Plusy i minusy domu piętrowego

Plusy i minusy domu piętrowego

Wśród domów piętrowych, czyli posiadających dodatkową kondygnację możemy wyróżnić dwa podstawowe typy: z użytkowym poddaszem oraz dwiema pełnymi kondygnacjami. Pierwsze rozwiązanie, w przypadku niskiej ścianki kolankowej i spadzistego dachu może powodować, że powierzchnia na poddaszu będzie dużo mniejsza niż na parterze. Drugi typ domu nie posiada tej niedogodności i powierzchnia zarówno parteru jak i piętra będzie podobna.

Zalety domów piętrowych

Oprócz wspomnianego wyżej lepszego wykorzystania powierzchni zabudowy dom piętrowy pozwala przyszłym inwestorom zaoszczędzić na działce, ponieważ metraż przyszłego domu zostaje równomiernie rozłożony na obie kondygnacje, dzięki czemu taki dom możemy zbudować na niewielkiej parceli. W budynku takim także zdecydowanie łatwiej jest wydzielić osobne strefy: dziecięcą i dorosłą czy też dzienną i nocną. Koszt wybudowania domu piętrowego jak i z użytkowym poddaszem powinien być porównywalny i jednocześnie zdecydowanie niższy niż podobnego domu parterowego. W porównaniu do domu parterowego budując dom piętrowy zdecydowanie mniej zapłacimy za fundamenty oraz dach. Natomiast wykonanie ścian nośnych oraz stropu będzie wyższe w przypadku budynku dwukondygnacyjnego. Nie możemy też zapomnieć o schodach, których cena wykonania może być znaczna a elementu tego nie musimy planować w przypadku domu parterowego. Pozostałe koszty są podobne dla obu budynków. Ekonomia użytkowania domu z piętrem lub użytkowym poddaszem będzie zdecydowanie na korzyść tego typu budynku w porównaniu do domów jednokondygnacyjnych.

Plusy i minusy domu piętrowego

Schody czyli największa wada domu piętrowego

Ten nieodzowny element w budynku piętrowym przysparza przyszłym inwestorom najwięcej problemów. Nieumiejętne umiejscowienie schodów w domu spowoduje stratę powierzchni użytkowej. Do tego dochodzi dodatkowy koszt wykonania tego elementu oraz jego wykończenia. Różnorodność materiałów wykończeniowych możliwych przy wykończeniu schodów może spowodować, że tylko ten element będzie pochłaniał znaczną część budżetu przeznaczonego na wykończenie wnętrza. Pamiętać też należy o właściwym rozplanowaniu pomieszczeń na każdej kondygnacji, bo pokonywanie schodów, mimo iż z pozoru nie jest trudne przy wykonaniu tej czynności kolejny raz w trakcie dnia może być męczące. Szczególnie mogą to odczuwać osoby starsze oraz wszyscy mający bóle w kolanach lub inne dolegliwości kończyn dolnych. Nie możemy zapominać też o najmłodszych mieszkańcach naszego domu piętrowego, dla których schody to ulubiona rozrywka. W takim wypadku konieczne jest ich zabezpieczenie aby dzieci nie zrobiły sobie krzywdy samodzielnie pokonując kolejne stopnie. Mimo tych wielu niedogodności schody mogą też stanowić doskonały element dekoracyjny, jeśli zrezygnujemy z osobnej klatki schodowej a zdecydujemy się je usytuować w salonie. Ażurowe schody z eleganckim wykończeniem mogą być niezwykłą ozdobą pokoju gościnnego i podkreślić charakter domu.

Trudny wybór

Decyzja jaki budynek zbudować nie jest łatwa. Znając wady i zalety domów piętrowych łatwiej jest nam podjąć decyzję na jaki dom powinniśmy się zdecydować. Istnieje wiele czynników, które mogą jednoznacznie określić, który typ budynku należy wybrać, np wielkość działki. Nie możemy zapominać o wytycznych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub o informacjach zawartych w warunkach zabudowy, które mogą narzucić przyszłym inwestorom zabudowę konkretnego typu budynku. Nie da się ukryć, że z uwagi na powyższe kwestie, coraz więcej osób decyduje się na wybór projektu domu piętrowego, które oferuje pracownia projektowa DOMYwStylu.pl. Warto więc skorzystać z pomocy specjalistów, decydując się na wybór projektu, w którym być może spędzimy całe swoje przyszłe życie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij