Piany montażowe – czym się charakteryzują i gdzie można je stosować?
Piany poliuretanowe, znane także pod nazwą pian montażowych, są bardzo popularnym i powszechnie stosowanym materiałem uszczelniającym, wykorzystywanym głównie do prac montażowych i wykończeniowych. Co je cechuje i w jakich sytuacjach warto po nie sięgnąć?
Piana poliuretanowa powstaje w wyniku reakcji gazu MDI, alkoholu wielowodorotlenowego oraz poliolu ze znajdującą się w powietrzu wodą. W efekcie otrzymywany jest chemicznie stabilny materiał, który charakteryzuje się dużą spójnością wewnętrzną.
Rodzaj pian montażowych
Na półkach w sklepach budowlanych możesz znaleźć wiele rodzajów pian montażowych. Poszczególne produkty różnią się od siebie przede wszystkim sposobem aplikacji oraz temperaturą, w jakiej mogą być stosowane.
Cechą odróżniającą konkretne preparaty jest też liczba składników – na tej podstawie piany montażowe można podzielić na jedno- i dwuskładnikowe. Pierwsze z nich charakteryzują się większym przyrostem objętości i szybszym wysychaniem, natomiast drugie wyróżnia duża wytrzymałość, dzięki czemu możesz po nie sięgnąć nawet podczas zaawansowanych prac.
Zastosowanie pian montażowych w domu
Piany montażowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie znajdują się szczeliny wymagające wypełnienia. Piany są powszechnie stosowane między innymi przy montażu ościeżnic okiennych, które, przy pomocy preparatu, można łatwo ze sobą połączyć i uszczelnić.
Piana montażowa okaże się przydatna także przy wypełnieniu prześwitów i bruzd między rurami oraz przewodami instalacyjnymi, do wygłuszenia wybranej powierzchni czy wykonania izolacji cieplnej dachu.
Ze względu na bardzo dobrą przyczepność, piany poliuretanowe możesz zastosować na niemal każdej powierzchni. Nie są one polecane jedynie do polipropylenu, teflonu i silikonu, na których piana może się po prostu nie utrzymać.
Zastosowanie pian montażowych na zewnątrz
Piany montażowe mogą być również używane na zewnątrz budynków. Świetnie sprawdzą się podczas prac remontowych i budowlanych, takich jak wypełnienie szczelin wokół kominów, okien dachowych i między płytami w systemach ociepleń, a ponadto do osadzenia progów, parapetów czy jakichkolwiek innych elementów wymagających szybkiego połączenia.
Wybierając pianę montażową do zastosowania na zewnątrz, zwróć uwagę na temperaturę, w jakiej dany produkt wysycha i twardnieje. Nie martw się, nie musisz czekać z pracami do wiosny czy lata – w sklepach bez problemu znajdziesz piany przeznaczone do użytku nawet zimą.
Jak stosować pianę montażową?
Przed zastosowaniem piany montażowej, sprawdź, ile materiału będziesz potrzebować. Pamiętaj, że po nałożeniu zwiększa ona swoją objętość nawet o 50 proc., więc w większości przypadków nie ma konieczności, by stosować jej dużo. Jeśli mimo to zaaplikujesz jej zbyt wiele, po wyschnięciu i utwardzeniu nadmiar pianki możesz ściąć nożykiem.
Piana montażowa w pracach artystycznych
Po pianę montażową możesz sięgnąć nie tylko w trakcie remontu. Jej właściwości doceniają też amatorzy prac plastycznych i modelarstwa oraz twórcy elementów scenograficznych, którzy używają pianek do wypełniania szkieletów konstrukcji, które powinny pozostać lekkie, ale przy tym stabilne.