezpieczniejsze są podgrzewacze elektroniczne, które dzielą się na te jednofazowe (mniej wydajne, stosowane w mniejszych domach) oraz trójfazowe (wykorzystywane częściej w większych budynkach i m.in. w gospodarstwach rolnych).
Jak działają ogrzewacze wody?
Każdy użytkownik takiego ogrzewacza przepływowego musi wiedzieć, że urządzenie rozpoczyna pracę w momencie odkręcenia kranu z wodą. Na ten sygnał woda jest podgrzewana w wymienniku ciepła. W zależności od rodzaju podgrzewacza w urządzeniu może znajdować się zapalnik gazowy, elektroniczny, czyli na baterię lub hydrodynamiczny, w którym prąd wytwarzany jest dzięki przepływowi wody. Ważne jest także, że im bliżej od miejsca poboru wody umieszczony jest ogrzewacz, tym szybciej ciepła woda pojawi się w kranie.
Wydajność sprzętu
Na wydajność pracy urządzenia składają się trzy kwestie: moc, napięcie w sieci elektrycznej oraz różnica temperatur.
- moc – warto ją dopasować do naszych potrzeb. Najmniejsze 3-kilowatowe podgrzewacze są w stanie ogrzać ok. 1l wody na minutę, co można uznać za stosunkowo niewielką ilość, jeśli przyjąć, że 1 minuta pod prysznicem to zużycie prawie 5 litrów wody.
- napięcie w sieci – dla około 230 V przystosowane są raczej urządzenia o niewielkiej mocy do ok. 6 kW.
- różnica temperatur – im mniejsza różnica pomiędzy temperaturą wody, która napływa do urządzenia, a temperaturą pożądaną, tym wyższa wydajność.
Na co zwrócić uwagę?
Bardzo istotnym elementem jest sposób regulacji temperatury. Regulacja hydrauliczna oznacza, że im większy jest przepływ wody, tym niższa temperatura, natomiast regulacja elektroniczna daje większe możliwości dostosowania pracy urządzenia do własnych potrzeb. W tym przypadku istnieje możliwość dokładnego ustawienia strumienia wody oraz mocy, co sprawia, że system elektroniczny jest także bardziej ekonomiczny.
Ważna jest także pojemność urządzenia. Tutaj warto przeanalizować zużycie wody i zastanowić się, jak duże są potrzeby domowników. Oczywiście, istotna jest tutaj także liczba osób, które będą korzystać z urządzenia. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto sprawdzić także ciśnienie wody. Jego wahania mogą oznaczać, że temperatura także może się nieco wahać.
Ogrzewacze wody umieszczane są często w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, dlatego tak istotne jest, by wybrać urządzenie bezpieczne i sprawdzone. Dobór idealnego sprzętu nie jest prosty, jednak zastosowanie takiego rozwiązania w domu daje komfort korzystania z ciepłej wody w dowolnym momencie.
Więcej w temacie ogrzewania pomieszczeń możesz przeczytać na trzymajsiecieplo.pl