Ogrzewanie podłogowe – komfort i duże możliwości aranżacyjne
Ogrzewanie podłogowe to jeden ze sposobów na uniknięcie korzystania z tradycyjnych grzejników, które nie zapewniają takiego komfortu termicznego, jakiego oczekujemy. Ta metoda sprzyja również zachowaniu większych możliwości aranżacyjnych we wnętrzach. Jest przyjazna alergikom i astmatykom, ale poza wyższym kosztem instalacji, ma kilka minusów. Poznajmy zalety i wady ogrzewania podłogowego.
Ciepło przez długi czas
Aby odczuwać komfort termiczny, powinniśmy móc liczyć na ciepło przy stopach, czyli od podłogi, a niższą temperaturę w okolicach głowy. Niestety tradycyjne grzejniki sprawiają, że najcieplej jest pod sufitem, a najzimniej właśnie przy podłodze. Dla wyrównania tego poziomu i odczuwania ciepła, podkręcamy na maksa grzejniki. To oznacza, że robią się one bardzo gorące, ale i mocniej nagrzewają powietrze, które unosi się wraz z kurzem. Na grzejnikach zaś dochodzi do jego przypiekania. Komfort wcale nie jest większy, a do tego trudno o zachowanie czystości, jak i nie ma mowy o jakichkolwiek oszczędnościach.
Ogrzewanie podłogowe działa na zasadzie emitowania ciepła od podłogi, aż po najwyższe partie. Nie dochodzi do nagrzewania powietrza, dlatego jego ruch jest minimalny. W efekcie końcowym nie trzeba zmagać się z kurzem, który osiada dosłownie wszędzie. Nie wchodzi w grę również jego przypiekanie, bo instalacja ogrzewania podłogowego zostaje w całości ukryta pod posadzką. Poza tym można liczyć na uzyskanie temperatury o około 2°C niższej, niż w przypadku klasycznych grzejników, mimo wszystko mając odczucia, jakby było cieplej. Te zaledwie 2°C wystarczają, by oszczędzić na rocznych kosztach ogrzewania.
Co jeszcze wyróżnia ciepło płynące z instalacji ukrytej pod podłogą? Właśnie to, że pozostaje ona niewidoczna i nie zabiera zbędnie przestrzeni. Można liczyć na większą dowolność w aranżacji, także w przestrzeni podokiennej. Produkty niezbędne do montażu tego systemu grzewczego, znaleźć można w sklepie https://Econovli.pl.
Z zalet warto również wymienić, że w całym pomieszczeniu, w którym zastosowano ogrzewanie podłogowe, panuje równomierne ciepło. I znów przytaczamy tak ważną zaletę, wysokiego komfortu cieplnego, którego nie można uzyskać korzystając z klasycznie montowanych grzejników.
Minusy, z którymi można sobie poradzić
Ogrzewanie podłogowe nie jest wolne od wad, ale przy dobrym rozplanowaniu instalacji, fachowym montażu i właściwie dobranych produktach, z powodzeniem można je zminimalizować. Na pierwszy rzut oka widać, że ten system grzewczy jest droższy nawet o 40% od innych propozycji. Z drugiej strony możemy liczyć na oszczędności w skali roku, nawet o kilkanaście procent. Inwestycja zwraca się zatem po jakimś czasie, a komfort pozostaje z nami na długo.
Konieczne jest przyjrzenie się materiałom na podłogę, ale i wykładzinom czy dywanom, które będą miały na niej gościć. Chodzi bowiem o to, że zostaje ograniczona dowolność w doborze materiałów. Muszą być one przystosowane do instalacji ogrzewania podłogowego, a już na pewno nie przyjdzie nam marzyć o wełnianym, grubym dywanie.
Rury grzewcze nie mogą znaleźć się pod meblami, szafkami kuchennymi, wanną, prysznicem czy umywalką, dlatego instalację trzeba dokładnie przemyśleć. Nie sposób od razu zaplanować aranżację wnętrza, dokładne ułożenie wszystkich mebli, poza tym nikt nie chce zmagać się z niemożnością zmiany wystroju. Jak sobie z tym poradzić? Wybierać elementy wyposażenia na nóżkach, a w łazience postawić na przykład na umywalkę czy sedes podwieszane.
Wada, której nie da się już zminimalizować w żaden sposób, to niestety kosztowne naprawy. Wprawdzie właściwie zaplanowana i wykonana instalacja nie będzie sprawiać problemu, ale jeśli dojdzie do jakiejkolwiek usterki, nie obejdzie się bez kucia podłogi, robienia nowej wylewki betonowej, co wyłączy pomieszczenie z użytkowania, nawet na kilka tygodni.
I wreszcie ciepło. Z jednej strony komfort równomiernego ogrzewania i ciepła odczuwanego już przy stopach, z drugiej fakt, że czas nagrzania się pomieszczeń jest długi. Równie długo stygną one, dlatego trudno kontrolować poziom temperatury we wnętrzu. Mówimy o dużej bezwładności cieplnej, choć w przypadku ogrzewania pompą ciepła jest to akurat zaleta.
Ogrzewanie podłogowe ma zdecydowanie więcej zalet niż wad, a niektóre z tych ostatnich można z powodzeniem zminimalizować. Warto jednak przemyśleć własne potrzeby, porównać dostępne systemy grzewcze, by dokonać satysfakcjonującego wyboru. I przede wszystkim, móc liczyć na pożądany komfort cieplny, za sprawą wartej swojej ceny instalacji.