Planujesz ocieplać budynek styropianem? Musisz to wiedzieć!

Ocieplenie budynku najczęściej zostawiamy na koniec prac budowlanych i to wtedy zwykle zastanawiamy się nad metodą ocieplenia i materiałami izolacyjnymi. Ten wieloetapowy proces należy jednak zaplanować już na etapie projektowania budynku, aby dostosować metodę termoizolacyjną i wybór materiałów do konstrukcji budynku i zastosowanych do jego budowy materiałów budowlanych. Dobrze wykonana termomodernizacja budynku jest gwarancją optymalnych temperatur w pomieszczeniach przez cały rok, a także niższych rachunków za zużycie energii grzewczej.

Najczęściej wybieranym rodzajem materiału izolacyjnego jest styropian. Odznacza się on bardzo dobrymi parametrami izolacyjności i paroprzepuszczalności. Zanim zabierzesz się jednak za ocieplenie swojego domu, musisz poznać kilka ważnych zasad.

Jaki styropian wybrać?

Prace termoizolacyjne należy zaplanować już na etapie projektowania budynku, aby odpowiednio dostosować konstrukcję budynku i technologię budowy do wybranej metody ocieplenia i materiałów do ocieplenia. Pozwoli to bowiem uniknąć ewentualnych błędów wykonawczych i przygotuje solidne podłoże do prac termomodernizacyjnych. Aby otrzymać najlepsze rezultaty ocieplenia, wszystkie zastosowane materiały do budowy i wykańczania budynku powinny współgrać z parametrami użytych materiałów do izolacji termicznej.

Jednym z najpopularniejszych materiałów termoizolacyjnych jest obok styropian. Co czyni go tak chętnie wybieranym produktem? To z pewnością bardzo dobre parametry izolacyjne, trwałość, dostępność i cena. Koszt jego zakupu zależy przede wszystkim od rodzaju styropianu. W ofercie sklepów budowlanych mamy do wyboru kilka rodzajów produktu, różniących się między sobą głównie składem, ale również podstawowymi właściwościami i, co najważniejsze, możliwościami zastosowania. Nie każdy bowiem rodzaj styropianu nadaje się do ułożenia na każdą powierzchnię, a nie dostosowanie się do zaleceń producenta może skutkować marnym efektem ocieplania. Spośród wszystkich rodzajów styropianu największą popularność zyskał styropian biały oraz styropian grafitowy. Oba typy mają zbliżony skład, jednak styropian grafitowy zawiera dodatkowo kompozycję grafitu, który dodaje się na pierwszym etapie produkcji polistyrenu i który odpowiedzialny jest za szary kolor produktu. Dzięki tej domieszce, styropian grafitowy zyskuje również lepszy parametr przewodności ciepła, a także nasiąkliwości oraz większą trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne.

Jak czytać etykietę?

To niezwykle ważne, czy zastosowane materiały do ocieplenia są przeznaczone do danej powierzchni. Przy wyborze materiałów nie powinno się kierować wyłącznie ceną zakupu, wybór ten nie powinien być przypadkowy. Zasadniczo, decydujące zdanie powinno należeć do eksperta, przygotowującego projekt termomodernizacyjny. Na podstawie szczegółowej analizy projektu wznoszonego lub istniejącego budynku i terenu na którym będzie lub jest usytuowany, opracowuje on profesjonalny projekt prac termoizolacyjnych oraz określa metodę ocieplania i wybiera materiały izolacyjne, które zostaną użyte.

Wybierając materiały izolacyjne w hurtowni budowlanej, należy bardzo dokładnie sprawdzać informacje na temat produktu zawarte na etykietach. Znajdziemy tam informacje na temat przeznaczenia konkretnego produktu, a także wyszczególnione parametry. Niezwykle istotny dla niskiej energochłonności budynku jest parametr gęstości, paroprzepuszczalności i przewodzenia ciepła określony w lambda. Materiały o wysokim współczynniku przewodzeniu ciepła i wysokiej paroprzepuszczalności są gwarancją niższych opłat za zużycie energii grzewczej w budynku i odpowiadają za optymalny mikroklimat w pomieszczeniach. Równie ważne są oznaczenia, potwierdzające zgodność produktu z obowiązującymi normami oraz atesty higieniczne i certyfikaty bezpieczeństwa.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij