Plexi na wymiar - jakie ma zastosowanie?

Plexi na wymiar – jakie ma zastosowanie?

Plexi, znana również jako pleksi, plexiglas czy akryl lub szkło akrylowe to wszechstronny materiał, który jest szeroko stosowany w różnych dziedzinach. Jest lekkie, trwałe, przezierne i bezproblemowe w obróbce, dzięki czemu może być dostosowywane do rozmaitych projektów i dowolnie personalizowane. Po pleksi na wymiar sięga między innymi branża meblarska i wykończeniowa, ale również branża reklamowa czy marketingowa.

Sprawdź, czym jest szkło akrylowe, jakie są właściwości i możliwości obróbki tego materiału oraz jakie zastosowanie mają płyty plexy na wymiar.

Plexiglas na wymiar – co to jest?

Plexi jest przezroczystym tworzywem sztucznym, zbudowanym z polimetakrylanu metylu (PMMA). Szkło akrylowe jest materiałem trudnotłukącym się i charakteryzującym się bardzo wysokim stopniem przezierności – dla płyt pleksi o grubości 3 mm przezierność wynosi nawet 92%! Równocześnie pleksa jest kilkukrotnie lżejsza od klasycznego szkła typu float i zdecydowanie bezpieczniejsza do stosowania w projektach, w których występuje wysokie ryzyko uszkodzenia materiału, np. w różnego rodzaju przegrodach i osłonach ochronnych.

Obróbka szkła akrylowego – cięcie plexi na wymiar, formowanie przestrzenne i druk na plexi

Plexiglas na wymiar to przede wszystkim plexi ekstrudowane, w postaci różnej grubości płyt (od kilku do kilkunastu milimetrów), które można dowolnie przycinać i wycinać, a także nawiercać, frezować i grawerować. Cięcie plexi na wymiar przeprowadzane jest najczęściej z wykorzystaniem nowoczesnej frezarki CNC, gwarantującej optymalną dokładność i ekonomiczność obróbki. Alternatywą dla frezowania może być cięcie laserowe.

Płyty plexy na wymiar mogą ponadto być poddawane formowaniu termicznemu, które pozwala uzyskać przestrzenne i zaokrąglone formy. Na płytach pleksi można również wykonywać nadruki. Drukowanie na pleksi odbywa się z zastosowaniem technologii druku UV i może być przeprowadzane przed lub po obróbce mechanicznej.

Zastosowanie plexi na wymiar Warszawa i cała Polska

Wiesz już, że pleksi to naprawdę wyjątkowy materiał! Czas na konkretne przykłady zastosowania szkła akrylowego.

  • Reklama i wyposażenie sklepowe – pleksi na wymiar może być wykorzystywana do produkcji szyldów, reklam zewnętrznych i wewnętrznych, stojaków na ulotki, półek ekspozycyjnych czy gablotek. Dzięki przezroczystości, lekkości i trwałości, plexi jest idealnym materiałem do tworzenia efektownych i profesjonalnych elementów reklamowych i marketingowych.
  • Marketing i komunikacja – plexi na wymiar może być bazą do tworzenie nowoczesnych i estetycznych tablic i tabliczek informacyjnych oraz projektowania rozbudowanych systemów komunikacji wizualnej w dużych budynkach użyteczności publicznej i obiektach komercyjnych, np. w szpitalach, klinikach medycznych, hotelach, centrach konferencyjnych itp.
  • Ochrona i bezpieczeństwo – pleksi na wymiar może być używana do produkcji rozmaitych osłon i barier ochronnych, np. na stanowiskach kasowych i recepcyjnych, w biurach, bankach, hotelach, kawiarniach czy placówkach medycznych. Plexi o odpowiedniej grubości pozwoli na zachowanie pełnej widoczności i dostępu światła dziennego do stanowiska pracy.
  • Meble i wystrój wnętrz – pleksi na wymiar może być wykorzystywana do produkcji wybranych elementów szaf, regałów i witryn, barier na balkony lub schody, dekoracyjnych gablotek i lamp. Z pleksi tworzone są również meble i boksy na różnego rodzaju targi. W wybranych projektach można zastosować pleksi barwione!
  • Oświetlenie dekoracyjne, awaryjne i reklamowe – plexi na wymiar może być stosowane w branży zajmującej się produkcją elementów oświetleniowych oświetleniowej, np. designerskich kloszy lamp, ozdobnych plafonów, paneli oświetleniowych, podświetlanych znaków awaryjnych itp. Plexi doskonale rozprasza światło, dając równomierne i miękkie światło, idealne do różnych zastosowań oświetleniowych.
  • Sztuka i wystawiennictwo – plexi na wymiar może być wykorzystywane przez rzemieślników i artystów, między innymi do tworzenia instalacji artystycznych, rzeźb, obrazów, gablotek wystawowych, tablic informacyjnych czy witraży. Dzięki swojej przejrzystości i lekkości, plexi pozwala na eksponowanie dzieł sztuki w atrakcyjny i nowatorski sposób oraz tworzenie czytelnych opisów wystaw.

Szukając firm oferujących usługi związane z obróbką plexi w Twoim mieście lub jego okolicach, wpisz w wyszukiwarkę, np. plexy Warszawa, plexi Warszawa lub plexiglas Warszawa. Sprawdź zakres usług danej firmy oraz opinie klientów.

Podsumowanie

Pleksi na wymiar jest wszechstronnym materiałem, który znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. Dzięki swojej trwałości, przezroczystości, elastyczności i wysokiej estetyce, plexi jest idealnym wyborem dla twórców mebli i gadżetów reklamowych, ochronnych, meblowych, oświetleniowych, motoryzacyjnych, artystycznych i… wielu innych! Możliwości plexy na wymiar są praktycznie nieograniczone, co sprawia, że jest ceniona przez profesjonalistów i entuzjastów projektowania zarówno użytkowych, jak i dekoracyjnych przedmiotów z akrylu.

W przygotowaniu artykułu pomógł nam Bartek Jakóbowski, współwłaściciel marki D-POS. Interesują Cię usługi związane z plexi na wymiar? Sprawdź ofertę D-POS!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij